Gerdab.IR | گرداب

آمریکا از آغاز به کار شبکه ایرانی "هیسپان" نگران است

تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۰

این کار باعث می‌شود تا پروپاگاندای رسانه‌های آمریکا علیه ایران و کشورهای اسلامی در بین کشورهای آمریکای لاتین که همیشه به عنوان کشورهای تروریستی و ضدبشری معرفی می‌شدند با مشکل مواجه شود.

به گزارش گرداب، راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اسپانیایی‌زبان هیسپان در آمریکای لاتین، سبب ایجاد نگرانی در بین مقامات آمریکایی شد.

حدود ده روز قبل جمهوری اسلامی ایران یک ایستگاه تلویزیونی اسپانیایی‌زبان در ونزوئلا به منظور تقویت روابط فرهنگی با کشورهای اسپانیایی‌زبان و نیز کمک به معرفی سنت‌ها و رسوم ایران به آمریکای لاتین راه‌اندازی کرد.

این اقدام ایران در راستای برطرف ساختن تصویر غلط و نادرستی است که رسانه‌های غربی از ایران و دیگر کشورهای اسلامی برای کشورهای آمریکای لاتین درست کرده‌اند.
 
این شبکه که شبکه تلویزیونی هیسپان نام دارد در سی‌ام آذرماه با پخش "مریم مقدس" به زبان اسپانیایی رسماً کار خود را آغاز کرد.
 
راه‌اندازی این شبکه نگرانی‌هایی را در بین مقامات آمریکایی به وجود آورد، چرا که این کار باعث می‌شود تا پروپاگاندای رسانه‌های آمریکا علیه ایران و کشورهای اسلامی در بین کشورهای آمریکای لاتین که همیشه به عنوان کشورهای تروریستی و ضدبشری معرفی می‌شدند با مشکل مواجه شود.
 
در همین راستا، "جوئل هیرست"، عضو سازمان آزادی انسان در موسسه جرج دابلیو بوش، با ابراز نگرانی از راه‌اندازی این شبکه و با بیان ادعاهای تکراری مبنی بر تلاش ایران برای حمله تروریستی به آمریکا به فاکس‌نیوز گفته است: «سال‌هاست که ایران پیشنهادهای مختلفی را به آمریکای لاتین ارائه کرده است. ابتدا آنها معتقد بودند که با چاپلوسی کشورهای آمریکای لاتین می‌توانند حمایت دیپلماتیک را در سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل و آژانس انرژی اتمی به دست آورند. دوم، آنها از رابطه خود با آمریکای لاتین استفاده می‌کنند تا با پول‌شویی پول‌هایی که ممکن است مورد تحریم واقع شوند، از حزب الله و نیروی قدس پوشش دیپلماتیک به عمل آورند و با کسب درآمد و ایجاد گروهک‌های زیرزمینی دست به طراحی حملات تروریستی علیه اهداف غربی بزنند. این شبکه اسپانیایی‌زبان بخشی از این فعالیت‌های وسیع است.»
 
لازم به ذکر است که شبکه هیسپان به زبان اسپانیایی برای کشورهای ونزوئلا، اسپانیا، آرژانتین، کوبا، و دیگر کشورهای جهان برنامه پخش می‌کند.