Gerdab.IR | گرداب

معرفی تجارت الکترونیکی

تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۸۷

تجارت الکترونیکی را می توان انجام هرگونه امورتجاری بصورتon-line وازطریق اینترنت بیان کرد ، این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است .در آینده نه چندان دور تجارت فقط از طریق اینترنت میسر خواهد بود.

چکیده
تجارت الکترونیکی را می توان انجام هرگونه امورتجاری بصورتon-line وازطریق اینترنت بیان کرد ، این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است .در آینده نه چندان دور تجارت فقط از طریق اینترنت میسر خواهد بود.
این متن به معرفی تجارت الکترونیک ،انواع آن و روشهای امنیت آن می پردازد.


مقدمه
ابزارهای استاندارد ی جهت ساختن یک Web Site تجارت الکترونیکی وجود دارد .
شما نیز جهت متمایز ساختن سایت خود قدم اول را با انتخاب نرم افزاری مناسب بردارید. از آنجایی که اینترنت یک زمینه فعالیت پویا وبا قابلیت انعطاف بالا را جهت تبادل کالا وخدمات واطلاعات مابین کمپانی ها ومشتریان و… فراهم کرده است ،کمپانی های تجاری همگی به این ابزار روی آورده اند تا به بازار فروش گسترده تری دست یابند .


تجارت الکترونیکی چیست ؟
تجارت الکترونیکی خریدوفروشی است که به طور مستقیم از طریق اینترنت صورت می پذیرد .
هیچ تعریف پذیرفته شده ای برای تجارت الکترونیکی وجود ندارد .با این حال تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که که در آن خرید وفروش کالا ویا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد وبه واردات ویا صادرات کالا ویا خدما ت منتهی می شود.
تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ،یعنی نه تنها شامل خریدو فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ،مانند خریداری ،صورت بردار ی از کالاها ،مدیریت تولید وتهیه وتوزیع وجابه جایی کالاهاوهمچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد.
تعاریف تجارت الکترونیک در یک نگاه :
لینکهای مفید ومتعددی وجود دارد که از طریق آن می توان تعاریفی در خصوص انواع موضوعات مربوط به تجارت الکترونیک را از حروف a تا z یافت :
NMM.COM
ECOMMERCE-GUIDE.com


تاریخچه
تجارت الکترونیکی ازسال ۱۹۷۰ هنگامیکه شرکتهای بزرگ اقدام به تهیه شبکه های خصوصی کامپیوتری بین خود جهت تبادل اطلاعات تجاری بین شرکا وتولید کنندگان خود کردند پدید آمد.
این عمل به نام EDI تبادل اطلاعات الکترونیک معروف شد .این انتقال اطلاعات که بصورت ساده شده وتحت استانداردهای لازم EDI ما بین شرکتهای تجاری صورت می گرفت مسایل اداری سنتی بر کاغذ ووجود نیروها ی انسانی در این بخشها را بطور چشم گیری کاهش داد.
درحال حاضر نیز در حدود ۹۵% از هزار شرکت بدلیل کاهش هزینه هاوبالا بردن راندمان کار از EDI استفاده می کنند. در واقع پایه واساس تجارت الکترونیک EDI بوده وهست !
امروزه تماسهای تجاری بر روی اینترنت که بواسطه تجارت الکترونیکی است رو به افزایش گذاشته است .بطور مثال با آمدن EDI بر روی اینترنت این امکان را برای شرکتها بوجود آورده است تا سیستمهای قدیمی مربوط به شبکه های خصوصی خود را جمع نموده وپول آنها را پس انداز نمایند وبا سرمایه گذاری وگسترش برروی زنجیرهای جدید تجاری به دادوستدهای بیشتری در این زمینه نایل آیند.سایر شرکتها نیز به سادگی معاملات خود را ،از آنجاییکه نیازی به رعایت کردن استاندارد های لازم برای EDI در محیط وب نیست ،بر روی وب منتقل کرده اند.
آوازه تجارت الکترونیک را احتمالا از طریق رادیو ، تلویزیون ، روزنامه و یا سایتهایی که بفروش
on-line بر روی اینترنت اشتغال دارند شنیده واز آن با خبر شده اید وهمینطور از خرده فروشان on-line بر روی اینترنت که سرویسهای خوب ومناسبی را به خریداران خود ارایه کرده اند مطلع شده اید.
خرده فروشی بصورت on-line حدودا ازچهار سال پیش برروی اینترنت آغاز شد که پیشگامان آن شرکتهای بزرگ ایترنتی بودند که فروش موارد جزیی (خرده فروشی ) به روش سنتی را ادامه ندادندکه از آنجمله AMAZON وبه تازگی CD می باشد.


