Gerdab.IR | گرداب

تحلیلگر امنیت ملی آمریکا:

پهپاد؛ بزرگترین هدیه کریسمس آمریکا به ایران

تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۰

از دست دادن هواپیمای بدون سرنشین "آر کیو ۱۷۰" بزرگترین هدیه کریسمس به دشمنان ما در حداقل یک دهه گذشته به حساب می‌آید.

به گزارش گرداب به نقل از روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور، تحلیلگران آمریکایی اعتراف کردند که سرنگونی پهپاد آمریکایی در ایران یک بلا برای آمریکا و بزرگترین هدیه کریسمس آن به دشمنانش در یک دهه گذشته است.
 
مقامات آمریکایی به طور مخفیانه اعتراف کرده‌اند که هواپیمای بدون سرنشین فوق سری "آر کیو ۱۷۰" آمریکا در دستان ایران قرار گرفته است.

"پیتر سینگر" از اندیشکده آمریکایی "بروکینگز" به خبرگزاری آسوشیتدپرس در خصوص این پهباد گفت: این هواپیما هم‌اکنون جواهری برای ایران محسوب می‌شود که البته به چیزهایی که این هواپیما حمل می‌کرد نیز بستگی دارد، اما یکی از سنسورهایی که این نوع هواپیما قبلاً حمل کرده بود، رادار "AESA" است، که این رادار یک سیستم بسیار پیشرفته است که حقیقتا یک عامل متفاوت و برجسته برای نسل آینده هواپیماهای ماست و البته نه فقط هواپیماهای بدون سرنشین، بلکه این رادار می‌تواند در هواپیماهای سرنشین دار اف 22 و اف 35 نیز مورد استفاده قرار گیرد.

"دان گور" تحلیلگر امنیت ملی آمریکا از موسسه "لکسینگتون" در آرلینگتون این واقعه را با حادثه سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکا در خاک شوروی سابق در سال 1960 مقایسه و به "ایر فورس تایمز" اعلام کرد: «از دست دادن هواپیمای بدون سرنشین "آر کیو ۱۷۰" بزرگترین هدیه کریسمس به دشمنان ما در حداقل یک دهه گذشته به حساب می‌آید. اکنون دیگر همه از توانایی ما در زمینه هنر و توانایی جمع آوری اطلاعات آگاه خواهند شد.»

مقامات سیا و پنتاگون تاکنون به طور رسمی به این نکته که هواپیمای نشان داده شده در تصاویر ویدئویی از سوی ایران همان هواپیمای RQ170 است که در اوائل هفته گذشته مفقود شد، اعتراف نکرده‌اند. با وجود این مقامات سطح بالای آمریکا که نامشان فاش نشده است، بارها به منابع خبری مختلف اعلام کرده‌اند که به نظر می‌رسد هواپیمایی که در دست ایران است، همان هواپیمای مفقود شده باشد.

"تای روگووی" خبرنگار آمریکایی در این باره می‌گوید: این مسئله بسیار مهم است، زیرا این هواپیما ماموریت های فراوانی بر روی خاک پاکستان که یکی از متحدین اصلی چین است، انجام داده است. در واقع اگر ادعای ایران درست باشد، این مسئله می‌تواند از نظر فنی یک خسارت عمده برای آمریکا باشد.
 
منبع: فارس