Gerdab.IR | گرداب

بازتاب گسترده خبری محکومیت جاسوس آمریکایی

تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۰

محکوم شدن جاسوس سازمان سیا به اعدام، در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت.

به گزارش گرداب، "امیر میرزایی حکمتی" که چندی پیش به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا و عضویت در CIA بازداشت شده بود، به اعدام محکوم شد. انتشار این خبر بازتاب‌های مختلفی را در رسانه‌های غربی به ویژه آمریکا داشت.

روزنامه "واشنگتن پست" با این عنوان که "فردی که با سیا همکاری می‌کرد به مرگ محکوم شد" نوشت: در اوج تنش آمریکا و ایران، دادگاهی در تهران فردی که با سیا همکاری داشت را به اعدام محکوم کرد.

میرزایی حکمتی که قبلا در نیروی دریایی آمریکا خدمت می‌کرده است قبل از ورود به ایران در افغانستان و عراق آموزشهای ویژه دیده است.

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" با پوشش خبری محکوم شدن جاسوس آمریکا به اعدام در تهران نوشت: در حالی که فشارهای آمریکا به ایران در مورد پرونده هسته ای بیشتر می شود تهران جاسوس آمریکایی را به اعدام محکوم کرد.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو اشاره کرد و نوشت: اعلام آغاز غنی سازی اورانیوم از سوی ایران و اعلام حکم اعدام برای جاسوس سیا طی دو روز نشان دهنده ادامه سرپیچی ایران از تحریمهای آمریکا است.

سرویس آن‌لاین "روزنامه گاردین" انگلیس ضمن پوشش این خبر گزارشی نیز در مورد آن نوشته است. گاردین در گزارش خود به حضور حکمتی در پایگاه بگرام در افغانستان قبل از ورود به ایران اشاره کرد و نوشت: پایگاه نظامی بگرام اصلی ترین پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان است و نیروهای ویژه آمریکا در آن حضور دارند.

شبکه خبری "رویترز" در این باره نوشت: دادگاه انقلاب اسلامی ایران یک فرد آمریکایی - ایرانی را به جرم همکاری با سازمان سیا به اعدام محکوم کرد. البته این حکم باید به تایید دیوان عالی کشور برسد.

رویترز نوشت: این اقدام آمریکا در واقع حمله به تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران تلقی می شود.

"خبرگزاری فرانسه" نیز خبر مربوط به حکم اعدام جاسوس آمریکایی را در صدر اخبار خود قرار داد و به بررسی آن پرداخت.
 
خبرگزاری فرانسه در این زمینه نوشت: امیر حکمتی به جرم همکاری با یک دولت متخاصم، جاسوسی برای سازمان سیا و مبادرت به اقدامات تروریستی در ایران به اعدام محکوم شد. این درحالی است که آمریکا خواستار آزادی وی شده، اما ایران آن را رد کرده است.

"وال استریت ژورنال" نیز با پوشش خبری محاکمه جاسوس آمریکا در ایران نوشت: یک آمریکایی به جرم همکاری با سیا در ایران محکوم به مرگ شد.

وال استریت ژورنال نوشت: امیر حکمتی ۲۸ ساله در آریزونا متولد شده است و مدتی در نیروی دریایی آمریکا خدمت می کرده است. وی به جرم عضویت در سازمان سیا و همکاری با دشمنان ایران، محاربه و فساد فی الارض از سویادگاهی در تهران به اعدام محکوم شد.
 
این پایگاه خبری در ادامه به تشریح جرم وی پرداخته و معانی اتهامات انتسابی به وی را توضیح داده است.

وال استریت ژورنال در پایان گزارشش آورده است: ایران در جولای ۲۰۰۹ نیز سه جاسوس آمریکایی را بازداشت کرده بود اما مدتی بعد آنها را آزاد کرد.

پایگاه خبری "الجزیره" با انتشار عکسی از امیر میرزایی حکمتی در کنار سربازان آمریکایی این خبر را پوشش داده است. الجزیره نوشت: این فرد آمریکایی به جرم جاسوسی در ایران محکوم به اعدام شد.

الجزیره همچنین نوشت: دادگاه حکمتی در اوج تحریمهای آمریکا علیه پرونده هسته ای ایران تشکیل شد.

پایگاه صهیونیستی "هاآرتص" نیز با تیتر "وکیل سیا در ایران به اعدام محکوم شد" نوشت: امیر میرزایی حکمتی که ماه گذشته در ایران دستگیر شده بود به جرم عضویت در سازمان اطلاعات آمریکا و منتسب کردن اقدامات تروریستی به ایران به اعدام محکوم شد.

علاوه بر آن پایگاه‌های خبری "دیلی میل"، "تلگراف"، "نیویورک دیلی" و "اسکای نیوز" نیز این خبر را به نقل از خبرگزاری های فرانسه و اسوشیتدپرس پوشش داده اند.