Gerdab.IR | گرداب

دیپلماسی عمومی آمریکا در خدمت آل خلیفه

تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۳۹۰

رژیم آل خلیفه برای فرار از بحران مشروعیت و بهبود وجهه خود پس از سرکوب وحشیانه شیعیان بحرین، دست به دامان یک آمریکایی‎ها شده است.

به گزارش گرداب به نقل از مشرق، حکومت بحرین برای سرکوب اعتراضات مردمی این کشور از تمام توان خود استفاده می‌کند، صدها نفر را کشته و تعداد زیادی را زخمی کرده است. بسیاری در زندانها به سر می‌برند و گزارش گروههای مدافع حقوق بشر حاکی از آن است که بسیاری از زندانیان در زندانهای این کشور شکنجه می‌شوند.

خاندان آل خلیفه، با عقد قراردادی با شرکت "ارتباطات کورویس" (Qorvis Communications) که در زمینه دیپلماسی عمومی فعالیت می‌کند، سعی در بهبود وجهه داخلی و بین المللی خود دارد.

براساس این قرارداد، شرکت آمریکایی متعهد شده که با تهیه گزارش، فیلم و به راه انداختن جریان رسانه‌ای، به دنیا اطمینان بدهد که امنیت در بحرین دوباره برقرار شده و اوضاع این کشور عادی است.

از سوی دیگر، معترضان نیز از طریق رسانه‌های داخلی خود می‌کوشند با گزارش‌ها و افشاگری‌های لحظه به لحظه، وضعیت اسف‌بار حقوق بشر در این پادشاهی کوچک را به تصویر بکشند. خبرنگاران آن‌ها با ارسال تصاویر کشته‌ها و زخمی‌ها و آمار لحظه به لحظه کشته شده‌ها به ایمیل مردم سراسر دنیا و قرار دادن آن‌ها بر روی شبکه‌های اجتماعی، اطلاع رسانی می‌کنند.

2 فاکتور مهم که تأثیر مثبتی در روند کاری این شرکت داشته، حمایت عربستان سعودی از حکومت بحرین و سکوت آمریکا به دلیل حضور ناوگان پنجم دریایی این کشور در بحرین است.

آمریکا به دلیل وابستگی به نفت عربستان، توان مخالفت با این کشور در مسئله بحرین را ندارد. آل سعود همچنان از اوباما به دلیل عدم حمایت از مبارک و سقوط زودهنگام وی که به برهم خوردن تعادل حکومت‌های سنی در منطقه انجامید، انتقاد می‌کنند.

ولیعهد بحرین هم در سفری که به واشنگتن داشت، با ابراز نگرانی از تصویر کشورش و تأثیر منفی آن بر توریسم این کشور، ابراز امیدواری کرد که این شرکت آمریکایی بتواند این تصویر را در آمریکا و کشورهای اروپایی بهبود بخشد.

حال باید دید آیا این قرارداد که ارزش آن به ماهانه 80 هزار دلار می‌رسد، می‌تواند با بکارگیری "مهندسی رضایتمندی" (engineering of consent)، از توده مردم خشمگین، ناراضی و تحت ظلم بحرین پیشی بگیرد و چیزی غیر از آنچه در بحرین می‌گذرد را به تصویر در‌آورد؟ آیا می‌توان کشته شدن نوجوان 14 ساله در روز عید فطر را هم با مهندسی رضایتمندی آمریکایی توجیه کرد؟