Gerdab.IR | گرداب

در جلسه آسیب شناسی سبزها چه گذشت؟

تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۳۸۹

آسیب شناسی جریان سبز از سوی برخی از عناصر دانشگاهی و در لایه‌ای نزدیک به یکی از کاندیداهای اصلاح طلبان در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

گرداب- آسیب‌شناسی جریان سبز از سوی برخی از عناصر دانشگاهی و در لایه‌ای نزدیک به یکی از کاندیداهای اصلاح طلبان دردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در جلساتی که به منظور آسیب‌شناسی جریان سبز تشکیل شده، حاضرین با تاکید بر اصلاح نگاه‌ها به این جریان بر «کور بودن»، «هیجانی بودن»، «شلوغی بیش از اندازه صحنه» تاکید و بر «بی‌هدف بودن» و «بی‌ایمان و بی آرمانی» جریان تصریح کردند.

همچنین در این جلسات یکی از افراد حاضر با تاکید بر اینکه گرایش‌های مارکسیستی در این جریان غلظت فراوانی یافته گفته است، برای بخش زیادی از حامیان ما تنها آمدن و مبارزه مهم است و اصالت به مبارزه است نه هدف.

فرد یاد شده در ادامه تصریح کرده است که رفتارهای کنترل نشده و عدم مواضع صریح باعث شده که دوگانگی میان ما و نظام شکل گیرد که نتیجه اولیه آن پیوند ما با براندازان رسمی نظام است.

وی در همین راستا خواستار تدوین خواست‌ها و خطوط مشخص برای این جریان شده که با مخالفت یکی دیگر از افراد حاضر در این جلسه مواجه شده است. فرد مخالف در این زمینه گفته است که در صورت مشخص کردن اهداف ما با ریزش مابقی حامیان خود که حتی از مخافین نظام نیز هستند روبرو می‌شویم و برای ایجاد موج تهییجی و جبهه ساختن تمامی مخالفین و منتقدین نیازمند به همه گرایش‌ها هستیم.

فرد مزبور در ادامه روشن شدن زوایای اصلی اهداف این جریان را یک اشتباه استراتژیک خوانده و گفته است، ما باید به شیوه نشان دادن «کوه یخی» پایبند باشیم. همین کوه یخی است که طرف مقابل را وامی دارد که از ما تخمین نداشته باشد. چرا که آن‌ها با کلیتی وهمی روبرو می‌شوند که حدودش را نمی‌شناسند و از پیامدهای احتمالی‌اش برآوردی ندارند.

در همین میان یکی دیگر از حضار نیز با اشاره به مانیفست ایجاد شبکه‌های مقاومت تصریح کرده است، ما فقط به دنبال آن هستیم که با شبکه سازی برای خود شادمانی زودگذر درست کنیم اما من می‌گویم که با صرف تلنبار کردن آجر‌ها نمی‌شود خانه ساخت. فقط جنبیدن نمی‌تواند جنبش ایجاد کند. جنبش نیاز به متن دارد، نیاز به میثاق، نیاز به ایمان دارد.

وی همچنین با اشاره به اظهارات یکی از حضار که خواستار مرزبندی با طیف‌های مخالف نظام شده بود، اظهار داشته است یک آسیب ما هم اتفاقا همین است که در دید مردم این جنبش اصیل نبوده و در جهت منافع ملی و آبادی میهن نیست مردم فکر می‌کنند که این جریان ابزاری برای رسیدن به منافع شخصی است. استراتژی کوه یخی دیگر جوابگوی ما نمی‌باشد. باید باورکنیم این استراتژی با شفاف سازی طرف مقابل در حال آب شدن است باید مراقب باشیم، خود ما را آب نبرد.

دراین میان گفته می‌شود که بررسی این آسیب‌ها باعث شده است که این جلسات با برخورد‌های چندی میان افراد حاضر در این جلسه با توجه به مواضع افراطی تعدادی از این افراد روبرو شده و بی‌فرجام تاکنون به پایان برسد.

منبع: جوان آنلاین