Gerdab.IR | گرداب

بی‌بی‌سی:

هدف ماجرای ۲۵ بهمن کاستن از پیروزی‌های تازه ایران بود

تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۸۹

سایت بی‌بی‌سی نوشت: تظاهرات در ایران نظیر آنچه در ۲۵ بهمن اتفاق افتاد، می‌تواند مانع از شکل گیری "رابطه دوستانه‌ای" شود که جمهوری اسلامی امید دارد با جنبش‌های به پیروزی رسیده خاورمیانه‌ای برقرار کند.

ارگان رسمی دولت انگلیس علت تلاش غرب برای ایجاد اغتشاش و بی‌ثباتی در ایران را بازگو کرد.

به گزارش گرداب به نقل از سایت بی‌بی‌سی فارسی، این سایت با اشاره به قیام ملت‌های مسلمان در کشورهای مصر، تونس، یمن و بحرین نوشت: «جنبش‌های زنجیره‌ای خاورمیانه ظرفیت اعمال تغییرات در معادلات قدرت و روابط بین دولت‌های منطقه را دارد و می‌تواند به سود ایران تمام شود. در مصر اسلامگرایان و دیگر جریان‌های سیاسی مخالف مبارک که از این پس قرار است در قدرت سهیم شوند، مواضع ضد اسرائیلی و مخالف آمریکا دارند. همین می‌تواند مواضع آینده مصر در قبال مسائل فلسطینیان، لبنان و عراق را به مسیری ببرد که خلاف خواست آمریکا و متحدان باقیمانده‌اش در منطقه و خوشایند ایران باشد. تحولات در دیگر کشورهای منطقه هم می‌تواند ایران را در پیشبرد اهداف و منافعش کمک کند. در همین روزهای بحرانی منطقه، ایران غنی سازی اورانیوم را گسترش می‌دهد و برای نخستین بار دو ناو جنگی‌اش را راهی دریای مدیترانه کرده تا از بیخ گوش اسرائیل بگذرند.»

بی‌بی‌سی همچنین نوشت: «آمریکا که به دنبال تدوین استراتژی تازه‌ای در خاورمیانه است تا بتواند در صورت ادامه حذف متحدان دیرینه‌اش، باز هم منافع خود را در این منطقه تامین کند و دوستان تازه‌ای بیابد، در محاسباتش ناگزیر است وزنه ایران را به عنوان قدرتی منطقه‌ای لحاظ کند و با توجه به بردی که ایران می‌تواند از تحولات خاورمیانه بکند، شاید ناچار شود شیوه‌های تازه‌ای در قبال ایران به کار بندد یا حتی در برخی سیاست‌های خود در قبال ایران تجدید نظر کند. ایران هم از اینکه تحولات منطقه به نفعش رقم می‌خورد، شادمانی خود را پنهان نمی‌کند و دور از انتظار نیست که به فکر گام‌های تازه‌ای در جهت تقویت آنچه رهبرانش "سیاست خارجی تهاجمی" می‌خواند، باشد.»

ارگان رسمی دولت انگلیس با تصریح بر این نکته که جنبش‌های زنجیره‌ای خاورمیانه، سران مخالفان حکومت در ایران را هدف قرار داده است، اضافه کرد: «تظاهرات در ایران نظیر آنچه در ۲۵ بهمن اتفاق افتاد، می‌تواند مانع از شکل گیری "رابطه دوستانه‌ای" شود که جمهوری اسلامی امید دارد با جنبش‌های به پیروزی رسیده خاورمیانه‌ای برقرار کند و دست ایران را از میوه حذف مخالفانش در خاورمیانه کوتاه کند. تغییر شمایل خاورمیانه در سایه جنبش‌های زنجیره‌ای، فرصتی تاریخی برای تقویت موضع ایران در منطقه است و بزرگ‌ترین مانع بهره گیری از این فرصت، ناآرامی و بی‌ثباتی در ایران است

یادآور می‌شود پیش از این هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از الهام بخشی ایران ابراز نگرانی کرده و با اشاره به نمایش جریان‌های ضدانقلاب که از سوی رسانه‌های غربی بزرگ نمایی می‌شود، مدعی شده بود انقلاب اسلامی ایران نمی‌تواند الگویی برای کشورهای دیگر خاورمیانه و مردم انقلابی منطقه باشد.

منبع: کیهان