Gerdab.IR | گرداب

کدام بخش از سازمان سیا شبکه‌های خبری را رصد می‌کند؟

تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۰

مرکز منابع آشکار (OSC) وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اخبار شبکه‌های خبری بیش از 160 کشور را رصد کرده و در اختیار آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا قرار می‌دهد.

به گزارش گرداب، در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) بخشی وجود دارد که عمده شبکه های خبری دنیا را رصد نموده و سپس با تجزیه و تحلیل اخبار آنها را با رویکرد "مشتری مداری" به دست سرویس های اطلاعاتی و امنیتی مربوطه هر خبر می رساند.

این سرویس که "مرکز منبع باز" (Open Source Center) نام دارد از مهم‌ترین مراکز تأمین‌کننده و تولید کننده اطلاعات برای سرویس های اطلاعاتی دولت آمریکا است. این مرکز با استفاده از منابع باز اطلاعاتی دیگر کشورها و رصد آنها به ارائه خبرهای سیاسی، نظامی، اقتصادی  و فنی می‌پردازد.

در مسائل مربوط به حوزه اطلاعات و امنیت گفته می شود که بخش عمده اطلاعات ارزشمند، اطلاعات آشکارند و بخش کمی از آن اطلاعات پنهان هستند که با کار اطلاعاتی به دست می‌آیند.

این مرکز، اطلاعات آشکار را برای سرویس های امنیتی جمع آوری می کند.

OSC اخبار شبکه‌های خبری بیش از 160 کشور مختلف جهان را که در مجموع دارای 80 زبان مختلف هستند، در اختیار آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا قرار می‌دهد.

اخبار وب‌گاه خبری OSC جزء خبرهای طبقه‌بندی‌شده است، اما با این حال ماهانه حدود 40000 قطعه خبری غیر طبقه‌بندی ‌شده را در اختیار World News Connection قرار می‌دهد.

در کنار این مرکز، وب‌گاه خبری WNC نیز اخبار آنلاین 1750 روزنامه، شبکه خبری و وبلاگ موجود در 133کشور مختلف جهان را منتشر می‌سازد.

مرکز OSC در واقع همان سرویس اطلاعاتی شبکه‌های خارجی آمریکا (FBMS) بوده است که پس از چند دهه فعالیت در نوامبر 2005 به OSC تغییر نام داد و در حال حاضر در CIA مستقر است.

سرویس اطلاعاتی FBMS در سال 1941 به دستور روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا و با بودجه 150 هزار دلاری شروع به کار کرد.

در زیر، برخی از خبرهای مهم ارسال‌شده از سوی FBIS در دهه‌های قبل آورده شده است. این موارد نشان‌دهنده نقش و اهمیت این سرویس خبری در انتقال اخبار مختلف جهان به آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا است.

-  در 9 دسامبر 1941، FBMS بخشی از سخنان رهبر ایتالیا موسولینی را ترجمه کرد که در آن وی اظهار کرده بود کشورش به اتفاق آلمان و ژاپن با آمریکا وارد جنگ جهانی دوم می‌شود.

-  در جولای 1944، گروهی از افسران هیتلر سعی کردند تا با انتقال بمبی به اتاق جلسه وی، او را ترور کنند. FBMS این عبارت را از ایستگاه رادیویی آلمان گرفته و ترجمه کرد.

-  در 6 آگوست 1945، آمریکا نخستین بمب اتمی را بر روی هیروشیمای ژاپن انداخت. به گزارش FBMS یکی از ایستگاه‌های رادیویی ژاپن روز بعد، از آن به عنوان "نوعی بمب جدید" یاد کرد.

-  در جولای 1956، آمریکا و انگلستان اظهار کردند که آنها از اعطای یک سری کمک بلاعوض به مصر برای ساخت سد اسوان خودداری می‌کنند. FBIS به نقل از رادیوی قاهره بیان کرد که رئیس‌جمهور مصر نیز در واکنش به این عمل کانال سوئز را ملی اعلام کرد.

-  در 1957، جماهیر شوروی نخستین ماهواره ساخت دست بشر را به فضا فرستاد و با این کار سبب شگفت‌زده شدن دانشمندان آمریکایی شد که بر روی فناوری ارسال ماهواره کار می‌کردند. این خبر را آژانس خبری شوروی TASS اعلام کرد و FBIS آن را در میان جامعه اطلاعاتی آمریکا منتشر ساخت.

 -  بحران موشکی کوبا در اکتبر 1962 هنگامی از بین رفت که نیکیتا خروشچف، رئیس‌جمهور وقت شوروی با ارسال پیامی به جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که وی موشک‌های ارسالی شوروی به کوبا را پس می‌گیرد. رئیس‌جمهور آمریکا این خبر را از طریق FBIS و به نقل از ایستگاه رادیویی مسکو دریافت کرد.

 - در 21 آگوست 1968، یکی از رادیوهای صبحگاهی پراگ اعلام کرد که جماهیر شوروی، لهستان، مجارستان، بلغارستان و آلمان شرقی نیروهایی را برای یورش شبانه به چک‌اسلواکی اعزام کرده‌اند.

منبع: مشرق