Gerdab.IR | گرداب

گاف گاردین و توهم بالای سازمان های اطلاعاتی غربی

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۰

این پست خنده دار و تعجب برانگیز گاردین، به سرعت در فضای مجازی پخش شد و اینجا بود که توهم سازمان های اطلاعاتی غرب بیرون زد و آشکار شد!

گرداب- سایت گرداب بر اساس تعامل همیشگی خود با اهالی وبلاگستان فارسی، اوایل اردیبهشت ماه 1390 مطلبی از یک وبلاگ نویس متعهد در رابطه با انرژی هسته ای منتشر کرد.
 
در حالی که تمام نهادهای نظارتی بین‌المللی نظیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر صلح‌آمیز بودن فعالیتهای هسته‌ای کشورمان صحه گذاشته اند، مطلبی نمادین و هوشمندانه راجع به انرژی هسته‌ای با قلم مدیر محترم وبلاگ خیزران باعث انتشار اخباری عجیب از سوی برخی رسانه‌های غربی شد.
 
این رسانه‌ها بدون توجه به گزارش‌های مکرر بازرسان آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران، با بستن چشمان خود بر روی حقیقت به اظهارنظرهای غیرحرفه ای روی آوردند.
 
نویسنده وبلاگ خیزران پس از هوچی‌گری رسانه‌های معلوم‌الحال به شایستگی به آنان پاسخ داده که حقیقتا نشانگر بصیرت و هوشیاری جوانان این دیار است. مطلب مذکور بدین شرح تقدیم جویندگان حقیقت می‌شود:
 
در تعریف توهم و اینکه از چه چیزی ناشی می‌شود، در کتاب‌های درسی دانشگاهی زیاد خوانده‌ایم. در میان علل مختلف، یکی از این علت‌ها را ترس ذکر کرده‌اند. ترس باعث می‌شود اطلاعاتی که به مغز انسان می‌رسد، درست تحلیل نشود و مغز به توهم فرو رود.
 
امروز فهمیدم که این مساله مختص مغز انسان نیست و سازمان‌های اطلاعاتی غربی استعداد بیشتری برای توهم زدن از روی ترس دارند!

این توهم را تا خودم ندیدم و در مورد مطالب این وبلاگ اتفاق نیفتاد، برای من چندان ملموس نبود. حتی با خودم می گفتم تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها و حتما اینها که از قصد ایران برای استفاده نظامی از سلاح هسته‌ای می‌گویند، یک دلیلی دارند که این حرف‌ها را می زنند. بالاخره الکی که اسمشان دستگاه های اطلاعاتی غربی یا West intelligence services نیست!

اما صادقانه باید بگویم، آقایان، نا امیدم کردید! آقایان سرویس های اطلاعاتی غربی، با آن ماهواره‌های بی همتایتان که تکان خوردن سوسکی را در زیر سنگ سیاهی را به قول خودتان شناسایی می کنید و بعد تکان‌‌های آن را به رایانه‌های فوق پیشرفته تان می دهید و مسیر حرکت ده سال بعدش را هم پیش بینی می کنید، جدی نا امید شدم! چرا؟

کمتر از دو ماه قبل، پستی با عنوان: فردای نخستین آزمایش هسته‌ای ایران، یک روز معمولی معمولی است، را در همین وبلاگ منتشر کردم.
 
فردای انتشار این پست، پایگاه گرداب، مطابق رویه ای که دارد، به این پست لینک داد. تاریخ نوشتن این پست سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ بود و تاریخ انتشار آن در سایت گرداب، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰٫ یعنی ۲۴ آوریل ۲۰۱۱

این پست وبلاگ، بازدید کننده خوبی داشت. اما صبح امروز متوجه شدم که در سایت گاردین، مطلبی جالب با محتوای زیر منتشر شده است:


‘The day after Iran’s first nuclear test is a normal day’

A bizarre article on a Revolutionary Guard website breaks a taboo by anticipating the impact of an Iranian bomb
 
گاردین با سوتیتر "تابو شکنی درمقاله ای عجیب و غریب در یک وب سایت پاسداران انقلاب با پیش بینی نتیجه آزمایش یک بمب اتمی ایران" می نویسد: هرگونه اشاره ای به یک بمب اتمی ایران در جمهوری اسلامی، که تاکید می کند برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز و غیر نظامی است، حرام و یک تابو محسوب می شود. به همین جهت چاپ مقاله ای حاوی پیش بینی در مورد فردای پس از آزمایش نخستین کلاهک اتمی ایران در وب سایت گرداب، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دست کم، اقدامی بسیار قابل توجه محسوب می شود.
 
از شدت توهمات نویسنده گاردین، نزدیک بود از روی صندلی بیافتم! یعنی این نویسنده که دبیری بخش دیپلماتیک را بر عهده دارد و مدتها در خاورمیانه، آمریکای شمالی، بالکان و اروپای شرقی بوده است و در وبلاگ گاردین می نویسد، فرق پست یک وبلاگ لینک شده در سایت گرداب را با نظر رسمی سپاه پاسداران نمی فهمد؟
 
این پست خنده دار و تعجب برانگیز گاردین، به سرعت در فضای مجازی پخش شد و اینجا بود که توهم سازمان های اطلاعاتی غرب بیرون زد و آشکار شد!
 
آسوشیتد پرس می نویسد:
 
An article praising the idea of Iran testing a nuclear bomb on a Revolutionary Guard website is raising alarms in western intelligence circles, which interpret it as evidence of strong backing in the Islamic Republic for such a move
 

یعنی چی! مقاله ای در یک سایت سپاه پاسداران باعث نگرانی حلقه های اطلاعاتی غربی  شده است! توهم خالص به این می گویند نه آن چیزی که معتادان با شیشه و کراک به آن می رسند!
 
صدای آمریکا هم چند ساعت بعد دوز بالای توهم خودش را این چنین آشکار کرد و نوشت:
فیلادلفیا اینکوایر زیر عنوان "تهدید آزمایش اتمی ایران" می نویسد مقاله یک وب سایت پاسداران انقلاب در تجلیل از ایده آزمایش یک بمب اتمی زنگ های خطر را در تشکیلات اطلاعاتی غرب به صدا درآورده است و به نشانه مدرک حمایتی قاطع در جمهوری اسلامی از چنین اقدامی تعبیر شده است.
انتشاراین مقاله با تیتر "فردای نخستین آزمایش هسته ای ایران – یک روز معمولی" مصادف با فعالیت های علنی و مشکوکی است که آمریکا و متحدانش آن ها را نشانه هائی از خواست تهران برای دسترسی به تسلیحات اتمی می بینند.

نه! این میزان توهم، بیشتر شبیه داستان های علمی - تخیلی است!

لابد اگر این آقایان دیگر پست های وبلاگ من را می دیدند، مثلا پستی که درباره طرح یک حمله به اسرائیل نوشته بودم یا پستی که دیروز درباره دروغ بودن عملیات اسرائیل در ایران نوشتم را می دیدند، دیگر رسما با موشک وبلاگم را منهدم می کردند! امان از این توهم که با آدم ها و سازمان ها چه ها نمی کند!

این گاف گاردین و توهم فرد اعلای سازمان های اطلاعاتی غربی و رسانه هایشان را باید روی سنگ نوشت و بعدا به یادشان آورد اما از این نکته هم غافل نشویم که بالاخره برد وبلاگ ها و سایت های ما و ضریب تاثیر آنها بیشتر شده است. این یعنی در جنگ های روانی بعدی، ما هم هستیم.