Gerdab.IR | گرداب

با دستور وزات‌خارجه آمریکا صورت می‌گیرد؛

ترویج "داستان آمریکا" در سفارت‌های آمریکا

تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۸۹

یکی از قوی‌ترین سرمایه‌های دیپلماسی عمومی آمریکا، استفاده از فیلم‌های سینمایی برای بیان فرهنگ آمریکا به سایر نقاط جهان است. فیلم‌هایی که به بهترین وجه ارزش‌های آمریکایی را به نمایش می‌گذارند.

وزارت خارجه آمریکا با ارائه لیستی از فیلم‌های سینمایی به سفارتخانه‌های خود دستور داد تا نسبت به انتشار این فیلم‌ها اقدام کنند.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، یکی از قوی‌ترین سرمایه‌های دیپلماسی عمومی آمریکا، استفاده از فیلم‌های سینمایی برای بیان داستان آمریکا به سایر نقاط جهان است. فیلم‌هایی با موضوعات تاریخی و سیاسی که به بهترین وجه ارزش‌های آمریکایی را به نمایش می‌گذارند. فیلم‌ها همچنین نشانگر میل به بحث در مورد موضوعات حساس از طریق رسانه‌های عمومی هستند.

این گزارش با اشاره به برنامه‌های پخش و بررسی فیلم‌های آمریکایی در سفارتخانه‌های این کشور می‌نویسد: به جای آنکه نمایش گسترده و حداکثری فیلم‌های آمریکایی برای حداکثر مخاطبان ممکن در دستور کار قرار بگیرد، اخیرا توافقنامه صدور مجوز که در جریان مذاکرات وزارت خارجه و شرکت صدور مجوز "موشن پیکچر" انجام شد، مسیر دیگری را در پیش گرفته شده است.

در پاراگراف ۲۰ پیام وزارت خارجه در رابطه با یادداشت تفاهم ارسالی به سفارتخانه‌های آمریکا، موارد زیر بیان شده است: «فیلم‌ها در هر بار نمایش حداکثر برای ۱۰۰ نفر پخش شود و نه بیشتر. هیچ‌گونه آگهی مجاز نیست. هیچ عنوان و یا کارکاکتری که موجب تبلیغ چیزی شود نباید در فیلم وجود داشته باشد.»

----------------------------------
اظهاریه طبقه‌بندی نشده ۸ می‌
به همه مقامات دیپلماتیک و کنسولی
موضوع: موضوعات فیلم برای نمایش‌های عمومی توسعه یافته تحت مجوز موشن‌پیکچر
----------------------------------------------------------------------------------------------
۱- خلاصه: مفتخریم که به اطلاع برسانیم دسته‌بندی‌های موضوعی فیلم‌ها توسعه یافته و عناوین فیلم‌های پیشنهادی با هدف کمک به مسائل مرتبط با سال انتخابات و دیگر موضوعات انتخاب شده است و فیلم‌ها با فرمت‌های دی.‌وی.‌دی و نوار ویدئویی با توجه به محتوایشان ارائه می‌شوند. از دیگر موضوعات مربوط به فیلم‌ها، سیاست و ریاست‌جمهوری، محیط زیست، حقوق زنان، مهاجرت و موضوعات گوناگون است.

تمامی فیلم‌هایی که در اینجا لیست شده‌اند برای استفاده تحت دستورالعمل‌های مجوز توسعه یافته موشن‌پیکچر برای حقوق پخش عمومی فیلم‌ها آماده شده‌اند که از سوی دایره R تامین مالی گشته‌اند.

مجوز جدید توسعه‌یافته اجازه می‌دهد تا نمایش‌های مشروط و غیرسینمایی نیز در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیگر مراکز آمریکایی صورت گیرد.

--------------------------------------------
دسته‌بندی موضوعی فیلم‌ها و موضوعات
--------------------------------------------

۲- دسته‌بندی‌های موضوعی بر اساس موضوعات درخواست شده از سوی مقامات صورت می‌گیرد و یا اینکه فیلم‌ها و موضوعات مرتبط به رویدادهای وقت آمریکا و جهان و یا با هدف ایجاد یک دیدگاه خواست در درون جامعه و فرهنگ آمریکا، انتخاب می‌شوند. فیلم‌های منتخب از عناوین کلاسیک گرفته تا فیلم‌های جدید را در برمی‌گیرد.

