Gerdab.IR | گرداب

دسترسی کامل شاباک و موساد به پایگاه زیست‌سنجشی صهیونیست‌ها و دوربین‌های مداربسته

دسترسی کامل شاباک و موساد به پایگاه زیست‌سنجشی صهیونیست‌ها و دوربین‌های مداربسته
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۲

آژانس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی دسترسی کاملی به پایگاه داده زیست‌سنجشی این رژیم و همه دوربین‌های مداربسته خواهند داشت.

به گزارش گرداب، هفته گذشته کنست قانونی را تصویب کرد که برطبق آن ارتش رژیم اشغالگر، نیرو‌های پلیس، شاباک و موساد دسترسی کاملی به پایگاه داده‌های زیست‌سنجشی این رژیم خواهند داشت. دلیل این تصمیم نیاز فوری این نهاد‌ها برای شناسایی افراد کشته‌شده و مفقود عنوان شده است.

این فرمان اجرایی همچنین به سازمان‌های امنیتی این رژیم دسترسی کاملی به دوربین‌های مداربسته شخصی نیز می‌دهد و این آژانس‌ها قادر خواهند بود بدون اخذ مجوز از تصاویر ویدیویی استفاده کنند و برطبق آن بر افراد نظارت کنند.

عملیات طوفان الاقصی باعث شده که وزارتخانه‌ها و سازمان‌های رژیم اشغالگر مجموعه‌ای از قوانین، فرامین اجرایی و مقرراتی را وضع کنند که به شکل کاملی حریم شخصی و امنیت فردی را زیر پا می‌گذارد. رژیم اشغالگر قبل از این ادعا کرده بود که سازمان‌های امنیتی حق استفاده از دوربین‌های حریم شخصی و نظارت غیرقانونی را ندارند.

علاوه بر این، سامانه سایبری و شاباک قادر خواهند بود که به شرکت‌های خصوصی دستور بدهند که «اقداماتی متعدد» را در زمینه حملات سایبری انجام دهند. در متن فرمان اجرایی نوع اقدامات مشخص نشده است.

دسترسی این سازمان‌ها به پایگاه داده‌های زیست‌سنجشی این رژیم احتمالاً عواقب ناخواسته‌ای نیز به همراه دارد. پیش از این داده‌ها به شیوه‌ای حفاظت شده در یک مرکز خاص نگه‌داری می‌شدند و تنها وقتی نیرو‌های پلیس یا سازمان‌های امنیتی درخواستی داشتند، نتیجه پردازش به اطلاع آن‌ها می‌رسید.

به طور مثال پلیس درخواست می‌کرد که در پایگاه داده یک تصویر یا اثر انگشت بررسی شود و خود به داده‌های افراد به‌طور مستقیم دسترسی نداشت. حالا این مسئله قرار است تغییر کند.