Gerdab.IR | گرداب

حکم شورای رقابت برای توقف رویه ضدرقابتی فیدیبو

حکم شورای رقابت برای توقف رویه ضدرقابتی فیدیبو
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۲

فیدیبو بایستی بندی که ضدرقابتی خوانده می‌شود را از قرارداد با ناشران حذف کند.

به گزارش گرداب و به نقل از روابط عمومی مرکز ملی رقابت، بر اساس شکایات طاقچه (شرکت خدمات هوشمند ایده طلایی هاتف) و کتابراه (مؤسسه توسعه راه نشر الکترونیک)، اقدام فیدیبو (شرکت آفرینش کتاب الکترونیک فیروزان) به وادار کردن ناشران طرف قرارداد با خود به محدود کردن آن‌ها برای معاملات با سایر ناشرین و رقبا را رویه ضد رقابتی تشخیص داد.

بر همین اساس شورای رقابت درج بند «منع ناشران طرف قرارداد از انعقاد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دیجیتال» در قرارداد‌های فیدیبو با ناشران را منطبق با رویه ضدرقابتی موضوع جزء ۲ بند الف ماده (۴۵) دانست. این ماده درباره «وادار کردن اشخاص دیگر به استنکاف از معامله یا محدود کردن معاملات آن‌ها با رقیب» است و در همین راستا فیدیبو از سوی شورای رقابت به ارتکاب رویه ضدرقابتی محکوم شد.

این نهاد با استناد به بند ۳ ماده ۶۱ فصل نهم اصل ۴۴ قانون اساسی، فیدیبو را به توقف رویه ضدرقابتی ملزم و با «حذف بند انحصاری موضوع شکایت در قرارداد‌های خود با ناشران» از تکرار رویه ضد رقابتی خود منع کرد.

گفتنی است فیدیبو بزرگترین بستر انتشار و فروش کتاب‌های الکترونیک، صوتی، مجلات و پادکست است. این مجموعه از آخرین روز‌های سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را شروع کرده و نزدیک به یک دهه است که نسخه الکترونیکی و صوتی کتاب‌ها، مجلات و نشریات را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

منبع: دیجیاتو