Gerdab.IR | گرداب

ولی امر مسلمین جهان در پیام به کنگره عظیم حج تاکید کردند؛

تشکیل قطب قدرتمند جهان اسلام

تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۰

كدام دولت توانست از فاجعه‌ كشتار مردم و ويراني كشور ليبي به دست ناتو جلوگيري كند؟ تا چنگ و دندان قدرتهاي خونخوار و وحشي غربي شكسته نشود هميشه چنين خطرهایي براي كشورهاي اسلامي متصور است و نجات از آن جز با تشكيل قطب قدرتمند جهان اسلام، ميسر نيست.

به گزارش گرداب، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت کنگره عظيم حج، قيام و انقلاب در برخي کشورهاي اسلامي را از مهمترين مسائل جهان اسلام و حقايق نهفته در آن را، آيات بينات الهي برشمردند و با اشاره به وظيفه بس خطير نسل بيدار جوان و روشنفکران و عالمان ديني در اين مقطع سرنوشت ساز، تاکيد کردند: «امت اسلامي به ويژه ملتهاي به پا خاسته، براي ادامه مسير نيازمند دو عنصر "تداوم ايستادگي" و "هوشياري در برابر حيله هاي قدرتهاي بين المللي" هستند و نجات کشورهاي اسلامي از خطرهاي پيش رو جز با همدلي و اتحاد و تشکيل قطب قدرتمند جهان اسلام ، امکان پذير نيست.
متن پیام به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلوات الله و تحیاته علی سیدالانام محمدٍ المصطفی و آله الطیبین و صحبه المنتجبین.

اکنون بهار حج، با طراوت و صفای معنوی و شکوه و حشمت خداداد، فرا رسیده و دلهای مؤمن و مشتاق را پروانه وار بر گرد کعبه‌ توحید و وحدت، به پرواز درآورده است. مکه و منا و مشعر و عرفات، منزلگاه انسانهای خوشبختی است که به ندای "و اذّن فی الناس بالحج ..." پاسخ گفته و به حضور در میهمانی خدای غفور و کریم سرافراز گشته‌اند. اینجا همان خانه‌ مبارک و کانون هدایتی است که آیاتٍ بیّنات الهی از آن ساطع و چتر امان برفراز سر همگان در آن گسترده است.

دل را در زمزم صفا و ذکر و خشوع، شستشو دهید؛ چشم باطن را به آیات روشن حضرت حق بگشائید؛ به اخلاص و تسلیم که نشانه‌ عبودیت حقیقی است روی آورید؛ خاطره‌ آن پدری را که با طوع و تسليم، اسماعيلش را به قربانگاه برد بارها و بارها در دل زنده كنيد، و بدينگونه راه روشن و آشكاري را كه براي رسيدن به دوستي ربّ جليل در برابر ما گشوده است، بشناسيد و قدم نهادن در آن را به همّت مؤمنانه و نيت صادقانه‌ خود، بسپاريد.

مقام ابراهيم يكي از همان آيات بيّنات است. جاي پاي ابراهيم عليه‌السلام در كنار كعبه‌ شريف، تنها نمادي از مقام ابراهيم است. مقام ابراهيم، مقام اخلاص و گذشت و ايثار اوست؛ مقام ايستادگي او در برابر خواست نفساني و عواطف پدرانه و نيز در برابر سيطره‌ كفر و شرك و سلطه‌ نمرود زمانه است.

اين هر دو راه نجات هم اكنون در برابر يكايك ما آحاد امت اسلامي، گشوده است. همت و شجاعت و عزم راسخ هريك از ما مي تواند ما را روانه به سوي همان هدفهائي سازد كه پيام‌آوران رسالت الهي از آدم تا خاتم، بشر را به سوي آن فراخوانده و وعده‌ عزت و سعادت در دنيا وآخرت را به رهپويان آن داده‌اند.

در اين محضر عظيمِ امت اسلامي، شايسته است كه حج‌گزاران به مهمترين مسائل جهان اسلام بپردازند. اكنون در رأس همه‌ اين مسائل، قيام و انقلاب در برخي كشورهاي مهم اسلامي است. در ميانه‌ حجّ سال گذشته و حج امسال، حوادثي در دنياي اسلام پديد آمده است كه مي تواند سرنوشت امت اسلامي را دگرگون ساخته و آينده‌اي درخشان و سرشار از عزت و پيشرفت مادي و معنوي را نويد دهد. در مصر و تونس و ليبي طاغوتهاي ديكتاتور و فاسد و وابسته، از سرير قدرت سرنگون شده‌اند و در برخي کشورهای ديگر امواج پرخروش قيام مردمي، كاخهاي زر و زور را به ويراني و نابودي تهديد مي كند.