اخیرا نامها و مارک های معروف تجاری ماننند (گپ و وال مارت ) و شرکتهایی از این قبیل اقدام به تاسیس فروشگاههای خود بر روی اینترنت کرده اند ودر این رابطه متخصصین امر اظهار داشته اند که این شرکتها وسایر شرکتهای نام آشنا می توانند با این اقدام برای مدتها بر روی اینترنت حضور داشته باشند چرا که امروزه تنها چیزیکه یک فرد به آن نیاز دارد داشتن یک دستگاه کامپیوتر ،یک نمایشگر ودسترسی به اینترنت است تا بتوانند به راحتی هر آنچه را که بخواهند از جزیی ترین تا کلی ترین کالا (ماشین) از این طریق خریداری نمایند.


حتما در دوسال گذشته راجع به تجارت الکترونیکی اززوایای مختلف مطالبی شنیده اید.
برای نمونه شما در موردتمام شرکتهایی که ارایه دهنده تجارت الکترونیکی هستند شنیده اید .
-تمامی اخبار مر بوط به تحول وحرکت به سوی تجارت الکترونیکی وتبلیغات اغراق آمیز شرکتهایی که با تجارت الکترونیکی کار می کنند را خوانده اید.
-شاهد آن بوده اید که در بازار سهام چه ارزش فراوانی به شرکتهایی که در بازار سهام آنها با سیستم
web کار می کندداده می شود حتی اگر سودی عاید این شرکتها نشود.
امکان دارد شما نیز کالایی رااز طریق webخریداری کرده باشید که در این صورت تجربه شخصی در مورد تجارت الکترونیکی دارید.
با این وجود ممکن شما احساس کنید که درک درستی از تجارت الکترونیک ندارید.
این تبلیغات اغراق آمیز چیست؟چرا به تجارت الکترونیک بهای زیادی داده می شود؟اگر شما نظری در مورد تجارت الکترونیک دارید چگونه می توانید آنرا اجراکنید؟
در صورتیکه سوالاتی از این قبیل دارید این مقاله که در مورد چگونگی عملکرد تجارت الکترونیکی است با قرار دادن شما در فضای کامل تجارت الکترونیکی پاسخگوی شما خواهد بود.
قبل از اینکه تجارت الکترونیک را به طور کامل مورد بحث قرار دهیم بهتر است تا تصویر درستی از تجارت ساده وسنتی داشته باشیم .در صورتیکه فهمیدن ودرک کلمه تجارت بسط وتعمیم مفهوم تجارت الکترونیکی نیز به آسانی صورت می گیرد.
در فرهنگ لغت Merriam Websters Collegiate تجارت اینگونه تعریف شده است .
۱-روابط اجتماعی –تبادل افکار ،عقاید واحساسات
۲-مبادله ویا خریدوفروش کالا در مقیاس وسیع شامل حمل ونقل از مکانی به مکان دیگر.
ما علاقه مندیم تا در خصوص دومین معنی ارایه شده در تجارت بحث کنیم .
وقتی به تجارت به روشهای متفاوت نظر بیاندازید متوجه چندین نقش مختلف در امر تجارت خواهید شد.
خریداران :کسانی هستند که می خواهند با پرداخت پول کالایی را خریداری ویا از سرویسی بهره مند شوند .
فروشندگان :کسانی هستند که کالاویا خدماتی را به خریداران عرضه می کنند .معمولا فروشندگان
به دو صورت مختلف می باشند ، خرده فروشانی که بطور مستقیم اجناس خود را به مصرف کننده می فروشند وعمده فروشان ویا توزیع کنندگان کالا که اجناس وتولیدات خود را به خرده فروشان ویا دیگر طالبان کالا می فروشند .
تولیدکنندگان :کسانی هستند که محصولاتی را که توسط فروشندگان ارایه می شود را تولید می کنند،
یک تولید کننده همواره ضرورتا یک فروشنده نیز هست زیرا تولید کننده محصولات تولید شده خود را به عمده روشان ،خرده فروشان ویا بطور مستقیم به مصرف کننده عرضه داشته وبفروش می رسانند.


