Gerdab.IR | گرداب

نیویورک تایمز از شکست آل‌سعود در آينده‌ای نزديک خبر داد

تاریخ انتشار : ۰۷ فروردين ۱۳۹۰

به نوشته نيويورک تايمز، عربستان سعودی بسیاری از شرایطی را که در تونس و مصر منجر به خیزش‌های مردمی شده، دارا است.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی تاکید کرد که اگرچه رژیم آل‌سعود برای بقاء تلاش مي‌کند، اما در نهایت وادار به تسلیم در برابر خواست مردم خواهد شد.

به گزارش گرداب به نقل از باشگاه خبرنگاران، به نوشته نيويورک تايمز، عربستان سعودی بسیاری از شرایطی را که در تونس و مصر منجر به خیزش‌های مردمی شده، دارا است؛ با این‌ حال بر خلاف این کشورها، عربستان با تکیه بر منابع مالی قابل ملاحظه و راهبردهایش می‌تواند جلوی تهدیدات جدی را در کوتاه ‌مدت بگیرد. یکی از این راهبردها، بازی با کارت فرقه‌گرایی است.

بر اساس این گزارش، حتی اگر اوضاع در عربستان ثابت باقی بماند و حکومت آل‌سعود دستخوش تغییر در کوتاه مدت هم نشود، در بلند مدت این کشور بی‌شک مجبور خواهد بود تا تسلیم خواست مردم شده و اصلاحاتی را در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی به مرحله اجرا درآورد.

این روزنامه افزود: «هر چند انجام برخی اصلاحات به طور آزمایشی و موقتی از سوی پادشاه سعودی آغاز شده، اما این رژیم به تلاش‌های بیشتری نیاز دارد، یعنی باید ضمن ایجاد سه میلیون شغل، سیستم سیاسی را بازتر کند به ‌طوری که فساد مالی را ریشه‌کن کرده و اجازه دهد که افراد خارج از خانواده سلطنتی در فرآیند تصمیم‌گیری‌های سیاسی ایفای نقش کنند. چنین گام‌هایی به‌خصوص در صورت سقوط قیمت نفت ضروری خواهند شد و رژیم عربستان مجبور به همکاری با مخالفان خواهد شد.»

عربستان سعودی طی هفته‌های اخیر با گسترش اعتراضات داخلی مواجه بوده و دخالت نظامی این کشور در بحرین نیز به انتقاد افکار عمومی از حکام سعودی به ‌شدت دامن زده است.