Gerdab.IR | گرداب

فقط یک‌بار تذکر می‌دهیم؛

بازتاب گسترده هشدار مقتدرانه ایران به آمریکا

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۰

هشدار فرمانده ارتش جمهوری اسلامی به آمریکا مبنی بر وارد نشدن مجدد ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج فارس، بازتاب گسترده ای در رسانه‌های جهان داشت.

به گزارش گرداب، فرمانده کل ارتش با اشاره به خروج ناو هواپیمابر آمریکایی از خلیج فارس به دریای عمان همزمان با رزمایش دریایی ولایت 90 به آنها تذکر داد که توصیه می‌کنیم این ناو به خلیج فارس برنگردد چرا که ما فقط به تذکر بسنده نخواهیم کرد.

هشدار امیر سرلشکر "صالحی" به آمریکایی ها بازتاب گسترده ای در رسانه تای جهان داشت.

در این زمینه "رسانه های اتریش" با اشاره به آزمایش موشك برد بلند ساحل به دریای "قادر" از سوی ایران، تاكید كردند: پرتاب این موشك موفقیتی دیگر برای تهران رقم زد.

"روزنامه استاندارد" در این زمینه نوشت: موشك قادر كه به دست متخصصان ایرانی طراحی شده است توانست با موفقیت اهداف تعیین شده را مورد اصابت قرار دهد و آنها را منهدم سازد.

خبرگزاری اتریش "آپا" نیز در این باره نوشت: موشك "قادر" در زمان تعیین شده شلیك و به هدف خود در خلیج فارس دست یافت.

این خبرگزاری یادآور شد: تنگه هرمز كه ایران در این منطقه دست به این مانور نظامی زده است یكی از مهمترین مسیرهای تجارت نفت محسوب می شود. شبکه فاکس نیوز با پوشش خبر رژه پایانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشت: فرمانده ارتش ایران به ناو هواپیمابر آمریکا هشدار داد دیگر به خلیج فارس برنگردد.

این شبکه با اشاره به اینکه این ناو هواپیما بر از تنگه هرمز به بندر "جبل علی دوبی" رفته است نوشت: این ناو از ناوهای ناوگان پنجم آمریکا است که در خلیج فارس مستقر است.

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" با قرار دادن این خبر در صدر اخبار خارجی خود نوشت: ارتش ایران به آمریکا هشدار داد ناو هواپیمابر خود را خارج از خلیج فارس نگه دارد.

این خبرگزاری به نقل از اظهارات سرلشکر صالحی نوشت: ایران تاکید کرده است که این کشتی جنگی آمریکا نباید دوباره به پایگاه سابق خود در خلیج فارس برگردد. فرمانده ارتش ایران تهدید کرده است که هشدار ایران دیگر تکرار نمی‌شود.

خبرگزاری "رویترز" این خبر را با تیتر "ایران به ناو آمریکا هشدار داد" پوشش داده است. رویترز نوشت: چند روز بعد از تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز، ارتش ایران هشدار داد در صورت تکرار ورود ناو آمریکا به آبهای خلیج فارس اقدامات تهاجمی دیگری اتخاذ خواهد شد.

رویترز همچنین به نقل از فرمانده ارتش ایران نوشت: ایران عادت ندارد یک حرف را دوبار تکرار کند.

شبکه خبری "سی بی اس نیوز" نیز با تحت پوشش قرار دادن اظهارات فرمانده ارتش نوشت: ناو آمریکایی "یو اس اس استنیس" در طول مانور دریایی ایران در آبهای خلیج فارس به این منطقه وارد شده است. در واکنش به این اقدام، فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران به حضور ناو آمریکایی در آبهای جنوب ایران واکنش نشان داد و هشدار داد این ناو آمریکایی دیگر به این منطقه برنگردد.

سی بی اس همچنین نوشت: آمریکا دارای پنج ناو هواپیمابر بود که با پایان رسمی جنگ عراق اکثر آنها از منطقه خارج شده‌اند.

پایگاه خبری "فاینانشال تایمز" نیز با اشاره به رزمایش دریایی ۱۰ روزه ایران و همچنین افزایش تنش در روابط غرب با ایران نوشت: ایران در مورد ورود ناو جنگی آمریکا به منطقه خلیج فارس به این کشور هشدار داد.

فاینانشال تایمز با اشاره به تهدیدات ایران نوشت: این تهدیدات باعث شده است قیمت نفت روز سه شنبه به ۱۰۹ دلار برسد. این درحالیست که روز دوشنبه قیمت نفت برنت ۱۰۷ دلار بود. کارشناسان پیش بینی کردند در صورت ادامه این روند قیمت نفت بازهم افزایش خواهد یافت.

این پایگاه همچنین نوشت: ایران گفته است ما اقدام غیر منطقی نمی‌کنیم اما برای مقابله با هر تهدیدی آماده‌ایم.

پایگاه خبری "گلوبال پست" نیز این خبر را در صدر اخبار خود تحت پوشش قرار داد و به بررسی تهدیدات اخیر ایران در مورد تنگه هرمز و حضور ناو آمریکایی در آبهای جنوبی ایران پرداخت.

ایران برنده بازی شطرنج منطقه/ آمریكا به مذاكره روی بیاورد
همچنین یك كارشناس مسایل استراتژیك در سوئیس معتقد است كه تحولات خاورمیانه همچون بازی شطرنجی است كه ایران برنده آن است و آمریكا راهی جز این ندارد كه به مذاكره با ایران روی آورد.

به گزارش ایرنا، "آلبرت اشتال" تصریح كرد: «وضعیت ژئوپلتیك در منطقه عوض شده و ایران از این امكان برخوردار است كه به یك قدرت در منطقه تبدیل شود.»

وی معتقد است كه آمریكا نمی تواند پس از فاجعه و عدم موفقیت در عراق و افغانستان، جنگ دیگری در منطقه به راه اندازد.

این كارشناس مسائل استراتژیك در گفت و گو با روزنامه سوییسی "تاگس انسایگر" با اشاره به نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان، بحرین و كل منطقه خاورمیانه تاكید كرد كه ایران می تواند به یك قدرت منطقه ای تبدیل شود.

این كارشناس مسائل استراتژیك، تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه را همچون یك بازی شطرنج توصیف كرد كه برنده آن ایران است.

او در توصیف این بازی نوشت: آمریكا با هشدار تحریم علیه ایران حركتی انجام داده است و ایران با قدرت نظامی خود در خلیج فارس دست به یك حركت مقابل در این بازی شطرنج زده است.

این كارشناس سوئیسی با توجه به این واقعیت ها و قدرت ایران در منطقه، به واشنگتن پیشنهاد كرد كه به مذاكره با ایران روی بیاورد.
 
منبع: جهان