اصول تجارت
در ذیل فهرستی از اصول مهم یک فعالیت تجاری آمده است .این موارد شامل عملکرد فروش یک کالا توسط یک خره فروش به مشتری است .


۱-وجود داشتن چیزی برای فروش
اگر خوسته باشید چیزی را به یک مشتری بفروشید اصل مطلب آنست که چیزی برای فروش داشته باشید. این کالا می تواند هر چیزی باشد ، از بی ارزش ترین کالا تا با ارزش ترین آن ، شما میتوانید
این کالا را مستقیما از تولید کنندگان آن ویا از طریق توزیع کنند گان کالا خریداری نمایید ویا اینکه خود تولید کننده وعرضه کننده آن کالا باشید.


۲-مکان
شما می بایست همچنین مکانی برای عرضه کالاهای خود داشته باشید .داشتن یک مکان برای ارایه کالا ضروری است .این مکان گاهی اوقات می تواند بسیار موقتی حتی به شکل یک شماره تلفن باشد! که این شماره تلفن در تجارت به عنوان مکان شما قلمداد می شود.


۳-جلب مشتری
برای جلب وجذب مشتری نیازمند یافتن روشهایی می باشید که به این فرآیند بازاریابی گویند.چنانچه کسی از امکانات شما اطلاعاتی نداشته باشد ، هرگز قادر به فروش کالای خود نخواهید شد. یکی از روشهای جذب مشتری قرار دادن محل فروش در مراکز پر رفت وآمد تجاری است . تهیه و ارسال کاتالوگ مربوط به پذیرش سفارشات پستی نیز خود نوعی دیگر از این موارد است . روشهای دیگری شامل دادن آگهی ،جارزدن در خیابان ویا حتی گذاشتن فردی درلباس عروسکی در کنارخیابان تا با
دست تکان دادن برای ماشینهای در حال عبور جلب مشتری نمود.


۴-سیستم در یافت پول
سیستمی برای دریافت پول اجناس سفارش داده شده از طرف مشتری نیز بایستی وجود داشته باشد . بطور مثال در فروشگاههای بزرگ ومعتبر پرداخت اجناس خریداری شده بصورت نقدی یا چک ویا از طریق کارتهای اعتباری انجام می شود.از طرفی دیگر در بعضی از شرکتها نیازی نیست تا پول خرید
کالا ویا سرویس ارایه شده در زمان تحویل آنها پرداخت شود وبرخی از محصولات وخدمات پیوسته در
حال ارایه شدن هستند (آب ،برق و….)که هزینه آنها بافرستادن صورتحساب دریافت می گردد.


۵-تحویل کالا
روش وسیستمی است برای تحویل محصول ویا خدمات به مشتری لازم لست وجود داشته باشد . در فروشگاهی مانند (وال-مارت) این عمل به صورت خودکار انجام می شود .
مشتری کالای مورد نظر خود رابرداشته پول آنرا پرداخت می نماید و از فروشگاه خارج می گردد . در خرید و فروشهایی که از طریق سفارشات پستی صورت می گیرد کالای مورد نیاز مشتری بسته بندی شده واز طریق پست فرستاده می شود.
اجناس بزرگ نیز توسط کامیون ویاقطار ارسال می گردد.


