Gerdab.IR | گرداب

جدید‌ترین ادعای ضد ایرانی ویکی‌لیکس

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۸۹

این ادعا در شرایطی مطرح شده است که شهروندان ایرانی زیادی با اتهامات واهی در زندان‌های آمریکا در بازداشت به سر می‌برند.

"دیلی‌تلگراف" به نقل از "ویکی‌لیکس" ادعا کرد افسر پیشین پلیس فدارل آمریکا در زندان‌های ایران است.

به گزارش گرداب، وب‌سایت "تلگراف" بر اساس یکی از اسناد "ویکی‌لیکس" مدعی شد: «"روبرت لوینسون" از سال ۲۰۰۷ ناپدید شده و در یکی از زندان‌های سپاه پاسداران به سر می‌برد.»

این روزنامه انگلیسی نوشت: «اظهارات یک زندانی سیاسی - به هویت آن نیز اشاره‌ای نشده- که موفق به فرار از ایران شده، نشان می‌دهد "لوینسون" در یکی از زندان‌های مخفی سپاه است.»

این فرد، که در آگوست ۲۰۰۹ و طی ناآرامی‌های پس از انتخابات دستگیر شده، مدعی است کلمۀ "بی. لوینسون" و زیر آن در سه خط "درخواستِ کمک" را در سلولش دیده است.

دیپلمات آمریکایی که با این منبع مصاحبه کرده، دو ماه بعد به واشنگتن نوشت: «او گفت که در آن زمان نمی‌دانسته "لوینسون" کیست و تنها پس از آزادیش با جستجو در گوگل متوجه شد لوینسون شهروند آمریکایی گمشده است.»

این ادعا در شرایطی مطرح شده است که شهروندان ایرانی زیادی با اتهامات واهی در زندان‌های آمریکا در بازداشت به سر می‌برند.

"شهرزاد میرقلی‌خان" یکی از این ایرانیان است که در سال ۲۰۰۷ و در سن ۲۷ سالگی، پس از بازگشت اجباری از قبرس به امریکا، در این کشور بازداشت شد.

لوینسون ۶۲ ساله، کارمند بازنشسته "اف. بی. آی." بنا بر ادعای رسانه‌های غربی ظاهراً در حال تحقیق در مورد قاچاق سیگار بوده که به گفته دولت آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۰۷ [اسفند ۱۳۸۵] در جزیره کیش ناپدید می‌شود. ایران تا کنون ادعاهای مطرح شده از سوی آمریکا را رد کرده است. ادعاهای آمریکا درباره این افسر بازنشسته پلیس فدرال همزمان با شدت یافتن استراتژی ایران هراسی در منطقه مطرح شد.

منبع: جهان