اندکی دقت درباره تحولات داخلی ایالات متحده و رویکرد بین المللی ایران نشان می دهد که این ادعا با پرسشهای بیشماری روبرو است که پاسخگویی به آنها اهداف پشت پرده طرح این ادعا را مشخص می کند.
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۶:۱۵
کد خبر: ۷۷۶۷

گرداب- رسانه های آمریکایی از شب گذشته در اقدامی هماهنگ با کاخ سفید خبری را منتشر کردند که اتهامی سنگین را متوجه ایران می کرد؛ دروغی که می تواند تاثیر زیادی بر تحولات منطقه داشته باشد، اما بدون شک ایالات متحده اهدافی را از طرح این ادعای بی اساس در شرایط فعلی دنبال می کند.

شب گذشته "اریک هولدر"، وزیر دادگستری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی که شبکه‌ های الجزیره و العربیه در اقدامی هماهنگ به پخش مستقیم ادعاهای بی اساس وی علیه ایران پرداختند، مدعی شد واشنگتن تدابیری را برای بازخواست ایران به سبب برنامه ریزی برای ترور سفیر عربستان اتخاذ خواهد کرد. وی مدعی شد ما دولت ایران را مسئول برنامه ‌ریزی برای ترور سفیر عربستان در آمریکا می‌ دانیم.

این ادعا در حالی مطرح می شود که آمریکا خود درگیر یک مشکل بزرگ داخلی با نام "جنبش تسخیر وال استریت" است
اندکی دقت درباره تحولات داخلی ایالات متحده و رویکرد بین المللی ایران نشان می دهد که این ادعا با پرسشهای بیشماری روبرو است که پاسخگویی به آنها اهداف پشت پرده طرح این ادعا را مشخص می کند.

و اگر ما به فرض محال تصور کنیم که این ادعا درست است و ایران قصد داشته سفیر عربستان در آمریکا را ترور کند چند پرسش در ذهن شکل می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از :
 
اهداف و دستاوردهای ایران از این ترور ادعایی چیست؟
ایران و عربستان از دیرباز به عنوان مهمترین کشورهای خاورمیانه محسوب می شوند و از همین رو غرب و در راس آن آمریکا که هرگز خواهان برقراری ثبات در خاورمیانه نیستند، درصددند تا با استفاده از هر فرصتی ایران و عربستان را رو در روی هم قرار دهند.

این تلاشها گاه در قالب پروژه ایران هراسی و فروش سلاح به کشورهای عربی خود را نشان می دهد و گاه در قالب تلاش برای راضی کردن این کشورها برای استقرار سپر موشکی برای مقابله احتمالی با ایران! نمایان می شود.

همین مقدمه نشان می دهد که طرح ادعای شب گذشته نیز از چارچوب این تلاشها خارج نیست. ترور سفیر عربستان در آمریکا چه سودی برای ایران خواهد داشت؟ این پرسشی است که باید مقامات آمریکایی به آن پاسخ بگویند.

ایران که خود یکی از قربانیان اصلی تروریسم است همواره تاکید کرده که باید با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی مقابله کرد؛ بنابراین اقدام به ترور اشخاص با توجه به راهبرد اسلامی ایران که بر پایه دوستی با افراد بشر است مغایرت دارد.

مرور خبرهای مربوط به ایران در رسانه های غربی حاوی نکته ای است که پرداختن به آن می تواند زوایای پنهان این ادعا را بیشتر نشان دهد.
 
در روزهای گذشته برخی رسانه های غربی تلاش کرده بودند تا از وجود اختلاف میان ایران و عربستان در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و اینکه سیاستهای تهران و ریاض در مورد تولید نفت با یکدیگر تفاوت دارند، سخن بگویند تا به نوعی ایران و عربستان را رو در روی هم قرار دهند.

حذف سفیر عربستان در آمریکا که هیچ ارتباطی با ایران ندارد و تاکنون نیز خبر و یا گزارشی درباره تلاش ضد ایرانی از سوی او در رسانه ها منتشر نشده چه دستاوردی را برای ایران خواهد داشت؟ به عبارت دیگر باید از طراحان جوسازی علیه ایران پرسید سفیر عربستان چه مشکلی را برای تهران به وجود آورده بود که ایران قصد حذف او را داشت؟

متهم شدن ایران به دست داشتن در ترور سفیر عربستان بدون شک تاثیرات منفی زیادی بر خاورمیانه خواهد داشت و اوضاع منطقه را پیش از گذشته امنیتی می کند و بخش زیادی از انرژی ایران و عربستان را صرف پاسخگویی به این موضوع می کند.