۶-کالای مر جوعی
گاهی اوقات مشتری کالای خریداری شده را نمی پسندد ،بنابراین می بایست روشی برای پذیرفتن کالای مرجوعی خود بیابید. بطور قطع مبلغی را برای پس فر ستادن کالا از طرف مشتری منظور
خواهید کرد وهمواره مشتریان خود را نسبت به عدم باز پس گرفتن کالای فروخته شده واینکه در
صورت پس فرستادن آن بعنوان جریمه هزینه ای کسر خواهد شد شد ، مطلع وآگاه سازید.


۷-معیوب شدن کالا
گاها یک کالای فروخته شده دچار اشکال ویا خرابی می شود در این حالت می بایست در صورت داشتن ضمانت نامه در مورد کالای فروخته شده به تعهدات آن عمل کرد که این مسیله در مورد خرده فروشان وفروشندگان جز این قسمت از کار اغلب توسط تولید کنندگانی که جنس را در اختیار آنها قرار داده اند تا بفروش رسانند انجام می شود وتعهد این کار بر عهده آنها می باشد.


۸- سرویس وخدمات پس از فروش
امروزه بسیاری از محصولات آنقدر متنوع وعملکرد آنها پیچیده شده است که نیازمند خدمات وارایه سرویس پس از فروش به مشتری می باشند،در این حالت نیازمند داشتن بخشی تحت همین عنوان می باشد تا موارد مربوط به راهنمایی و کمک به مشتری جهت استفاده از آن کالا را انجام دهند.
کامپیوتر در این زمینه می تواند مثال بسیار خوبی باشد . کالاهایی مانند تلفن همراه که مدام در حال تغییر وتحول هستند ، نیازمند دگرگونی وتغییر در خدمات پس از فروش نیز می باشند زیرا مشتر ی خواهان آنست تا این خدمات در طول زمان تغییر نماید .
در فروشگاههایی که از طریق تجارت الکترونیکی صورت می گیرد تمامی این عناصر وجود دارد.


برای اداره کردن تجارت الکترونیک عوامل زیر مورد نیاز است :
۱-داشتن یک محصول برای عرضه کردن


۲-مکانی برای فروش-در تجارت الکترونیک محصولات بر روی وب سایت عرضه می گردند ووب سایت حکم مکان رادارد که در آن اجناس وخدمات ارایه میگردد .


۳-روشی برای جلب مشتری به وب سایت خود
۴-روشی برای دریافت سفارشات online form


۵-روشی برای دریافت پول
معمولا عمل پرداخت حسابهای شرکتها وبازرگانان از طریق کارت اعتباری صورت می گیرد ودر این حالت باید بر روی وب سایت از ضمانت مطمینی جهت انتقال این اطلاعات به بانک بر خوردار باشیم ویا اینکه اصلا مایل باشید دریافت پول را از همان روشهای معمول ومتداول سنتی یعنی پرداخت مستقیم ونقدی ویا از طریق چک وپست صورت دهید.


۶-اجرای سهل وآسان عملیات ارسال کالا به مشتری


۷-روشی برای دریافت کالای مرجوعی


۸- در صورت نیاز روشی برای انجام ادعاهایی که در خصوص تضمین کالا صورت گر فته است .


۹- روشی برای فراهم آوردن سرویس دهی به مشتری :اغلب از طریق پست الکترونیک وفرمهای online انجام می شود.


تبلیغات اغراق آمیز چرا؟
تبلیغات اغراق آمیز بسیاری در مورد تجارت الکترونیک وجود دارد .
داشتن مشتر کات وشباهتهایی که بین تجارت الکترونیک وتجارت از طریق دریافت سفارشات پستی وجود دارد ،ممکن است از این همه تبلیغات در این رابطه متعجب شوید.


