Gerdab.IR | گرداب

آمریکا درباره حملات سایبری به سیستم‌های آب هشدار داد

آمریکا درباره حملات سایبری به سیستم‌های آب هشدار داد
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۴۰۳

دولت آمریکا به فرمانداران ایالت‌ها هشدار داد هکر‌های خارجی در حال انجام حملات سایبری مخرب علیه سیستم‌های آب و فاضلاب در سراسر این کشور هستند.

به گزارش گرداب جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و مایکل ریگان، مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست، در نامه‌ای که روز سه شنبه منتشر شد، هشدار دادند که حملات سایبری فلج کننده، به سیستم‌های آب و فاضلاب در سراسر آمریکا ضربه می‌زنند.

این دو مقام به گروه هکر چینی موسوم به «ولت تیفون» اشاره کردند که به گفته آنها فناوری اطلاعات چندین سیستم زیرساختی حیاتی از جمله آب آشامیدنی را در آمریکا و قلمرو‌های این کشور به خطر انداخته است.

در این نامه آمده است: این حملات، پتانسیل ایجاد اختلال در آب آشامیدنی پاک و سالم را دارند و همچنین هزینه‌های قابل توجهی را بر جوامع آسیب‌دیده تحمیل می‌کنند.

ایمنی دیجیتالی کارخانه‌های آب و فاضلاب، از دیرباز یکی از دغدغه‌های متخصصان امنیت سایبری بوده است، زیرا این تاسیسات خدمات مهمی را ارائه می‌دهند و اغلب دفاع ضعیفی دارند. نفوذ سال گذشته در تاسیسات تقویت کننده که فشار آب را کنترل و تنظیم می‌کند، در آلیکوئیپای پنسیلوانیا، توجه ویژه‌ای را به خود جلب کرد، زیرا کنترلر جای خود را به پیامی با مضمون «شما هک شده اید» داده بود.

هرچند آسیبی به سیستم آب گزارش نشده، اما در بیانیه‌ای که در آن زمان منتشر شد، یک گروه صنعتی به نام «مرکز تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری اطلاعات آب» اعلام کرد شاید این تنها واقعه از این دست نباشد.

بر اساس گزارش رویترز، در نامه روز سه شنبه، از فرمانداران خواسته شد مطمئن شوند همه سیستم‌های آب در ایالت هایشان به شکل جامعی شیوه‌های امنیت سایبری خود را ارزیابی کرده و برای حوادث سایبری احتمالی آماده باشند.