Gerdab.IR | گرداب

الجریده کویت:

امام موسی صدر زنده است

تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۸۹

اطلاعات متعددی از شماری از افسران لیبیایی ناراضی به دست آمده است که نشان می دهد امام موسی صدر در یکی از زندان‌های شهر "سبها" در لیبی زندانی است.

روزنامه کویتی الجریده نوشت: «امام موسی صدر از رهبران شیعیان لبنان که با توطئه سرهنگ معمر قذافی، بیش از سی سال پیش ناپدید شده در زندانی در شهر سبهای لیبی زنده است.»

به گزارش گرداب به نقل از واحد مرکزی خبر، به نوشته این روزنامه با توجه به هرج و مرج به وجود آمده در لیبی و پس از جدایی شماری از افسران ارتش و نیروهای امنیتی لیبیایی و پیوستن آنها به تظاهرکنندگان مخالف سرهنگ قذافی، گزارش‌های تأیید نشده‌ای وجود دارد که نشان می دهد "امام موسی صدر"، بنیانگذار جنبش امل لبنان در لیبی زنده است.

اطلاعات متعددی از شماری از افسران لیبیایی ناراضی به دست آمده است که نشان می دهد امام موسی صدر در یکی از زندان‌های شهر "سبها" در لیبی زندانی است.

صدر به همراه "شیخ محمد یعقوب" و "عباس بدر الدرین" به هنگام سفر به طرابلس پایتخت لیبی در سال 1978 میلادی که با دعوت سرهنگ قذافی صورت گرفته بود ناپدید شدند.

بیروت نظام لیبی را به ربودن امام موسی صدر و دو همراهش متهم می کند؛ روابط بین لبنان  و لیبی از آن هنگان تاکنون تیره است.

دستگاه قضائی لبنان حکم بازداشت سرهنگ قذافی و شش مسئول دیگر لیبیایی را در ارتباط با قضیه امام موسی صدر صادر کرده است.

ناپدید شدن صدر یکی از قضایای اساسی برای شیعیان لبنان است، زیرا وی برجسته ترین شخصیت شیعی در تاریخ معاصر لبنان به شمار می‌رود.

امام موسی صدر لبنان را " ثروت تمدن" می دانست و به همزیستی بین مسلمانان و مسیحیان تشویق می کرد و با جنگ مذهبی و طائفه‌ای مخالف بود و در کاهش جنگ داخلی در لبنان پیش از ناپدید شدنش در سال 1978 نقش مهمی داشت.

این جمله معروف از امام موسی صدر است که گفته بود: «همزیستی مسلمانان و مسیحیان در لبنان، ثروتی است که باید حفظ شود و لبنان کوچکتر از آن است که تقسیم شود و بزرگتر از آن است که بلعیده شود

امام موسی صدر جنبش امل (موج‌های مقاومت لبنان) را در سال 1975 میلادی برای مقاومت در برابر حملات اسرائیل به لبنان تاسیس کرد.