به نمونه هایی از این قبیل توجه کنید:
بخش پژوهش شرکت Forresterاعلام داشته که تا سال ۲۰۰۱ از طریق شرکتهای کوچک (خرده فروشان)۱۷ میلیارد دلاربه مشتریان خود کالا خواهند فروخت .
انتظار می رود با گستر ش ودسترسی تجارت جهانی به وب سودآوری به مراتب بالاتر از فروش مستقیم در خود آمریکا را داشته باشد.
طبق گزارش relly’ O وAssociatesفروش از طریق تجارت الکترونیکی از۳/۱میلیارد دلار در سال ۱۹۶۱ به ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ خواهد رسید !
بیشتر خریدها از منزل صورت می گیرد تا حضور افراد در محلهای فروش کالا وآماری در حدود ۷۰% خرید از این طریق اعلام شده است که تا ۶۰% از آن منتج به خرید قطعی از طرف کاربران گردیده
است و این نوع از خرید درحال توسعه وگسترش می باشد چرا که از اتلاف وقت کاسته واز حضور فیزیکی اجتناب ورزیده است .
گزارشات که دربالا آورده شد ونتیجه تحقیقات e-market بوده است ،اعلام می دارد اکثرا این روش از خرید شامل کالاهای زیر بوده است :کالاهایی مانند:
کامپیوتر(سخت افزار-نرم افزلرو…)
کتاب
نوارهای موسیقی
خدمات مالی
سرگرمی ها
لوازم خانگی
پوشاک
کادو و گل
خدمات مسافرتی
اسباب بازی
تهیه بلیط واطلاعات


شرکت Dell
درگزارشات قبلی هیچ اشاره ای در مورد شرکتهایی که با تعجیل کورکورانه ای سعی به دستیابی اینترنت وبرپاکردن شرکتهای خود بر روی وب را دارند ، اشاره نشده است .این چه علاقه وانگیزه ای است که حتی کوچکترین شرکتها درامردادوستد علاقه مند به دست یافتن به امکانات وتسهیلات تجارت الکترونیکی می باشند که در این راه هزینه های آنچنانی را پرداخت می کنند.
برای آنکه بهتر پی به این موضوع ببریم نگاهی به وضعیت یکی از موفق ترین شرکتها در امر تجارت الکترونیک یعنی شرکت Dellمی اندازیم .
Dell یکی از شرکتهای موفق است به مانند Gateway۲۰۰۰-Micronودیگر شرکتهایی از این قبیل کامپیوترهای custom-conf خود را به مشتریان و مصرف کنند گان ودیگر شرکتها وادارات ارایه وبفروش می رساند.
Dell کار خود را بعنوان یک شرکت پذ یرش سفارشات پستی آغاز نمود وبا دادن گهی در پشت جلد مجلات وفروش کامپیوتر های خود از طریق تلفن اقدام نمود.
تجارت الکترونیکی شرکت Dell بر روی اینترنت بواقع به طرز گسترده ای عمومیت یافته وامروزه
بخوبی جا افتاده است ودلیل آنهم اینست که شرکت Dell بیشترین فروش کالا را بر روی اینترنت داشته باشد.
بر اساس نظر سنجی وتحقیق IDG شرکت Dell در حال حاضر روزانه مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیون دلار فروش قطعات وتجهیزات کامپیوتری دارد.
۲۵% از فروش شرکت Dell از طریق اینترنت می باشد!آیا این مسیله برای شرکت واقعا باارزش است ؟ شرکت Dell بیش از یک دهه می باشد که محصولات خود را از طریق پست وتلفن بفروش رسانده است .در حدود یک قرن می باشد که سفارشات پستی یکی از روشهای متداول ومر سوم در دادو ستد ها بوده است .بنابراین اگر۲۵% از فروش محصولات شرکت Dell از طریق اینترنت به جای استفاده از تلفن صورت پذیرفته است آیا این خود معامله بزرگی نیست ؟