بنابراین می توان اینگونه استدلال کرد که حذف سفیر عربستان در واشنگتن سودی برای ایران ندارد تا تهران با صرف هزینه بخواهد وی را از بین ببرد.

اهداف آمریکا از متهم کردن ایران
اهداف آمریکا از طرح این ادعا را می توان در دو بعد داخلی و خارجی تحلیل کرد.
 
بعد داخلی
آمریکا به مدت یک ماه است که با خیزش مردم خود در اعتراض به فساد موجود در دستگاه های دولتی، نابرابریهای اجتماعی و وضعیت بد اقتصادی، روبرو است. این اعتراضات که با تشکیل جنبش تسخیر وال استریت در نیویورک آغاز شد اکنون به تمام شهرهای ایالات متحده کشیده شده و مقامات آمریکایی نیز تاکنون در آرام کردن اوضاع و متقاعد کردن ناراضیان برای دست کشیدن از تظاهرات راه به جایی نبرده اند؛ از همین رو طرح این ادعا می تواند سبب تشدید فضای امنیتی در ایالات متحده شده و به نوعی با بهانه کردن وجود تهدید امنیتی از برگزاری تظاهرات خیابانی جلوگیری کنند.
 
بعد خارجی
شکی در این مطلب نمی توان کرد که ایران تمام سیاستهای آمریکا در خاورمیانه را به چالش کشیده و اکنون ایالات متحده در کشورهایی چون عراق، افغانستان و حتی موضوع اعراب، رژیم صهیونیستی با ایدئولوژی ایرانی که مبارزه با ظلم سرلوحه آن است دست به گریبان است.

آمریکا در طول 10 سال گذشته یعنی پس از حوادث 11 سپتامبر و حمله به افغانستان و عراق هرگاه در این دو کشور با مشکل روبرو شده، تهران را متهم به دست داشتن در ناآرامیها و کمک به شورشیان عراقی و افغانی کرده تا به نوعی ناتوانی خود در برقراری امنیت در این دو کشور را کتمان کند. بر همین اساس متهم کردن ایران به تلاش برای ترور سفیر عربستان می تواند آمریکا را در تشکیل یک ائتلاف ضد ایرانی در منطقه یاری دهد تا بدین ترتیب واشنگتن که در حال تغییر راهبرد خود در عراق و افغانستان است با آسودگی بیشتری سیاستهای توسعه طلبانه خود را در این دو کشور پیاده کند.

در مورد موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی نیز برگزاری کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و بیانات ارزشمند حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، در مورد موضوع فلسطین به خوبی خط مقاومت و توطئه های غرب علیه ملت فلسطین را ترسیم کرد؛ بنابراین ایران در مورد موضوع فلسطینیان و رژیم صهیونیستی نیز از دید واشنگتن و تل آویو مانعی در راه دستیابی به اهداف آمریکایی - اسرائیلی به شمار می رود؛ بنابراین مشغول کردن تهران با یکی از مهمترین کشورهای خاورمیانه می تواند واشنگتن و تل آویو را در چپاول حقوق فلسطینیان یاری دهد.

نتیجه
مشغول کردن ایران با عربستان و رو در رو قرار گرفتن این دو کشور بدون شک هیچ نفعی برای تهران و ریاض و خاورمیانه دربر ندارد، بلکه بر عکس برای آمریکا که منافع زیادی در منطقه دارد بسیار مفید خواهد بود. متهم شدن ایران از سوی آمریکا موضوع تازه ای نیست و در سالهای گذشته بارها واشنگتن، تهران را متهم به اموری کرده که هیچگاه اثبات نشده اند، اما اتهام تلاش برای ترور سفیر عربستان در آمریکا، موضوعی است که کاخ سفید با توجه به وضعیت بغرنج خود در داخل و خارج به آن پرداخته است.
 
