Gerdab.IR | گرداب

پرده‌ای دیگر از جنایات آمریکا در عراق؛

زندانی کردن ماهانه ۱۰۰ کودک در جریان جنگ عراق

تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۸۹

می‌شل چن گفت: «ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۶ به‌طور میانگین ۲۵ کودک را در ماه زندانی می‌کرد که این رقم در پی افزایش نیروهای آمریکایی در عراق از اوایل سال ۲۰۰۷، به ۱۰۰ کودک در ماه رسیده است.»

یک پایگاه اینترنتی آمریکایی فاش کرد، ارتش آمریکا از اوایل سال ۲۰۰۷، به طور میانگین ماهانه ۱۰۰ کودک را در هر ماه زندانی کرده است.

به گزارش گرداب، "می‌شل چن" از فعالان حقوق کارگران در ایالات متحده در گزارشی در سایت خبری "خانه شفاف‌سازی اطلاعات" فاش کرد: «ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۶ به‌طور میانگین ۲۵ کودک را در ماه زندانی می‌کرد که این رقم در پی افزایش نیروهای آمریکایی در عراق از اوایل سال ۲۰۰۷، به ۱۰۰ کودک در ماه رسیده است.»

بر اساس این گزارش، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سال ۲۰۰۶ طی ۱۶ بازدید از ۵ زندان و بازداشگاه تحت کنترل آمریکا و انگلستان در عراق، از وجود ۵۹ کودک در این زندان‌ها خبر داد.

در گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین از انواع نقض حقوق کودکان دراین زندان‌ها ازجمله بدرفتاری شکنجه، برهنگی اجباری، قرار دادن کودکان در موقعیت‌ها تنش زا، شلاق زدن و تجاوز نام برده است.

این گزارش همچنین حاکی است، افسران ارتش تعداد ۸۲۸ کودک از اواسط ماه سپتامبر در اردوگاه "کروپر" (Cropper) نگهداری کرده که جوان‌ترین آن‌ها ۱۱ ساله است.

حمله آمریکا به عراق و اشغال این کشور در هشت سال گذشته باعث یتیم شدن، ناقص شدن هزاران کودک عراقی شده است.

منابع خبری اخیرا فاش کردند در پی استفاده نظامیان آمریکایی از بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده در شهر فلوجه هم اکنون میزان تولد نوزادان ناقص الخلقه و همچنین افزایش سرطان میان مردم و کودکان این شهر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

منبع: شبکه خبر