پاسخ این سوال به سه دلیل زیر مثبت است !
۱- اگر شرکت Dell قرار بود ۲۵% فروش خود رااز طریق تلفن را ازدست می دا د تا به همان میزان ۲۵% فروش از طریق اینترنت دست می یافت درآن صورت هنوزهیچ مزیتی از تجارت الکترونیک در این رابطه مشخص نمی باشد . شرکت Dell قادر به فروش کامپییوتر های بیشتری نمی گردیده چنانچه از طرفی فروش محصولات خود از طریق وب باعث افت وجه شرکت بپندارند.(گفته شود که این شرکت دیگر توانایی پرداخت پرسنل خود درامر پاسخگویی سفارشات تلفنی نیست) و اگر چنانچه از طرفی افرادی از طریق اینترنت ووب خرید می کنند تمایل بیشتری به خرید از لوازم وتجهیزات نشان دهند وهمچنین هزینه های دادوستدی ومعاملاتی ارزانتر وارایه محصولات بر روی وب جذاب وگیرا بوده که در نتیجه تمام اینها افزایش معاملات را در پی داشته باشد.بنابراین رفتن برروی وب واینترانت برای این شرکتها به مراتب پر نفع تر خواهد بود.


۲- حال چنانچه در این دگرگونی (تمایل خریداران به تجارت اینترنتی )مشتریهای تلفنی خودرا ویا به عبارتی کلی تر فروش تلفنی خود را از دست دهد چه باید کرد؟ واین چیزی است که امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد که در صدی از خریداران تمایل به این امر پیدا کنند تا اجناس وکالاهای خود را از طریق اینترنت خریداری نمایند،بدلیل آنکه اینترنت با در بر داشتن سایتهای مختلفی که در این رابطه وجود دارد این امکان را برای خریداران و کاربران بوجود می آورد که با وقتی بیشتر به فکر کردن وتصمیم گرفتن بپردازند و به سهولت قیمت اجناس مشابه را با سایر فروشندگان دیگر مقایسه کنند وقیمت نهایی را بدست آورند.بنابراین شرکت Dell در ساخت وب سایت خود برای جذب وجلب چنین خریدارانی از این نکات بر خلاف سایر سایتهای دیگر بهره جسته واین مزیتی برای این شرکت شده تا وی را از سایر رقبا متمایز ساخته وبازار را در این رابطه در اختیار گیرد.


۳- این یک باور کلی است اگر برای بار اول یک مشتری از یک مکانی خرید کند آن فروشنده سعی در نگه داشتن آن مشتری می کند وبا جلب رضایت وی سعی می کند تا علاوه بر نگه داشتن آن مشتری برای خود از طریق اوبتواند مشتریهای دیگری را برای خود جمع کند .بنابراین اگر شما نیز توانسته باشید یک وجه موفقی در بدو راه اندازی وب سایت خود برا ی مشتریان ومتقاضیان خدماتتان بوجود آورید این مزیتی برای شما می شود تا نسبت به سایر رقبایتان که بعد از شما خواهان وارد شدن در این عرصه از بازار هستند زبانزد باشید . شرکت Dellنیز وب سایت خود را بسیار جلوتر از دیگران در این زمینه راه اندازی نمود واین نیز یکی دیگر از برتریهای این شرکت نسبت به سایر رقبایش شد.


این سه مطلب مهمترین فاکتورهایی می باشند که در پس جاروجنجالهای تجارت الکترونیک وجودداشته که البته فاکتورهای دیگری نیز در این رابطه وجوددارند.


