Gerdab.IR | گرداب

در ۲۰۲۳؛

درآمد یک میلیارد دلاری هکر‌ها از باج‌افزار‌ها

درآمد یک میلیارد دلاری هکر‌ها از باج‌افزار‌ها
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

طبق گزارشی جدید هکر‌ها در سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از ۱.۱ میلیارد دلار باج از افراد و شرکت‌ها دریافت کرده اند که این رقم نسبت به ۲۰۲۲ میلادی به شدت افزایش یافته است.

به گزارش گرداب، طبق گزارش Chainalysis، یک شرکت تحلیل داده بلاکچین با توجه به آنکه بیشتر اوقات باج‌ها به شکل رمز ارز پرداخت می‌شوند، هکر‌ها در سال ۲۰۲۳ میلادی با حملات باج افزاری بیش از ۱.۱ میلیارد دلار اخاذی کرده اند.

چنین خبری در حالی منتشر می‌شود که در ۲۰۲۲ میلادی پرداخت‌های مربوط به باج افزار‌ها کاهش یافته بود. تخمین زده می‌شود در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۶۷ میلیون دلار باج پرداخت شده بود که نسبت به ۹۸۳ میلیون دلار در ۲۰۲۱ میلادی کمتر بود.

در گزارش مذکور یکی از دلایل اصلی کاهش پرداخت باج در ۲۰۲۲ میلادی و ظهور دوباره باج افزار در ۲۰۲۳ میلادی، روند جنگ در اوکراین بوده است. به بیان ساده‌تر این شرکت مدعی است هکر‌ها از درآمدزایی برای خود، به نفع حملات با انگیزه سیاسی در حمایت از رژیم روسیه منحرف شدند.

یکی دیگر از دلایل این امر، نفوذ اف بی آی به گروه باج افزاری Hive بوده است. Chainalysis تخمین می‌زند از طریق بازیافت کلید‌های رمزگشایی فایل‌ها و دیگر روش‌ها از پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیون دلار باج جلوگیری شده است.

اما از آنجا که جنگ در اوکراین از یک درگیری شدید به وضعیت فرسایشی تبدیل شده، به نظر می‌رسد که عاملان باج‌افزار روسی فرصت یافته اند به فعالیت معمول خود یعنی کلاهبرداری از افراد و شرکت‌ها بازگردند.

افزایش استفاده از حملات سایبری روز صفر نیز عاملی برای افزایش قابل توجه پرداخت باج‌افزار در سال ۲۰۲۳ است. حمله روز صفر (Zero-day vulnerability exploit) یک حمله رایانه‌ای است که از یک شکاف ناشناخته در نرم افزاری کاربردی، سوءاستفاده می‌کند.