Gerdab.IR | گرداب

تکنیک شایعه

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

شایعات انتقال شفاهی پیام هایی هستند که برای برانگیختن باور مخاطبان و همچنین تاثير در روحيه آنان ايجاد مي شوند. مطالب كلي شايعه بايد حول محورهاي اساسي و مهمي باشد كه مخاطب نسبت به آن حساسیت بالایی دارد

يكي از آسيبهايي كه اخيراً شاهد آن هستيم رواج شايعات است. البته شايعات به مقتضيات زمان و در برهه‌هايي خاص، ماهيتي متفاوت داشته و بنا به نيازها و فراخور حال منابع به وجود آورنده آن، گاهي كمرنگ و در زماني پر‌رنگ مي‌شود.
شایعات انتقال شفاهی پیام هایی هستند که برای برانگیختن باور مخاطبان و همچنین تاثير در روحيه آنان ايجاد مي شوند. مطالب كلي شايعه بايد حول محورهاي اساسي و مهمي باشد كه مخاطب نسبت به آن حساسیت بالایی دارد

شايعه یکی از كاربردي ترين تاكتيكهاي مطرح در عمليات رواني است كه در اثر خلاء خبري توسط عوامل و عناصر دشمن و مخالفان به فاز اجرايي تبديل مي شود. شايعه را دشمن مي سازد و عواملش پخش مي كنند، و در این بین مخاطبان فاقد بصيرت و بينش آن را پذيرفته و به آن دامن مي زنند. البته برخي در اين بين شايعه را مطابق منافع خود دیده و آن را ترویج می کنند. شايعات با توجه به ماهيت و قدرت تأثيرگذاري آن مي‌توانند اضطراب اجتماعي را افزايش داده و ميزان بهره‌وري و توليد را كاهش دهند و چرخه اقتصاد را فلج كرده و اعتبار اجتماعي افراد، مؤسسات و كشورها را خدشه‌دار كنند. بعضاً ممكن است شايعه‌اي به طور فوق‌العاده‌اي قوت يابد و آنچنان در اذهان آحاد مردم رسوخ كند كه اطلاعيه‌ها و توضيحات منابع رسمي و موثق هم به سهولت نتواند آن را تكذيب و از افكار مردم خارج كند.

شايعه در همه جا و در تمامي طبقات اجتماعي وجود دارد و قديمي‌ترين رسانه گروهي است. پيش از آنكه نوشتار به وجود آيد، گفتار، تنها شيوه ارتباط بود و شايعه خبرها را منتقل مي‌كرد، كساني را خوشنام و برخي را بدنام مي‌ساخت و جار و جنجال و حتي جنگ به راه مي‌انداخت. امروز نيز، به رغم ظهور روزنامه، راديو و تحول عظيم رسانه‌هاي ديداري شنيداري، شايعات خاموش نشده‌اند و عموم مردم كماكان برخي خبرها را دهان به دهان منتقل مي‌كنند. پيدايش رسانه‌ها نه تنها نتوانسته است مانع از پخش شايعه شود، بلكه آن را به گونه‌اي تخصصي ساخته است، به طوري كه امروزه هر شيوه ارتباطي، محدوده خاصي دارد» .

وسيله انتقال شايعه، عموماً كلام است. البته گاهي نيز شايعات در روزنامه‌ها به چاپ مي‌رسند يا از راديو پخش مي‌شوند. در عين حال، ناشران و مسئولان پخش راديو، كه احساس مسئوليت مي‌كنند، در حال آموختن چگونگي حفاظت از رسانه‌هاي گروهي خود در قبال انتشار شايعات‌اند. از سوي ديگر، اعلاميه‌هاي بدنام‌كننده و پخش بي‌‌مسئولانه در مطبوعات، مبدل به محملهاي متداول انتقال و انتشار شايعات زيان‌آور شده‌اند. حال از بين شايعات فراوان پخش شده فقط به نمونه هايي از آن مي پردازيم.