جاذبه های تجارت الکترونیک
فهرست زیر خلاصه ای از جاذبه های تجارت الکترونیکی را بیان می کند:
بهای پایین معاملات
حجم بالای خرید در یک معامله
یکی شدن با چرخه های تجارت
در مورد اول توضیح آنکه ،چنانچه سایت تجارت الکترونیک بخوبی عمل کند بدلیل خود کار بودن فرآیند تجارت بر روی وب می توان هزینه های مربوط به گرفتن سفارشات وخدمات پس از فروش را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.
در مورد دوم:
سایت آمازون دارای مشخصه ای است که هیچ فروشگاه دیگری آن راندارد .هنگامیکه شما توضیحات مربوط به کتابی را می خوانید ،مطلع می شوید که چه کتابهای دیگری را سایر افراد در زمان سفارش دادن کتاب مورد نظرتان خریدار ی کرده اند.این بدین معنی است که شما می توانید کتابهایی را بیابید که مطالبش در رابطه با کتاب مورد نظر شماست وسایر افراد نیز آنها را خریداری کرده اند .
بدلیل مشخصه هایی اینچنین افراد می توانند کتابهای بیشتری را از این سایت خریداری نمایند تا از یک کتابفروشی معمولی.
د رمورد سوم : وب سایتی که به نحوی با چرخه های تجارت در ارتبا ط می باشد می تواند اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته در دسترس مشتریان خود قرار دهد .بعنوان مثال اگر شرکت Dell مراحل تولید وساخت تا ارسال هر یک از دستگاههای کامپیوتر خود را نشان می دا د ،خریدار وسفارش دهنده دستگاه می توانست دقیقا بداند که سفارش وی تا چه مرحله ای پیش رفته است واین همان کاری است که شرکت Fedex آنرا انجام داده است ، تمامی این مراحل بصورت زنده نشان داده می شود !(on-line) وبدینوسیله اطلاعات بیشتری را در اختیار خریدار خود می گذارد.
افراد می توانند خریدهای خود را بطرق مختلف انجام دهند.شرکتهایی که فروش خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند امکان خرید از منزل رانیز مهیا ساخته اند وتجارت الکترونیکی نیز شما را از این نعمت بر خوردار ساخته است .اما وب مشخصه های دیگری نیز دارد.


این مشخصه ها عبارتند از:
۱-توانایی به انجام رساندن یک سفارش در عرض چند روز
۲-توانایی در به سهولت انجام دادن سفارشات پیچیده
۳-امکان مقایسه کردن قیمتها بین چندین فروشنده به اسانی
۴-امکان دسترسی ومطالعه کاتالوگهای مهم وبزرگ به راحتی


کاتالوگهای بزرگ (حجیم )
شرکتی که امور دادوستد خود را از طریق اینترنت انجام می دهد می تواند کاتالوگی را روی صفحه وب قرار دهد که هرگز نمی توان آن را در یک صندوق پستی معمولی آنرا جای داد.
برای نمونه سایت آمازون فروشنده ۳ میلیون کتاب است .تصور کنید که این شرکت خواسته باشد تمامی اطلاعات موجود در پایگاه داده های خود را در یک کاتالوگ (کاغذ)جای دهد.


وضعیت پیشرفت سفارش
استفاده از ابزارخودکار ،ارتباط با مشتری را بصورت وسیع وباصرف هیچ هزینه ای امکان پذیرمی سازد.
برا ی مثال ،مشتری می تواند زمانیکه سفارش او مورد تایید قرار گرفت از طریق یک پیغام خودکار پست الکترونیکی تایید سفارش او از طرف شرکت مر بوطه به وی اعلام شود .وهمچنین در بقیه مراحل تکمیلی سفارش به همین صورت با دریافت پیامهای پست الکترونیکی در جریان وضعیت ومیزان روند کار خود قرار گیرد.
یک خریدار راضی به احتمال زیاد چیزهای دیگری را نیز مجددا از این شرکت خریداری خواهد نمود.
برخورداری از این امکانات است که این جار وجنجالها را در مورد استفاده از تجارت الکترونیک به راه انداخته است .نکته پایانی که لازم است در مورد تجارت الکترونیک به آن اشاره کرد این است که این نوع تجارت فرصتی را فراهم می سازد تا افراد بتوانند تجارت را به طریقی کاملا جدید انجام دهند.در شرکتهایی که کار خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند هزینه بسیار بالایی برای چاپ وفرستادن کاتالوگ می پردازندکه در پایان هم دور ریخته می شود.همچنین هزینه بالایی برای استخدام کارمندان در بخش مربوط به پاسخ گویی تلفن ودر نهایت گرفتن سفارشات پرداخته می شود.اما در تجارت الکترونیک هم هزینه مربوط به توزیع کاتالوگ وهم هزینه سفارش گیری از مشتریان صفرمی باشد!این بدین معنی است که بدلیل تغییر در هزینه ها ،ارایه محصولات باقیمت پایین تر وهمچنین ارایه محصولاتی که قبلا قادر به عر ضه آن نبودیم امکان پذیر می باشد.
با این حال باید خاطر نشان کنیم که تاثیر تجارت الکترونیکی برای فروش کالا از این حد فراتر نمی رود وتجارت از طریق در یافت سفارشات پستی نیز بسیاری از همان مزایای تجارت الکترونیکی را داراست اما این مسیله بدین معنا نیست که شهر شما فاقد فروشگاههای بزرگ گردد وهمچنین در این گونه فروشگاهها شما می توانید کالای مورد نظر خود را لمس کنید وفورا آنرا خریداری نمایید (در محل ).تجارت الکترونیک نمی تواند هیچکدام از مشخصه ها را دارا باشد ،بنابراین فروشگاههای بزرگ بدین زودی برچیده نخواهد شد.


