Gerdab.IR | گرداب

رکوردهای جاودان تامکت‌های ایرانی + عکس

تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۸۹

اف-۱۴ معروف به تام‌کت، هواپیمای جنگنده دو موتوره، مافوق صوت، با دو سرنشین و مجهز به سیستم بال متحرک است که جز کشور سازنده، تنها در اسکادران ایران عملیاتی شد.

گرداب- در حال حاضر این جنگنده تنها در ایران درحال سرویس دهی است. از مشکلات اف-۱۴ تامکت این است که سرویس دهی و عملیاتی کردن آن بسیار مشکل است طوری که گاهی اوقات نیروی دریایی آمریکا از نگهداری آن عاجز بود.
 
این جنگنده هنوز در نیروی هوایی ایران به‌کار می‌رود و جزء جنگنده‌هایی است که در طول جنگ ایران و عراق بسیار توسط ایران استفاده می‌شد؛ به همین دلیل تعدادی از این جنگنده‌ها یا نابود شده‌اند یا عملاً غیر قابل استفاده‌اند. اما "واحد مهندسی نیروی هوایی ایران" با بهسازی قطعات آن توانسته این هواپیما را تا حدودی به روز نگه دارد.
 
تام‌کت‌ها جنگنده‌های بسیار خوبی بودند اما آنچه باعث حیرت همگان در جهان شد حماسه‌سازی فوق‌العاده خلبانان جان بر کف جمهوری اسلامی در جنگ هشت ساله بود که آمارهای زیر گویای بخشی از این رشادت‌ها در دوران دفاع مقدس است.
 
کل شکارهای هواپیماهای اف14 در طول 8 سال جنگ عبارتند از  149 فروند انواع هواپیماهای عراقی.
 
رکوردهای جاودان تامکتهای ایرانی
- دوربردترین شکار هوایی جهان توسط تامکت ایرانی و به وسیله موشک فونیکس به خلبانی امیر اصلانی: هدف قرار دادن میراژ عراقی از فاصله 150 کیلومتری.

- بی‌نظیرترین شکار هوایی جهان با سرنگونی 4 فروند میگ-23 عراقی در یک پرواز و توسط یک تامکت و به وسیلۀ تنها یک موشک فونیکس به خلبانی سرگرد فرح‌آور که عراق 3 فروند را تایید کرده است.

- شکار 19 هواپیمای عراقی تنها در ماه اول جنگ.

- شکار 3 فروند میگ-23 از سوی یک تامکت در یک پرواز در ماه اول جنگ.

- شکار 4 فروند MiG- 23MLA در یک روز و به وسیله یک تامکت در عملیات سلطان توسط صدقی در 7 آبان 59.

- شکار 3 میراژ اف1 عراقی در یک روز به وسیله یک تامکت در 12 آذر60.

- شکار 3 میراژ و یک میگ-23 عراقی در یک روز به وسیله یک تامکت به خلبانی شهرام رستمی در 30 مهر 60.

- شکار 2 فروند MiG- 23MF در یک روز به وسیله یک تامکت و تنها به ضرب یک موشک فونیکس.

- شکار 2 میگ-23 و یک میگ-21 در یک روز و به وسیله یک تامکت به خلبانی خسروداد در 30 آبان 61.

- شکار 2 میگ و یک سوخو در یک روز و از سوی یک تامکت به وسیله موشک فونیکس.

- شکار 2 میراژ اف 1 در یک روز و به وسیله یک تامکت به خلبانی جمشید افشار در 15 مهر 65.

- شکار 4 میراژ اف1 در یک روز و از سوی یک تامکت به وسیله 2 تیر فونیکس و AIM- 7 و AIM- 9 در 29 بهمن 65.

- شکار 3 میراژ اف1 در یک روز و به وسیله یک تامکت به خلبانی امیراصلانی در یکم اسفند 65.

- شکار 3 میراژ اف1 عراقی در یک روز و به وسیله یک تامکت به خلبانی قیاسی در 20 بهمن 66.

 - شکار 10 فروند هواپیماهای پیشرفته میراژ اف1 به وسیله تامکتهایی که گفته می‌شد دیگر کارایی ندارند در فاصله 20 بهمن تا 6 اسفند 66.

اما در مجله فرانسوی Fuerza-Aerea آمار دیگری در مورد تامکت نوشته شده است که به شرح زیر مشاهده می‌فرمائید. در این مجله کل آمار پرنده‌های سرنگون‌شده عراقی از سوی تامکتهای ایرانی برابر 197 فروند است که البته گمان می‌رود این تعداد شامل پیروزیهای هوایی ثبت نشده یا تایید نشده هم باشد:

27 فروند میگ-21

58 فروند میگ-23

12 فروند میگ-25

3 فروند میگ-27

11 فروند سوخو-20

13 فروند سوخو-22

1 فروند میراژ-5 (متعلق به نیروی هوایی مصر)

44 فروند میراژ اف-1

2 فروند سوپر اتاندارد (متعلق به نیروی دریایی فرانسه و در اجاره نیروی هوایی عراق)

4 فروند توپولوف-22

2 فروند بمب افکن اچ6 دی (نوع چینی بمب افکن توپولف-16)

3 فروند بالگرد

1 موشک اگزوست و 2 موشک کرم ابریشم سی 601

15 فروند پرنده که نوع آنها تاکنون معلوم نشده است.
 

سرتیپ خلبان "ابوالفضل هوشیار" یکی از خوش‌نامترین خلبانان تامکت در تمام طول خدمتشان بودند و ضمن انجام ماموریت‌های رزمی بسیار در طول ایام سخت جنگ (برای تامکت‌ها و خدمه آنها سخت‌تر) خلبانان زیادی را نیز تربیت کردند.
 
بسیاری از خلبانان فعلی تامکت به این می‌بالند که پروازهای آموزشی خود را در خدمت ایشان بوده‌اند. سرتیپ هوشیار در تاریخ‌های دی ماه 1359 و مرداد ماه 1371 دو حادثه (هر دو با یک هواپیما) حین سوختگیری هوایی داشته‌اند که در هر دو بار به رغم صدمات بسیار و آتش‌سوزی (1371) موفق شدند هواپیما را سالم فرود آورند.

سرتیپ خلبان "محمدرضا عطایی" در تاریخ 22 شهریور 1359 (9 روز قبل از آغاز نبرد 8 ساله) یک فروند میگ-23 عراقی را در نوار مرزی استان ایلام با موشک فونیکس سرنگون کرد (اولین شکار موشک فونیکس در شرایط رزمی) وی بعدها فرمانده پایگاه هشتم شکاری شد.

سرتیپ خلبان "شهرام رستمی" اولین شکارچی میگ-25 به وسیله تامکت در جهان است. وی در حالی که فرماندهی پایگاه هشتم شکاری اصفهان را عهده‌دار بود در تاریخ 11 آذر 1361 یک فروند فاکسبت شناسایی عراقی (MiG- 25R) را در ناحیه شمالی خلیج فارس در جریان یک گشت هوایی جنگی با موشک فونیکس سرنگون کرد.
 
منبع: شبکه ایران