Gerdab.IR | گرداب

تظاهرات گسترده فلسطینیان در سالروز اشغال فلسطین

تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰

در مناطق مختلف فلسطین در سالروز فاجعه اشغال فلسطین موسوم به "نکبت" تظاهرات گسترده‌ای برگزار شد.

به گزارش گرداب به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، در این تظاهرات درگیری هایی بین جوانان فلسطینی و نیروهای اشغالگر اسرائیل روی داد که به زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید.

نیروهای اسرائیلی همچنین تدابیر امنیتی شدیدی در قدس به اجرا گذاشتند و از ورود نمازگزاران به مسجد الاقصی جلوگیری کردند.

"سمیر ابوشماله"، خبرنگار این شبکه در گزارشی از غزه در این باره گفت: «بسیاری از فلسطینیان در حالی شصت و پنجمین سالروز اشغال فلسطین را برگزار می کنند که خاطرات تلخ آن روزها را که صهیونیست‌ها آنان را از خانه و کاشانه خود بیرون کردند به یاد می آورند.»

وی در ادامه و در حالی که تصاویری از درگیری نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان تظاهرکننده پخش می شد، گفت: «این در گیری ها پس از نماز جمعه در قدس روی داد و به بازداشت شماری از فلسطینیان و زخمی شدن شماری دیگر منجر شد.»

اسرائیلی ها در چارچوب تدابیر امنیتی خود در قدس از ورود فلسطینیان زیر چهل و پنج سال برای اقامه نماز در مسجد الاقصی جلوگیری کردند.

بر اساس آمارهای موجود اسرائیل در مناطق اشغالی سال چهل و هشت حدود هفتصد و هفتاد و چهار شهر و روستا را تحت سیطره خود گرفتند که پانصد و سی و یک شهر و روستا از این تعداد ویران شد.

اسرائیل همچنین هفتاد کشتار علیه فلسطینیان مرتکب شده است که بر اثر آن بیش از یکصد و پنجاه هزار فلسطینی در جریان اشغال فلسطین شهید شدند.

منبع: واحد مرکزی خبر