Gerdab.IR | گرداب

ارگان شورای روابط خارجی آمریکا:

آمریکا باید جنبش سبز 2 راه اندازی کند

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۸۹

فصلنامه فارین افرز یکی از راه‌های حمایت مجدد آمریکا از جنبش سبز ایران را تامین فناوری مورد نیاز برای مخالفان عنوان کرد و نوشت: «اگر فناوری سطح بالایی در اختیار مخالفان حکومت ایران قرار گیرد، آنها خواهند توانست تا با دولت مقابله کنند.»

بسیاری از مقامات آمریکایی معتقدند جنبش سبز مدت‌ها است که مرده و ارزش ندارد تا بیشتر از این ایران را با خود دشمن سازند؛ تنها راه آمریکا راه اندازی جنش سبز 2 است.

به گزارش گرداب به نقل از مشرق، پایگاه اینترنتی فصلنامه  "فارین افرز"، ارگان شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله‌ای تحت عنوان "جنبش سبز 2، چگونه حمایت آمریکا از مخالفین می‌تواند منجر به پیروزی آنها شود؟" منتشر کرد که در آن بر لزوم ادامه حمایت آمریکا از جنبش سبز تأکید کرد.

"جنیو عبدو"، نویسنده این مقاله در استدلالی بیان می‌دارد: «شورش مصر سبب از بین رفتن ترس برخی از مخالفان ایرانی شده است؛ مشاهده حمایت اوباما از مصریان در مواقع بحرانی این شورشِ چند هفته‌ای مصر، بسیاری از فعالان ایرانی را متقاعد ساخته است که پشتیبانی اوباما این نیرو را به مخالفان ایرانی می‌دهد تا پس از یک مدت زمان طولانی بتوانند با مقامات و حاکمان مجددا مقابله کنند.»

این مقاله که حمایت مطلق آمریکا از دیکتاتورها قبل از سقوطشان را نادیده می گیرد می افزاید: «هر چند اوباما برای حمایت از شورش مردم مصر چند روزی صبر کرد، اما وی با انجام این کار این پیام را فرستاد که آمریکا به ارتش مصر فشار نخواهد آورد تا حسنی مبارک را بر سر قدرت نگه دارد و این امر سبب جرئت بخشیدن به مخالفان مصر شد. یک چنین حمایتی می‌تواند در مورد ایران نیز کارساز باشد.»

این مقاله ضمن اذعان به اینکه آمریکایی بودن، لکه ننگ هر جنبشی است، می‌گوید: « اکنون بعد از وقایع پس از انتخابات ایران در سال 2009، دیگر درست نیست که بگوییم حمایت آمریکا از جنبش مخالفان ایران سبب لکه‌دار شدن این جنبش می‌شود، زیرا مشخص شده است که شورش مصر و قیام‌های منطقه خاورمیانه، مردمی، محلی‌ و مستقل از آمریکا است. با این وجود، باید دید که آیا آمریکا آماده است تا به همان صورت که از معترضان مصری حمایت کرد از جنبش سبز نیز حمایت کند.»

ارگان شورای روابط خارجی آمریکا همچنین با اعتراف به مرگ جنبش سبز می‌افزاید: «بسیاری از مقامات آمریکا معتقدند جنبش سبز مدت‌ها است که مرده و ارزش ندارد تا بیشتر از این ایران را با خود دشمن سازند. با این حال، آمریکا خیلی زود جنبش سبز را در سال 2009 کنار گذاشت. تغییرات اساسی نیاز به زمان دارد. در واقع، ممکن است ایرانیان برای مقابله با رژیم خود خیلی بیشتر از مصریان نیازمند حمایت آمریکا باشند. امروز شاید تنها راه آمریکا راه اندازی جنش سبز 2 باشد.»

این مقاله یکی از راه‌های حمایت مجدد آمریکا از جنبش سبز ایران را تامین فناوری مورد نیاز برای مخالفان عنوان کرد: «اگر فناوری سطح بالایی در اختیار مخالفان حکومت ایران قرار گیرد، آنها خواهند توانست تا با دولت مقابله کنند.»

این مقاله بر لزوم نامرئی بودن حمایت آمریکا از جنبش سبز تاکید کرد و گفت: «حمایت غرب از جنبش سبز می‌تواند سبب تقویت مخالفان شود، اما به شرطی که واشنگتن سعی نکند رژیم فعلی را با حکومتی به سبک دموکراسی غربی عوض کند و از این رو آمریکا نباید به مردم ایران شکل حکومت‌شان را دیکته کند.»

این مقاله با استناد به یک نظرسنجی  ادعا کرد: «طبق نظرسنجی اخیر تلفنی موسسه صلح بین‌الملل از مردم ایران، اکثر مردم ایران خواستار ایجاد روابط نزدیک‌تر با آمریکا هستند.»

بر اساس گزارش ارگان شورای روابط خارجی آمریکا مقامات واشنگتن اظهار داشته‌اند که از این به بعد زبان محکم‌تر، بخشی از رویکرد رسمی واشنگتن نسبت به ایران خواهد بود. چنانچه هیلاری کلینتون در صحبت‌های اخیرش در مورد حوادث ایران گفته است: «ما باید کاری کنیم که نظام سیاسی ایران، صدای مخالفان ایرانی را بشنود.»