Gerdab.IR | گرداب

ترکیه اشتراک‌گذاری داده توسط اینستاگرام و تردز را ممنوع کرد

ترکیه اشتراک‌گذاری داده توسط اینستاگرام و تردز را ممنوع کرد
تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۴۰۳

رگولاتور رقابت ترکیه درحالیکه درباره سوءاستفاده احتمالی متا از موضع برتر خود در بازار تحقیق می‌کند، موقتا اشتراک‌گذاری داده‌ها میان پلتفرم‌های اینستاگرام و تردز را ممنوع کرد.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، در ماه دسامبر رگولاتور رقابت ترکیه تحقیقی را درباره نقض احتمالی قانون رقابت توسط شرکت متا به وسیله مرتبط کردن اینستاگرام و تردز آغاز کرد. مقامات اعلام کردند اقدام موقت تا زمان تصمیم‌گیری نهایی رگولاتور رقابت پابرجا می‌ماند، زیرا داده‌های به دست آمده و ادغام شده از طریق این دو اپلیکیشن ممکن است قانون رقابت را نقض و خسارت غیرقابل جبرانی در بازار ایجاد کند.

این رگولاتور به طور جداگانه جریمه‌ای روزانه به مبلغ ۴.۸ میلیون لیره (روزانه ۱۴۸ هزار دلار) برای متا وضع کرده که بخشی از تحقیقات جداگانه درباره نوتیفیکیشن‌هایی است که این شرکت درباره اشتراک‌گذاری داده‌های کاربران برای آن‌ها می‌فرستد.

طبق بیانیه رگولاتور، نوتیفیکیشن درباره اشتراک گذاری داده‌ها میان فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ اطلاعات کافی در این زمینه فراهم نکرده و به اندازه کافی شفاف نبود.

همچنین نوتیفیکیشن طوری طراحی شده بود تا کاربران را به سمت تایید اشتراک‌گذاری داده‌ها هدایت کند. این امر برای برطرف کردن نگرانی‌های ضد رقابتی رگولاتور ترکیه کافی نبود.