موضع گيريها و بيانات مطرح شده هر كدام به نحوي در پخش شايعه انجام تقلب در انتخابات موثر بوده و مي باشد
.بعد از انتخابات حجم وسيعي از شايعات در جهت زير سؤال بردن انتخابات باشكوه مردم ايران و همراهي با دشمن شكل گرفت از جمله مشهورترين شايعاتي كه در روزهاي بعد از انتخابات در جامعه منتشر شد، تحريف سخنان دكتر كدخدايي در گفتگوي ويژه خبري سيما درباره سرنوشت سه ميليون رأي است.

تلويزيون بي بي سي فارسي و ديگر شبكه هاي ماهواره اي به همراه تعدادي از سايت هاي سران فتنه با حذف «اگر» در سخنان آقاي كدخدايي، چنين تبليغ مي كنند كه شوراي نگهبان وجود تقلب در 3 ميليون رأي را پذيرفته و انتخاباتي كه تقلب در 3 ميليون رأي آن در گام اول اثبات شود، خود به خود باطل خواهد بود!

شايعه ديگر؛ ترور يكي از كارمندان وزارت كشور كه نتيجه مثلا واقعي انتخابات را افشا كرده بود و تعدادي از شايعات ديگر، در روزهاي بعد از انتخابات با شدت هرچه تمام تر به صورت غيرمستقيم توسط تلويزيون بي بي سي و برخي سايت هاي داخلي و نيز توسط تلويزيون هاي لس آنجلسي تبليغ مي شود. (سايت الف، 6 تير 1388)

عسكري، همان كسي كه آراي نوزده ميليوني يكي از كانديداها رو لو داده بود، در تصادف ساختگي رانندگي كشته شد؛ بنابراين شايعه كه با نام گزارش هاي تأييد نشده، منتشر شد و در اندك زماني، به سرعت در كشور دهان به دهان چرخيد و بر التهابات دامن زد. مردي كه نتايج واقعي انتخابات را از وزارت كشور به بيرون درز داده بود، در يك تصادف مشكوك كشته شد!

در ادامه اين خبر آمده بود كه محمد عسكري- كه مسئول امنيت شبكه تكنولوژي اطلاعاتي IT وزارت كشور بوده- روز گذشته در تهران كشته شد. بنابراين گزارش، عسكري نتايجي را به بيرون درز داده كه نشان مي داده است در انتخابات با استفاده از نرم افزار جديدي توسط دولت، آراي دريافتي از شهرستان ها تغيير داده مي شده و گزارش ها نيز نشان مي داد كه موسوي با نوزده ميليون رأي، برنده انتخابات است.

فضا آنچنان ملتهب بود كه حتي برخي از اهالي رسانه نيز به طرزي عجيب به اين خبر گرايش نشان داده بودند و شايد همين افزايش باورپذيري بدون تجزيه و تحليل، باعث شد كه رسانه هاي بيگانه نيز كه در خط مقدم انتشار و يا بازنشر اين شايعات بودند، به اين مسئله دامن بزنند و شرايط به گونه اي رقم بخورد كه حتي تكذيب اين شايعه نيز نتواند مردم را به اين باور برساند كه شايد اين خبر از بيخ و بن دروغ باشد (سايت تابناك)

لازم به توضيح است كه محمد عسكري بعد از پخش اين شايعات در مصاحبه با رسانه ها ضمن تكذيب كشته شدن خود، اعلام كرد من اصلا كارمند وزارت كشور نبوده و چنين مسئوليتي هم ندارم. بلكه جانشين يكي از فدراسيون هاي ورزشي هستم. 70 نفر از اساتيد عضو انجمن اسلامي مدرسان دانشگاه هاي كشور دستگير شدند. به گزارش «سايت كلمه 3 تير 1388»، عصر امروز مهندس ميرحسين موسوي جلسه اي با اساتيد عضو انجمن اسلامي مدرسان دانشگاه هاي كشور داشت كه بعد از اين ديدار 70 نفر از افراد حاضر در جلسه دستگير شدند. درباره مكاني كه اين اساتيد دانشگاه را به آنجا منتقل كردند اطلاعي در دسترس نيست. اخبار تكميلي متعاقبا اعلام مي شود. در اين خصوص بلافاصله اين شايعه تكذيب مي شود و صداي هيچ يك از مدعيان درنمي آيد.