Gerdab.IR | گرداب

رئیس سابق موساد:

حمله به ایران عملی نیست

تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۰

عقیده دارم گزینه نظامی از اولویت های اسرائیل درباره ایران بسیار دور است چرا که ابزارها و گزینه های دیگری وجود دارد که "بسیار موثرتر" هستند.

به گزارش گرداب، رئیس سابق موساد در تازه ترین ارزیابی خود از برنامه هسته ای ایران گفت: «عقیده دارم گزینه نظامی از اولویت های اسرائیل درباره ایران بسیار دور است چرا که ابزارها و گزینه های دیگری وجود دارد که "بسیار موثرتر" هستند.»

"مئیر داگان" که بنا بر گزارش روزنامه هاآرتص در روز سه شنبه 12 مهر 1390 (14 اکتبر 2011) در موسسه "شورای صلح و امنیت" سخن می گفت، اضافه کرد: «برنامه هسته ای ایران هنوز از نقطه بدون بازگشت فاصله دارد.»

داگان همچنین گفته است: «ایران در مسئله سازترین دوران خود پس از انقلاب 1979 قرار دارد، اما اسرائیل در بدترین دوران تاریخ خود است و بیشترین نقش در این وخامت اوضاع را هم خودش داشته است.»

وی به عنوان نمونه به رفتار سال گذشته "دنی ایالون"، معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با سفیر آنکارا در تل آویو اشاره کرد که بسیار تحقیر آمیز بوده و نقش مهمی در بحرانی شدن روابط ترکیه و این رژیم داشته است.

هاآرتص در ادامه نوشته است که داگان سخنان خود را درست در همان روزی بیان کرد که "لئون پانتا"، وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل سفر کرده و حامل این پیام از جانب اوباما برای مقام های صهیونیست بوده است که آمریکا با هرگونه حمله ای به تاسیسات هسته ای ایران مخالف است.

به نوشته این روزنامه، پانتا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "ایهود باراک" تاکید کرد که هر گونه اقدام علیه برنامه هسته ای ایران باید در هماهنگی با جامعه بین المللی صورت بگیرد.

پانتا گفت: «ایالات متحده بسیار نگران است. ما به همراه اسرائیل هر گونه اقدام لازم را برای رفع تهدید ایران از منطقه انجام خواهیم داد ولی اقدام علیه ایران باید همواره در چارچوب اتحادی از کشورها باشد.»

هاآرتص نوشته است که پانتا کلمه "با هم" را چند بار تکرار کرد.

پانتا تاکید کرد که برنامه هسته ای ایران "مسئله شماره یک" در مذاکرات او و ایهود باراک بوده است.
 
منبع: ایران هسته ای