منبع: مهر
 
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
INDIA
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۰
یکی دو روز گذشته تحلیلی را از سردار"حميدرضا مقدم فر" در خصوص راهبرد ایران در فضای سایبری می خواندم که بکلی ذهنم را جلب خود کرده وعلیرغم موافق بودن با بخشی از مطالب مطروحه ایشان مواردی را قابل ایراد و نقد می دانم و مخالف این رویه هستم چرا که همواره رفتار ما را طرف مقابل تنظیم می کند وما همیشه در برابر طرف مقابل ساز مخالف را کک می کنیم .
تنها می خواهم یاد آوری کنم که سردار عزیز با عنوان این خبر دروغین دست داشتن ایران در یک برنامه ترور انهم در خاک آمریکا و در برابر کشور ثالث را چه می کنید؟ باز هم می خواهیم بصورت دفاعی عمل کنیم؟ وآیا با وادادگی تحت هر عنوان مثلا دفاعی اجازه بدهیم که هر سناریوی را که در نظر دارند طراحی ودر مورد این کشور به اجرا بگذارند؟
مگر نه این است که کشور آمریکا به چیزی جز تسلیم بدون قید وشرط ایران راضی نیست وبرای این منظور با تمام توان در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی ..... در مقابل ما ایستاده اند ودر این راستا بیشترین هزینه ها را به ما تحمیل کرده اند.
آیا در برابر اینچنین دشمنی باید فقط به دفاع عمل کنیم ؟ و آیا دفاع صرف پاسخگو است؟ ویا اینکه در به ازای هر سناریویی که اونها طراحی می کنند ما نیز برگه های برنده خود را داشته باشیم وبا کارتهای خودمان به مقابله به پردازیم . وآنها را وادار کنم که در بازی مورد نظر ما به بازی گرفته شوند.
جناب آقای مقدم فر به یاد داشته باشید در صورت پیروی از سیاست دفاعی شما، سیاست ما یک سیاست وابسطه به عملکرد طرف مقابل خواهد بود و ما مجبور به پذیرش خواسته های آنها خواهیم شد ونهایتا در میدان بازی آنها به ادای نقش می پردازیم چیزی که متا سفانه در پاره ای اوقات سیاست ما را تشکیل داده ،خصوصا سیاست خارجه ما را که بسیار منفعلانه است واز فرصت های ایجاد شده برای نظام کمترین بهره را گرفته اند.
بیاد داشته باشیم که آمریکا از تمامی پتانسیلهای خود برای انحراف انقلاب ومصادره آن استفاده می کند از اینرو باید در مقابله با آن به همان میزان وقت وتوان باید صرف کرد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۰
ترفند جدید امریکا رودر رویی ایران و عربستان در صحنه سیاسی .. اخر سفبر تحفه عربستان وزنه ای نیست که ایران روی ان برنامه ریزی می کنند چه اتهامات مسخره ای!
mahdi
|
UNITED ARAB EMIRATES
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۱
ضمن تایید مطالب فوق باید مطلبی را مرقوم کنم که هرگز چهره نورانی حضرت امام (ره) را پس از برخورد وحشیانه آل سعود که به شدت خشمگین بودند را فراموش نمیکنم . فراموش نمیکنم که ایشان فرمودند از هر که (یا صدام) بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت . پس وقت آن کی میرسد تا انتقام از آل سعود این وهابیون کفتار صفت را بگیریم و به نحوی وصیت حضرت امام را اجرا کنیم؟
ترابی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
