Gerdab.IR | گرداب

واشنگتن‌پست:

مذاکرات استانبول نشان داد که تحریمها شکست خورده است

تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۸۹

به نظر نمی‌رسد ایرانی که تاکنون بابت برنامه هسته‌ای خود چهار قطعنامه از شورای امنیت دریافت کرده است چندان نگران پنجمین قطعنامه باشد.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی با تاکید بر شکست تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت: ایران در استانبول نشان داد که تحریم‌ها این کشور را وادار به تسلیم نکرده است.

به گزارش گرداب به نقل از روزنامه واشنگتن‌پست، در حالی که دولت آمریکا ادعا می‌کرد که در یک سال گذشته در اعمال تحریم‌های کارآمد علیه ایران با موفقیت عمل کرده و این تحریم‌ها تاثیر بسزایی بر مواضع هسته‌ای این کشور داشته است، مواضع ایران در مذاکرات استانبول نشان داد که ایران نه تنها از مواضع قبلی خود عقب‌نشینی نکرده بلکه موضع برتر خود را در مذاکرات به نمایش گذاشت.

واشنگتن‌پست می‌افزاید: نشست گروه 1+5 با تهران در استانبول، در حقیقت عقب‌گردی بزرگ برای ایالات متحده بود، زیرا ایران نه تنها در این مذاکرات مخالفت خود را با متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم اعلام کرد بلکه نماینده این کشور حتی دیدار با نماینده آمریکا در حاشیه نشست را هم رد کرد.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: اگر دولت ایران واقعا تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته بود، باید تاثیر این فشارها در استانبول عیان می‌شد که این حادثه رخ نداد.

واشنگتن‌پست افزود: در این نشست حتی طرف ایرانی در خصوص طرح تبادل سوخت که پیش از این مطرح شد اما آمریکا از پذیرش آن خودداری کرده بود هم حرفی نزد.

این روزنامه آمریکایی در انتهای گزارش خود با تاکید بر آنکه حتی تحریم‌های بیشتر علیه ایران نیز فایده‌ای برای آمریکا ندارد، نوشت: در این فضا به نظر نمی‌رسد که ایرانی که تاکنون بابت برنامه هسته‌ای خود چهار قطعنامه از شورای امنیت دریافت کرده است چندان نگران پنجمین قطعنامه باشد.
 
منبع: شبکه ایران