اين صفحه‌ تازه گشوده از تاريخ امت ما، حقايقي را آشكار مي‌سازد كه همه از آيات بينات الهي است و به ما درسهاي حيات‌بخش مي دهد. اين حقايق بايد در همه‌ محاسبات ملتهاي مسلمان به كار گرفته شود.

نخست آنكه اكنون از دل ملتهائي كه دهها سال در سيطره‌ سياسي بيگانگان بوده‌اند، نسل جواني سربرآورده است كه با اعتماد به نفس تحسين برانگيز به استقبال خطر رفته و به روياروئي با قدرتهاي مسلّط برخاسته و همت به دگرگون‌سازي وضعيت گماشته است.

ديگر آنكه به رغم تسلط و تلاش حاكمان سكولار و تلاشهاي پيدا و پنهان آنان براي دين‌زدائي در اين كشورها، اسلام، با نفوذ و حضوري نمايان و پرشكوه، هدايتگر دل‌ها و زبانها گشته و چون چشمه‌اي جوشان در گفتار و كردار توده‌هاي ميليوني، به اجتماعات و رفتارهاي آنان طراوت و حيات بخشيده است. ماذنه‌ها و مصلاّها و تكبيرها و شعارهاي اسلامي، نشانه‌ آشكاري از اين حقيقت و انتخابات اخير تونس برهان قاطعي بر اين مدعا است. بي‌گمان انتخابات آزاد در هر كشور اسلامي ديگر هم نتيجه‌اي جز آنچه در تونس پيش آمد، نخواهد داشت.

ديگر آنكه در حوادث اين يك سال، به همه نشان داده شد كه خداوند عزيز و قدير، در عزم و اراده‌ ملتها، آن چنان قدرتي تعبيه كرده است كه هيچ قدرت دیگر را ياراي مقاومت در برابر آن نيست. ملتها با اين نيروي خداداد، قادرند سرنوشت خويش را تغيير دهند و نصرت الهي را نصيب خود سازند.

ديگر آنكه دولتهاي مستكبر و در رأس آنان امريكا، كه در طول دهها سال با ترفندهاي سياسي و امنيتي، دولتهاي منطقه را سر به فرمان خود ساخته و به پندار خود، جاده‌ بي مانعي براي سيطره‌ روزافزون اقتصادي و فرهنگي و سياسي بر اين بخش حساس جهان، پديد آورده بودند، اكنون نخستين آماج بيزاري و نفرت ملتهاي اين منطقه‌اند.
 
اطمينان بايد داشت كه نظامهاي برآمده از اين انقلابها هرگز به نامعادله‌ خفتبار پيشين تن نخواهند داد و جغرافياي سياسي اين منطقه به دست ملتها و در جهت عزت و استقلال كامل آنان رقم خواهد خورد.

ديگر آنكه طبيعت مزوّر و منافقِ قدرتهاي غربي، براي مردم اين كشورها آشكار شد. در مصر و تونس و ليبي – هركدام به نوعي- آمريكا و اروپا تا توانستند در نگهداري از مهره‌هاي خود كوشيدند و هنگامي كه عزم ملتها برخواست آنان فائق آمد، به روي مردم پيروز لبخند مزورانه‌ دوستي زدند.

حقايق گرانبها و آيات بينات الهي در حوادث يكسال اخير در اين منطقه بيش از اينها است و براي اهل تدبر، ديدن و شناختن آن دشوار نيست.

ليكن با اين همه، امروز همه‌ امت اسلامي و به ويژه ملتهاي به پاخاسته، نيازمند دو عنصر اساسي‌اند:

نخست: تداوم ايستادگي و پرهيز شديد از سست شدن عزم راسخ. فرمان الهي به پيامبر اعظم صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم در قرآن چنين است: " فاستقم كما امرت و من تاب معك و لاتطغوا " و " فلذلك فادع و استقم كما امرت" و نيز از زبان حضرت موسي عليه‌السلام: " قال موسي لقومه استعينوا بالله و اصبروا، ان الارض لله يورثها من يشاء من عباده و العاقبه للمتقين"

مصداق بزرگ تقوا در اين دوره براي ملتهاي به پاخاسته، آن است كه حركت مبارك خود را متوقف نسازند و خود را سرگرم دست‌آوردهاي اين مقطع نكنند. اين است بخش مهم از تقوائي كه دارندگان آن، به وعده‌ "عاقبتِ نيك" سرافراز گشته‌اند.

