Gerdab.IR | گرداب

سید حسن نصرالله: ادعاهای حریری بی اساس است

تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۳۹۰

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «این که حریری می‌گوید ایران عامل بحران در لبنان است تعجب آور است، حریری به جای آنکه اسرائیل را بحران ساز معرفی کند، تهران را بحران ساز معرفی کرده است. ایران نیازی ندارد که بنده از آن حمایت کنم، اما قانون وفاداری و دولتی ایجاب می‌کند که در این باره سکوت نکنیم.»

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به پیمان آمریکا و 14 مارس برای نابودی مقاومت، اظهارات اخیر سعد حریری ضد جمهوری اسلامی ایران را بی اساس و باطل دانست.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، سید حسن نصرالله در سخنانی که به صورت زنده از شبکه العالم پخش شد، تاکید کرد: «با وجود حوادث خطرناکی که در غزه، سوریه، بحرین، یمن و لیبی در جریان است، اما امشب سخنان خود را به مسائل لبنان و لبنانی ها متمرکز می کنم، چرا که پرونده های حساس و داغی در این کشور وجود دارد.»

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اسنادی که اخیرا از سوی پایگاه ویکی‌لیکس درباره مسائل داخلی لبنان منتشر شده، گفت: «برخی تلاش کردند از اوضاع پیش آمده برای ایجاد شکاف میان ما و هم پیمانانمان به ویژه جنبش امل و جریان آزاد ملی استفاده کنند یا به پیمان جدید ما با آقای جنبلاط ضربه بزنند.»

سید حسن نصر الله با رد جریان سازی ها ضد حزب الله و هم پیمانان لبنانی این حزب، درباره جنبش امل به ریاست "نبیه بری" تاکید کرد: «بری از همان روزهای آغاز جنگ ژوئیه تا پایان جنگ شریک ما در رهبری جنگ بود و در کنار یکدیگر اهداف و دغدغه های مشترک داشتیم و امل برای لبنان و مقاومت و پیروزی در جنگ تلاش های شایانی کرد.»

وی افزود : «ما تقسیم وظایف کرده بودیم به طوری که من پیگیر مسائل میدانی و البته مسائل سیاسی بودم و بری پیگیر مذاکرات سیاسی بود و اگر تلاش های او نبود نتیجه ای که از جنگ گرفتیم به این گونه محقق نمی شد. بنابراین اگر اینک حرفی زده شود تاثیری بر ما نخواهد گذاشت و اگر امل نبود پیروزی در جنگ و عبور از مرحله پس از جنگ تحقق نمی یافت.»

دبیر کل حزب الله خاطر نشان کرد: «کسانی که به دنبال ضربه زدن به مقاومت و جایگاه آن بودند، توجه ویژه ای به ایجاد تفرقه میان حزب الله و امل داشتند و این مسئله به وضوح در اسناد ویکی لیکس قابل ملاحظه است؛ اما این افراد چاره ای جز یاس ندارند، زیرا همکاری و تکامل شکل گرفته میان حزب الله و جنبش امل طی 20 سال به ویژه از 2005 تاکنون، به رابطه ما چنان عمقی داده است که کسی قادر به ضربه زدن به آن نیست.»

وی سپس با اشاره به اسناد ارائه شده در ویکی لیکس درباره جریان آزاد ملی تاکید کرد که آن چه درباره جریان آزاد ملی آمده است کم رنگ تر از مسئله مربوط به جنبش امل است و تاثیری بر روابط ما نخواهد گذاشت.

سید حسن نصرالله درباره مسائل مطرح شده در ویکی لیکس درباره ولید جنبلاط گفت: «او گفته است که در موقعیتی مشخص قرار داشته و اکنون در کنار مقاومت است، اما ممکن است کسی به جنبلاط بگوید که چرا روزنامه الاخبار اصرار دارد چنین خبرهایی را درباره او نقل کند.»

سید حسن نصرالله گفت: «ما مسئولیت آنچه که شبکه النور، المنار و روزنامه های اینترنتی وابسته به ما منتشر می کنند، بر عهده می گیریم، ولی ما هیچ مطلبی را به روزنامه ها، شبکه ها و تلویزیون های دوستانمان دیکته نمی کنیم و حتی گاهی با آنها دچار اختلاف نظر می شویم.»

سید حسن نصر الله با انتقاد از کسانی که هدف خود را نابود کردن حزب الله و همه گروه های مقاومت قرار داده اند، خاطر نشان کرد: «جرم حزب الله این است که خاری در چشم طرح های اسرائیل است و دغدغه امت را دارد به همین سبب آمریکا و اسرائیل به دنبال مجازات این حزب هستند و جریان 14 مارس تمام امکانات خود را برای تحقق این خواسته به کار بسته اند تا در مقابل به قدرت دست یابند.»

وی با بیان اینکه این رویکرد نمی تواند لبنان را در برابر دشمنان حفظ کند و شکوفایی و امنیت را برای این کشور به ارمغان آورد، این سوال را مطرح کرد که آیا این همه مکر و فریب می تواند پاداش مناسبی برای مقاومتی باشد که اراضی اشغالی لبنان را آزاد کرد و سبب سربلندی ملت شد و طعم شکست را به اسرائیل چشاند؟

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: «مقاومت همچنان پا بر جا مانده است، اما شما حکومت را از دست دادید و نه شما و نه اسرائیل و نه مبالغ خرج شده و نه ارتش های منطقه نتوانستند آسیبی به مقاومت بزنند.»

اظهارات حریری علیه ایران بی اساس است
وی در ادامه گفت: «نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم اظهارات تندی است که سعد حریری علیه ایران گفته است. البته باید بگویم که من سخنگوی ایران نیستم، اما افتخارم این است که روابط دوستانه و نزدیکی با ایران دارم؛ همانطور که روابط خوبی با سوریه و برخی کشورهای دیگر دارم و این باعث مباهات و افتخار است.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد: «اما از منظر دیگر به یک کشوری که در کنار لبنان ایستاده است و از لبنان در موارد متعددی حمایت کرده، یعنی ایران، این گونه هجمه و توهین می‌شود، جریان حزب‌الله نمی‌تواند سکوت کند. این که حریری می‌گوید ایران عامل بحران در لبنان است تعجب آور است، حریری به جای آنکه اسرائیل را بحران ساز معرفی کند، تهران را بحران ساز معرفی کرده است. این حرف خنده‌داری است. این حرف‌ها بر اساس چه اسنادی گفته می‌شود؟ یا آنکه حریری در جای دیگر گفت که ایران عامل بحران‌های اخیر در کشورهای دیگر عربی است.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «ایران از معدود کشورهایی است که در جنگ 33 روزه با لبنان بود. این اتهامات علیه ایران را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر حمایت‌های ایران از لبنان نبود، ممکن بود لبنان در جنگ 33 روزه نتواند اسرائیل را شکست بدهد. البته برخی دیگر از کشورها به لبنان کمک کردند که قطر از جمله این کشورها بود.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد: «اظهارات سعد حریری از اساس باطل بوده و صحت ندارد. خیلی شفاف بگویم که ایران نیازی ندارد که بنده از آن حمایت کنم. ایران کشوری قدرتمندی است، اما قانون وفاداری و دولتی ایجاب می‌کند که در این باره سکوت نکنیم. ایران دوست ما هستند و ما سکوت را در برابر ظلم را نمی توانیم تحمل کنیم.»