Gerdab.IR | گرداب

نتایج یک نظر سنجی در آمریکا:

دیدن فاکس ‏نیوز به مرور انسان را احمق می‌کند

تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۸۹

نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که فاکس‏نیوز عمدا اطلاعات نادرست به بینندگان خود می‌‏دهد و البته این کار را به دلیل خاصی انجام می‌‏دهد.

نظر‏سنجی جدید از آمریکایی‏‌ها نشان می‌‏دهد که "فاکس ‏‌نیوز" با ایجاد اختلال در اطلاعات پایه مخاطب به مرور مخاطب خود را احمق می‌‏کند.

به گزارش گرداب، "مارک هاوارد"، منتقد و روزنامه نگار آمریکایی، در مقاله اخیر خود تحت عنوان "مطالعات نشان می‌دهد فاکس نیوز شما را احمق می‌کند" نوشت: نظر‏سنجی جدید از آمریکایی‏‌ ها نشان می‌‏دهد که بینندگان "فاکس ‌‏نیوز"، نسبت به دریافت کنندگان اخبار از سایر منابع، حجم بیشتری از اطلاعات بی‌اساس را دریافت می‌‏کنند.

مارک هاوارد ادامه می‌دهد: نظر‏سنجی منتشر شده دیگری حاکی از آن است که استفاده از فاکس نیوز در اطلاعات پایه مخاطب خود، اختلال ایجاد می‌‏کند.

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که فاکس‏ نیوز عمدا اطلاعات نادرست به بینندگان خود می ‌‏دهد و این کار را به دلیل خاصی انجام می‌‏دهد. در هر موضوعی که در بالا عنوان شد، برای جمهوری‏خواهان منفعتی وجود دارد. حزب جمهوری‏خواه از جهالتی که فاکس ‏نیوز به انتشار آن کمک کرده، بهره زیادی برده است و نتایج آن نیز در انتخابات اخیر آشکار شد. زیرا رای‏دهندگان تصمیماتشان را بر پایه اطلاعات نادرستی که از فاکس‏نیوز دریافت کرده بودند اتخاذ کردند.

به هر حال بقیه رسانه‏‌ ها نیز بی ‏تقصیر نیستند. "سی.‏ان.‏ان" و شبکه پخش اخبار در بسیاری از موارد تنها کمی بهتر عمل کردند. حتی "ام.‏اس.‏ان‏.بی.‏سی" (MSNBC) که بهترین رکورد را در دقت در اطلاع‏رسانی به بینندگانش داشته است عملکردش چندان بهتر نبوده است.

 "نظرات عمومی جهانی" پروژه ‌ای را از طریق موسسه "برنامه نگرش‏های دیپلماسی عمومی" در دانشگاه "مریلند" اجرا کرد که نظر‏سنجی انجام شده از رای ‏دهندگان آمریکایی در آن نشان می‌‏دهد که بینندگان فاکس ‏نیوز به میزان قابل توجهی اطلاعاتشان نادرست ‏‏‌تر از استفاده‏کنندگان اخبار از سایر منابع است. به علاوه مطالعات نشان می‌‏دهد که افراد هر چه بیشتر در معرض فاکس‏نیوز قرار بگیرند میزان اطلاعات نادرستشان هم افزایش خواهد یافت.

نتیجه اینکه، هر چه بیشتر فاکس ‏نیوز را تماشا کنی، کمتر خواهی یافت. یا باید بگوئیم، هر چه بیشتر فکر کنیم، می ‌‏بینیم که خبر نادرست ‏‌تر است. این مطالعات، مطالعات قبلی موسسه "برنامه نگرش‏های دیپلماسی عمومی" در مورد جنگ عراق را که نتایجی کاملا مشابه داشته است را تایید می‌‏کند.

نظر‏سنجی دیگری از "ان.بی.‌سی/ وال استریت ژورنال" (NBC/Wall Street Journal poll) که در رابطه با مراقبت‏های بهداشتی از بعضی بینندگان فاکس ‌‏نیوز صورت گرفت، نشان داد که مطالب ارائه شده تا چه حد خلاف واقع بوده و فاکس ‌‏نیوز تنها یک ماشین تبلیغاتی است و به دروغ‏هایی که روز به روز در حال رشد است اختصاص داده شده است.

مارک هاوارد ضمن ارائه نتایج تحقیق می ‌نویسد: در ۸ تا از ۹ سوال زیر، با توجه به درصد کسانی که اطلاعاتشان نادرست بود، فاکس ‏نیوز جایگاه اول را پیدا کرد؛ در مورد سوال‌ها نیز "طرح کمک به دارایی‏های مشکل‏دار" (TARP) - که از سوی "جرج بوش" تصویب شده است- مقام دوم را کسب کرد که نشان دهنده سطح بالایی از تقلب در روزنامه‏نگاری است.

لیست زیر مطالب نادرستی است که بینندگان فاکس ‌‏نیوز آن را باور دارند:
*۹۱ درصد بر این باورند که مصوبه "بسته مشوق اقتصادی" – که از قوانین تصویب شده، به منظور کارآفرینی است - باعث افزایش نرخ بیکاری است.
*۷۲ درصد بر این باورند که "قانون اصلاح سلامتی" باعث افزایش کسری بودجه خواهد شد.
*۷۲ در‏صد بر این باورند که اقتصاد دارد بد‌تر می‌‏شود.
*۶۰ در‏صد معتقدند که تغییرات آب ‏و‏ هوایی رخ نداده است.
*۴۹ در‏صد بر این باورند که مالیات‏ بر در‏آمد افزایش یافته است.

*۶۳ در‏صد بر این باورند که مصوبه "بسته مشوق اقتصادی"، شامل کاهش مالیات نمی ‌‏شود.
*۵۶ در‏صد باور دارند که "اوباما" آغاز‏گر برنامه نجات شرکت‏های "جنرال موتور" و "کرایسلر" از ورشکستگی بوده است.
*۳۸ در‏صد بر این باورند که اکثر جمهوری‏‌خواهان مخالف "طرح کمک به دارایی‌‏ های مشکل‏ دار"
 (TARP) هستند.
*۶۳ در‏صد بر این باورند که "اوباما" در آمریکا متولد نشده است.

مارک هاوارد افزود: نتیجه‏ این مطالعات باید به طور گسترده ‏ای منتشر شود. رقبای فاکس ‏نیوز، باید این نتایج را به مردم گزارش دهند و تبلیغات مبارزاتی برجسته ‏ای در مورد آن درست کنند. روز‏نامه‏‌ها و مجلات باید این مطالعات را در سراسر کشور چاپ کنند.

البته کار ساده ‌‏ای نیست که به مردم هشدار دهیم که یک شرکت بزرگ خبری دارد افکار آن‌ها را مسموم می‌‏کند.

نتیجه این مطالعات بار‏‌ها و بار‏‌ها مورد تایید قرار گرفته و ما شواهدی داریم که فاکس‏ نیوز واقعیت‏‌ها را واژگون جلوه می‌‏دهد. این واقعیت که فاکس ‏نیوز بسیار پر سر و صدا و در عین حال متقلب بوده و اثرات این تقلب و عدم صداقتش در انتخابات به عنوان یک فریب هدفمند نیز کاملا مشهود بوده، واقعیتی است که هر آمریکایی باید از آن آگاه باشد. اگر رای ‏دهندگان، انتخابشان بر اساس دروغ باشد، دموکراسی ما دیگر نمی ‌‏تواند کارایی داشته باشد.