بنده هم ضمن تایید مطالب دوستمون از هندوستان باید اعلام کنم که زمان امام خمینی غرب علنا اعلام می کرد که نمیتونه رفتار ایشونو در موارد مختلف پیش بینی کنه...دلیلش هم این امر بود که ابتکار عمل دست ایران بود و نه غرب و این باعث احتیاط و ترس آنها میشد...ولی الان به تدریج غرب داره جرات می کنه که ایران رو به عقب هل بده...اون زمان اصطلاحا حتی جرات دست زدن به ایران رو نداشت چه به هل دادن!! در پارسی تهاجم به معنی جنگه و فقط نظامی...ولی امروز جنگ همه جا هست...فرهنگ،رسانه،علم،دین،ورزش،سیاست و هر کجا که فکرشو می کنیم...در کشور آمریکا یک مشاور رئیس جمهور نظامی نیست...همه دانشگاهین...ممکنه دانشگاهی ای باشه که نظامی هم باشه...غیر از پنتاگون که عملا مکانی نظامیه...برای اونها تعریف بودجه ی نظامی همون حقوق پرسنل بخش دولتی ارتششونه...هزینه ی اصلی رو در دانشگاههاشون می کنن به نام بودجه ی تحقیقات نظامی و اونو به دانشگاه میدن نه ارتش...و این یعنی اصل جنگ جای دیگه توی دانشگاههاست.چرا که جوانها اونجان و ذهنشون هنوز شکل نگرفته و راحتتر میشه فکرشونو تغییر داد و پیش بینی کرد و براش برنامه ریزی کرد. ما اینو دیر فهمیدیم و خیلیا هنوزم نفهمیدن!!به خاطر همین دانشگاهای اونا رشد کرده...نخبه های متعهد ما میرن برا درس و یه مشت غرب زده تحویل میگیریم!!!به خاطر همینه که روشن فکرا دانشگاهین اکثرا...اینها اصل ارتش غربن...بهتره به داد دانشگاه ها برسین.ما میدونیم تهدید نظامی علیه ایران عملا وجود نداره...چون الان خط مقدم مبارزه با ایران در سوریه و لبنان از غرب و افغانستان و پاکستان از شرقه و هیچ نیرویی بدون درگیری با اونا به مرز ما نمیرسه...عمق استراتژیک ما الان تقریبا کل خاورمیانست...پس بهتره به فکر جبهه هایی باشیم که خط مقدمشون داخل خاک کشورمونه...الان بزرگترین دشمن انقلاب تفکرات ملت خودمونه که غرب مثل موریانه داره از داخل اونو می خوره...امسال که مدارس باز شدن با دیدن کتابها فهمیدم که کم کم داریم بیدار میشیم.نوجوانانمون ان شالله هدایت میشن.ولی بهتره به فکر جوونامون هم باشیم...شیطانپرستی و خرافه بینی و ضعف اعتقاد و پول دوستی داره بیداد می کنه...مخصوصا در میان قشر مرفه جامعه.اگه اونا هدایت نشن فردا هدایت کردن بچه های اونها هم سختتر از الان میشه.تا این نسل جوان هستن و میشه ذهنشونو تغییر داد بجنبین.به نظر من فرهنگمون باید اصلاح بشه...تا وقتی پسر سر کار نره و توی خونه بشینه، اولا چون در جامعه نیست،توقعش بالا میره و ثانیا وقت اضافه داره که هر کاری بکنه...سن ازدواج بالاست و باعث هر فسادی میشه...یه سری به چت رومای یاهو بزنین تا بفهمین در ذهن جوانان مملکتمون چی می گذره...اولین کار اینه که سن ازدواج دختران بیاد پایین(دختر اگه ازدواج کنه نمی تونه درس بخونه و به نظر من یا این خلطه و یا اینکه دختر متاهل در دانشگاه مشکلی نداره.دومی که سختتره!!) بعدم اردو های عمومی تابستانی تشکیل بدین برای همه و نه فقط بسیج...بسیجی سالمه ولی غیر بسیجی هم باید هدایت بشه که اگه نشه هدایتش می کنن..از قدرت اون هم باید استفاده کرد...وامهای خود اشتغالی رو به این دانش آموزان بدین تا در هر زمینه ای خواستن کار کنن و کسب تجربه کنن...والدینشون هم در صورت ضرر احتمالی مبلغ رو پس میدن
بقیه ی راه اتوماتیک وار طی میشه...کافیه سرپرستای اونها در اردوها یه سری روانشناس متعهد باشن ...اشتیاق به کار هم در ذهنشون ایجاد میشه و به جای خیابان گردی و مزاهمت میرن سر کاری که دوست دارن و در طول نهایتا 10 تا 15 سال با یه سری تبلیغات می تونیم راه نرفته رو بدویم...لطفا این نظرات بنده رو به متخصصینتون انتقال بدین تا روشون فکر بشه...من هم از طریق ازدواج هدایت شدم و قبلش به صورت جدی درگیر نبودم ولی الان دلم برا هم سن و سالانم میسوزه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
اخر حیف از گلوله نیست نثار این خرس های بی خاصیت سعودی کرد اینا از انسانیت بویی نبرده اند .
ناشناس
|
ITALY
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۳۰
مورچه چی‌ هست که کله پاچه داشته باشه,
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد