Gerdab.IR | گرداب

اعتراض آيت‌الله صافی به آتش‌سوزی قرآن و مساجد در بحرين

تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۰

آيت‌الله صافي گلپايگاني با اعتراض نسبت به آتش‌سوزي قرآن كريم و تخريب مساجد در بحرين، از علما و زعماي عالم اسلام خواست تا هيئت‌هاي تحقيق خود را به كشور بحرين اعزام كنند.

به گزارش گرداب به نقل از فارس، پيام آيت‌الله لطف‌الله صافي گلپايگاني به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
قال رسول الله صلّى الله عليه و آله:
«اذا التبست عليكم الفتن كقطع الليل المظلم فعليكم بالقرآن»
علماء اسلام، زعماء اصلاح، حافظان حدود و ثغور دين مبين، حافظان قرآن مجيد؛
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
تعالوا علي القرآن نبكي و نلطما
به‌ حول الله تعالي و قوته، كشورهاي وطن بزرگ اسلامي در حال حاضر شاهد يك نهضت بيداريِ قرآني اسلاميِ استعمارگريز و استقلال‌طلب و بازگشت به هويت استضعاف شده از سوي مستكبران جهان هستند. صداي تكبير مسلمانان به گوش تمام ملل و مردم دنيا مي‌رسد. تظاهرات و جماعات و به ويژه جمعه‌هاي آنها را شرق و غرب مي‌بينند، گويي صداي دلنواز توحيدي «قولوا لا اله الّا الله تفلحوا» را مردم همه اقطار و مناطق مي‌شنوند، چه نواي روح‌بخش و چه آهنگ رسا و اتحاد آفرين.

در اين ميان طواغيت زمان و دشمنان عدالت و سران سلطه‌هاي وابسته و دست‌نشانده، نگهبانان سلطه‌گران غرب مانند آمريكا و دول اروپا در داخل جوامع اسلامي، در برابر اين قيام مقدس قرار گرفته از درك اين حركت اسلامي رو به پيش، بازمانده و همچنان بر ذلت وابستگي به مستكبران پافشاري مي‌كنند، اما به نصرت خدا تلاششان بي‌ثمر و در برابر اين قيام اسلامي مغلوب و محكوم شده و مي‌شوند.

مسلمانان بحرين ـ‌اين منطقه‌اي كه سابقه‌‌ اسلاميتش، به عصر آغاز طلوع آفتاب جهان‌تاب اسلام مي‌رسدـ نيز در اين قيام اسلامي با ساير كشورهاي عربي در نفي وابستگان به استكبار آمريكا هم‌نوا و هم‌صدا شدند و خواستار حكومت مردمي بر اساس عدل اسلامي شدند و با تظاهرات سالم و دور از برخوردهاي فيزيكي مطالب خود را طرح كردند و افرادي را كه به نام آل خليفه بر آنها به زورِ بيگانه مسلط بودند به احترام به حقوق مردم دعوت كردند و مي‌رفتند كه آل خليفه را در مقابل حق و مطالبات اسلامي تسليم كنند. ولي استكبار آمريكا كه اين جريان را صد درصد با منافعش در منطقه معارض مي‌ديد با رفت و آمدهاي مكرر وزير دفاعش به عربستان و بحرين، حاكمان آل سعود را به مداخله در بحرين و اعزام نيرو مأمور كرد و اكنون بيش از يك ماه است كه انتفاضه‌ مشروع و سالم بحرين ادامه دارد و سربازان سعودي با كمال بي‌رحمي به نسل‌كشي و قتل عام زن و مرد، صغير و كبير و حتي بازداشت و شكنجه بيماران و پرستاران و پزشكان بيمارستان‌ها و هجوم به دبستان‌ها و دبيرستان‌هاي دخترانه و پسرانه ادامه داده و انواع جرائم را مرتكب مي‌شوند.

ابعاد اين مداخله و جوانب متعدد آن هر كدام بي‌سابقه، وحشتناك و شرم‌آور است.

آنچه به ويژه در مورد آن به علماي بزرگ و زعماي كشورها و انجمن‌ها و جمعيت‌هاي ديني و قرآني در كشورهاي اسلامي و غير اسلامي مصر، تركيه، پاكستان، اندونزي، مالزي، افغانستان و نقاط و مناطق ديگر هشدار مي‌دهيم اهانت و هتك حرمت‌هاي سربازان آل سعود و آل خليفه نسبت به قرآن مجيد و مساجد مسلمين است. قرآن‌ها را به آتش كشيدند و نزديك به 30 مسجد بزرگ را تخريب كرده‌اند كه هر مسلماني را غرق در اندوه و عزا مي‌كنند.

اگر مسلمانان در به آتش كشيدن قرآن به وسيله يك كشيش، اعلام عزا و تظاهرات كردند، اكنون در بحرين نيروهاي آل خليفه و آل سعود ـاين مدعيان خدمت به حرمين شريفين - ن قرآن‌ها را در شهر اسلام و برابر چشم مسلمانان به آتش مي‌كشند و مساجد را ويران مي‌كنند و آمريكا و اذناب آن مداخله‌ سعودي را در بحرين قانوني ‌مي‌دانند و سازمان ملل و مراكز حفظ حقوق بشر و كنفرانس كشورهاي اسلامي همه با سكوت خود آن را تأييد مي‌كنند.

چرا مجامع اسلامي جهان اسلام و مقامات مردمي و ديني و فرهنگي، مثل ازهر شريف ساكت نشسته‌اند و حداقل قرآن‌سوزي و تخريب مساجد را محكوم نمي‌كنند؟ چرا براي بررسي اين وضع پر از جسارت و اهانت و رسيدگي و تحقيق در اين موضوع، هر كدام هيئت‌هايي از علماء و دانشمندان بي‌غرض و اساتيد دانشگاه‌ها را به بحرين نمي‌فرستند تا از نزديك به عمق اين جسارت و قساوت مطلع شوند؟ چرا در امر قرآن مجيد بي‌تفاوتي و بي‌اعتنايي مي‌شود؟

همه نهاد‌ها و مساجد و مجامع اسلامي بر حسب وظيفه ديني و غيرت اسلامي بايد عكس‌العمل نشان دهند و هيئت‌هايي به بحرين براي استنكار اهانت‌هاي سربازان آل خليفه و آل سعود نسبت به قرآن كريم و هم‌دردي با مسلمانان مظلوم بحرين بفرستند. توقع و انتظار اين است كه فوري اين هيئت‌ها از همه كشورهاي اسلامي و از مراكز و مجامع علمي اعزام شوند و حداقل، انكارِ اين منكرات بزرگ را نشان دهند.

«ان تنصرو الله ينصركم و يثبت اقدامكم»
كونوا اشدّاء علي المستكبرين و عمالهم الظالمين و العاقبة‌ للمتقين
حوزه علميه قم
جمادي الاولي 1432