موضوعاتی که در اینجا ذکر شده‌اند عبارتند از: سیاست و ریاست‌جمهوری، محیط زیست، آزادی رسانه‌ها و مطبوعات، استقلال قوه قضائیه، قدرت افراد در یک جامعه آزاد، مهاجرت و گوناگونی فرهنگ‌ها، مسائل زنان، اخلاق غربی، رویای آمریکایی از فقرا تا اغنیا، ارزش‌های آمریکایی، زندگی خانوادگی، اهمیت آموزش و غلبه بر معلولیت‌ها.

دیگر موضوعات و دسته‌بندی‌ها علم و فناوری، پزشکی، تاریخ، بیوگرافی‌ها، موزیکال، فیلم ژانر نویر (سرنوشت‌گرایی)، کمدی‌های کلاسیک، انیمیشن و فیلم‌های کودکان نیز ظرف مدت کوتاهی به همراه لیست کامل فیلم‌ها از طریق اینترانت در دسترس خواهد بود.

۳- در صورتی که مقامات، موضوعات و محتوای تاریخی فیلم‌ها را ارائه دهند، مخاطبان سود بسیار زیادی خواهند برد. البته خلاصه فیلم‌ها را در سایت‌های زیادی می‌توان پیدا کرد که دو سایت مناسب‌تر که زمان و درجه‌بندی فیلم‌ها را هم ارائه می‌دهند عبارتند از IMDB.com و Amazon.com؛
در صورتی که فیلمی خارج از لیست مد نظر بود با ایمیل COHENSL@State.‌Gov تماس بگیرید تا در مورد مجوز آن مطمئن شوید.

۴- مقامات می‌توانند دی.‌وی.‌دی و یا نوارهای ویدئویی را مستقیما و به طور آنلاین از طریق سایت‌های معین سفارش دهند.

------------------------------
مجوز موشن‌پیکچر - دستورالعمل خلاصه
------------------------------

۵- همه فیلم‌های لیست شده در اینجا، در لیست نمایش‌های مورد تائید موشن‌پیکچر هستند. بر اساس توافقنامه مجوز مشترک بازنگری شده و توسعه یافته با شرکت موشن‌کپچر، مقامات می‌توانند:
-فیلم‌ها را به وسیله نوار ویدئویی و دی.‌وی.‌دی برای حداکثر ۱۰۰ نفر در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیگر مراکز آمریکا به نمایش بگذارند.
 
-فیلم‌ها را به وسیله نوار ویدئویی و دی.‌وی.‌دی برای حداکثر ۱۰۰ نفر در مکان‌های متفرقه همچون دانشگاه‌ها، موزه‌ها و... به نمایش بگذارند به شرط آنکه نمایش تحت حمایت مالی، عملیاتی و کنترل مستقیم مامورین سفارتخانه، کنسولگری و یا دیگر مقامات آمریکایی صورت گیرد. این شرط شامل نمایش فیلم‌ها در مراکز دو ملیتی و دیگر نهادهای محلی خارج آمریکا که با برنامه فرهنگی مشترک ایالات متحده هماهنگی دارند، نیز می‌شود.

-نباید برای پذیرش افراد پول دریافت شود و هر گونه آگهی هم مجاز نیست.
-فیلم‌های موجود در دی.‌وی.‌دی یا نوار ویدئویی را نمی‌توان در سالن‌های سینمایی، جشنواره‌های فیلم خارج از حمایت وزارت خارجه و یا در جشنواره‌های دانشگاهی خارج از حمایت دولت آمریکا به نمایش گذارد.

جزئیات بیشتر از جمله اطلاعات مربوط به چگونگی نمایش قانونی فیلم‌ها نیز به زودی از طریق اینترانت قابل دستیابی خواهد بود.