دوم: هشياري در برابر حيله‌هاي مستكبران بين‌المللي و قدرتهائي كه از اين قيامها و انقلابها لطمه ديده‌اند. آنها بي‌كار نمي‌مانند و با همه‌ توان سياسي و امنيتی و مالي، براي برقراري دوباره‌ نفوذ و قدرت خود در اين كشورها به ميدان مي‌آيند. ابزار آنان، تطميع و تهديد و فريب است. تجربه‌ها نشان داده است كه در ميان خواص، هستند كساني كه اين ابزارها در آنان كارگر مي‌شود و ترس و طمع و غفلت، آنان را دانسته يا ندانسته به خدمت دشمن در‌مي آورد. چشم بيدار جوانان و روشنفكران و عالمان ديني بايد به دقت مراقبت كند.

مهمترين خطر، دخالت و تأثيرگذاري جبهه‌ كفر و استكبار در ساخت نظام جديد سياسي در اين كشورها است. آنان همه‌ كوشش خود را به كار خواهند برد تا نظامهاي جديد، هويت اسلامي و مردمي نيابد. همه‌ دلسوزان در اين كشورها و همه آنان كه به عزت و كرامت و پيشرفت كشور خود دلبسته‌اند بايد تلاش كنند تا اسلاميت و مردمي بودن نظام نوين، به تمام و كمال تامين شود. نقش قانون اساسي‌ها در اين ميان، برجسته است. اتحاد ملي و به رسميت شناختنِ دگرسانيهاي مذهبي، قبيله‌اي و نژادي، شرط پيروزي‌هاي آينده است.

ملتهاي شجاع و به پاخاسته در مصر و تونس و ليبي و ديگر ملتهاي بيدار و مبارز بدانند، نجات آنان از ظلم و كيد آمريكا و ديگر مستكبران غربي تنها و تنها در آن است كه تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار شود.
 
مسلمانان براي اينكه بتوانند مسائل خود را به صورت جدّي با جهانخواران حل كنند بايد خود را به مرز قدرت بزرگ جهانی برسانند و اين جز با همكاري و همدلي و اتحاد كشورهاي اسلامي به دست نخواهد آمد. اين وصيت فراموش نشدني امام خميني عظيم است.
 
آمريكا و ناتو به بهانه‌ قذافي خبيث و ديكتاتور، ماهها بر سر ليبي و مردم آن آتش ريختند. و قذافي همان كسي بود كه پيش از قيام شجاعانه‌ ملت ليبي در شمار دوستان نزديك آنان به شمار می رفت، او را در آغوش مي‌گرفتند؛ با دست او از ثروت ليبي مي دزديدند و براي خام كردن او دستش را مي‌فشردند يا مي‌بوسيدند.. پس از قيام مردم، همين او را بهانه كردند و تمام زيرساختهاي ليبي را به ويراني كشاندند.
 
كدام دولت توانست از فاجعه‌ كشتار مردم و ويراني كشور ليبي به دست ناتو جلوگيري كند؟ تا چنگ و دندان قدرتهاي خونخوار و وحشي غربي شكسته نشود هميشه چنين خطرهایي براي كشورهاي اسلامي متصور است و نجات از آن جز با تشكيل قطب قدرتمند جهان اسلام، ميسر نيست.
 
غرب و آمریکا و صهیونیزم امروز از همیشه ضعیفترند. گرفتاریهای اقتصادی، ناکامی‌های پی‌درپی در افغانستان و عراق، اعتراضهای عمیق مردمی در آمریکا و دیگر کشورهای غربی که دامنه‌ آن روز بروز گسترده‌تر شده است، مبارزات و جانفشانیهای مردم فلسطین و لبنان، قیامهای دلیرانه‌ مردم در یمن و بحرین و برخی دیگر از کشورهای زیر نفوذ آمریکا، همه و همه حامل بشارتهای بزرگی برای امت اسلامی و به ویژه کشورهای انقلابی جدید است.
 
مردان و زنان مؤمن در سراسر جهان اسلام و به ویژه در مصر و تونس و لیبی از این فرصت برای تشکیل قدرت بین‌الملل اسلامی بیشترین بهره را ببرند. خواص و پیشروان نهضتها به خدای بزرگ توکل و به وعده‌ نصرت او اعتماد کنند و صفحه‌‌ تازه گشوده‌ تاریخ امت اسلامی را با افتخارات ماندگار خود که مایه‌ رضای الهی و زمینه‌ساز نصرت اوست مزین سازند.
 
والسلام علي عباد الله الصالحين                            
سيدعلي حسيني‌خامنه‌اي
5/آبان/1390
29 ذيقعده 1432