Gerdab.IR | گرداب

اولین قطعنامه سازمان ملل برای تضمین امنیت هوش مصنوعی تصویب شد

اولین قطعنامه سازمان ملل برای تضمین امنیت هوش مصنوعی تصویب شد
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۳

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید مجمع عمومی سازمان ملل متحد اولین قطعنامه مربوط به هوش مصنوعی را تصویب رساند. این قطعنامه در حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای تضمین امنیت این فناوری، حمایت از حقوق انسان‌ها و توسعه امن، ایمن و مطمئن هوش مصنوعی به تصویب رسیده است.

به گزارش گرداب این قطعنامه از سوی ایالات متحده به همراهی ۱۲۳ کشور از جمله چین مطرح شد. تصویب قطعنامه با اجماع تمامی اعضا انجام گرفته است.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، از این قطعنامه به عنوان یک قطعنامه تاریخ‌ساز در تنظیم اصول استفاده از هوش مصنوعی به گونه‌ای امن یاد کرده‌اند.

هریس در بیانیه گفت: «هوش مصنوعی باید هم راستای منافع عمومی باشد-باید به گونه‌ای استفاده و پیشرفت داده شود که از همه در مقابل آسیب‌های احتمالی محافظت کرده و بهره‌مندی از منافع را برای همه تضمین کند.»

جو بایدن، ریاست جمهوری آمریکا، در آخرین مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر گفته بود که ایالات متحده با همکاری رقبا در سراسر جهان به دنبال تضمین استفاده درست از هوش مصنوعی و در عین حال محافظت از شهروندان در مقابل بدترین خطرات است.

آمریکا در چند ماه گذشته با بیش از ۱۲۰ کشور از جمله چین، روسیه و کوبا برای تنظیم متن این قطعنامه مذاکره کرده است.

لیندا توماس، سفیر آمریکا در سازمان ملل پیش از رای‌گیری درمورد این قطعنامه گفت: «در لحظه‌ای که جهان روی چیز‌های کمی اتفاق نظر دارد، شاید خاموش‌ترین و بارزترین جنبه این قطعنامه اجماع گسترده در راستای پیشرفت باشد.»

سفرای باهاماس، ژاپن، هلند، مراکش، سنگاپور و انگلستان در کنفرانس خبری پس از رای‌گیری حمایت قاطع خود از این قطعنامه را اعلام کرده از آن به عنوان روز خوبی برای سازمان ملل و روز خوبی برای چندجانبه گرایی یاد کردند.

هدف از این قطعنامه کمک به کاهش شکاف دیجیتالی بین کشور‌های ثروتمند و کشور‌های فقیر و در حال توسعه و در عین حال تضمین حضور تمامی طرفین در مذاکرات هوش مصنوعی است. این قطعنامه همچنین به دنبال آن است تا بهره‌مندی از منافع هوش مصنوعی از جمله در تشخیص بیماری، پیش‌بینی سیل، کمک به کشاورزان و آموزش کارکنان نسل جدید، را در کشور‌های در حال توسعه تضمین کند.

این قطعنامه با اشاره به شتاب توسعه و استفاده از هوش مصنوعی، بر ضرورت اجماع بین‌المللی بر امنیت، ایمنی و اعتبار سیستم‌های هوش مصنوعی تاکید می‌کند.

همچنین حاکمیت سیستم‌های هوش مصنوعی به عنوان یک حوزه در حال شکل‌گیری شناخته شده که به بحث و مذاکرات بیشتری در رابطه با آن نیاز است. همچنین براساس این قطعنامه باید نوآوری و تنظیم‌گیری هردو و در یک راستا در دستور کار قرار گیرند.

شرکت‌های بزرگ هوش مصنوعی از ضرورت تنظیم‌گیری این فناوری حمایت کرده‌اند، اما در عین حال برای تصویب مقرراتی به نفع خودشان لابی می‌کنند.

از جمله مهمترین قوانین هوش مصنوعی می‌توان به قانون جامع هوش مصنوعی اتحادیه اروپا اشاره کرد که در روز ۱۳ مارس به تصویب قانون‌گذاران قاره سبز رسید و در ماه مه یا ژوئن و پس از انجام مراحل اداری به اجرا گذاشته می‌شود.

دیگر کشور‌ها از جمله آمریکا و چین نیز روند قانون‌گذاری را کلید زده‌اند. برای مثال در چین عرضه عمومی هرگونه محصول هوش مصنوعی نیاز به بررسی اولیه و سپس تایید دولت دارد.

منبع: پیوست