جنبه های سخت و راحت تجارت الکترونیک
موارد مشکل ساز در تجارت الکترونیک عبارتند از :
مواجه شدن با ترافیک برای ورود کاربران برروی صفحات وب شما
مواجه شدن با ترافیک برای بازگشت مجدد به هما ن صفحات
متمایز وبرتر ساختن خود ازسایر رقبا
جلب مشتری برای خرید از اجناستان از طریق (وب سایتتان )
جلب نمودن کاربران برای روی آوردن به وب سایت شما امری است جدا وواداشتن آنها برای تایپ کردن شماره های کارت اعتباریشان بر روی وب سایتتان نیز حرفی است جدا!
یکی کردن صفحات E-COMMERCE با داده های تجاری موجود.
از آنجاییکه تهیه وساخت یک سایت جدید E-COMMERCE بسیار رلحت وآسان است به همین خاطر سایتهای متعددی در این باره وجود دارند که این مسیله مشکلی خواهد بود برای شما جهت جذب وجلب کاربران برای مراجعه به سایت E-COMMERCE شما که آنرا تهیه کرده اید!


جنبه های راحت ومثبت
جنبه های راحت ومثبت تجارت الکترونیک بخصوص برای دادوستدهای جزیی با افراد عبارتند از :
بوجود آوردن وساختن یک وب سایت
گرفتن سفارشات
دریافت پرداختها
شرکتهای بی شماری هستند که در ساختن وبه معرض گذاشتن فروشگاه الکترونیکی به شما کمک می کنند.
ما در مورد برخی ازاین شرکتها در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد.


ساختن سایت تجارت الکترونیک
مسایلی که درساختن سایت تجارت الکترونیکی باید در خاطر نگهدارید به شرح زیر است :
تهیه کنندگان
در مورد دغدغه خاطری که در مورد داشتن تهیه کنندگان خوب وجوددارد هیچ تفاوتی بین فروشگاهی معمولی وسایر شرکتهایی که از طریق سفارشات پستی کار می کنند باشرکتهایی که از طریق تجارت الکترونیکی کار می کنند وجودندارد .در هر حال بدون داشتن نهیه کنندگانی خوب شما قادر نخواهید بود کالاها ومحصولات خود را عرضه کنید.


قیمت
بخش مهمی از تجارت الکترونیکی این است که مقایسه قیمتها برای مصرف کننده بی نهایت آسان است ، قیمت یکی از مسایل مهم در یک بازار مجازی است .


ارتباط با مشتریان
تجارت الکترونیکی روشهای متعددی را برای ارتباط داشتن با خریداران ومشتریان در اختیار شما می گذارد.
پست الکترونیکی ،صفحات پرسش و پاسخ Faq ،اطلاعات مبنا وپایه ای و…ارایه کردن وقرار دادن اینگونه امکانات بر روی سایت به شما کمک می کند تا از رقبای خود متمایز شوبد.


اتمام و انجام نهایی کار
به انجام رساندن سفارشات به طور کامل وخدمات پس از فروش ، این مراحل
می تواند باعث برقراری ارتباط شما با عوامل فروش شده ویا اینکه این ارتباط از بین برود.به عبارتی این مراحل باز گو کننده ارتباط شما با خریدار است .زمانیکه شما به تجارت الکترونیک می اندیشید ممکن است بخواهید دیگر قابلیتهای مثبت آنرا نیز در نظر بگیرید.این امکانات شامل :
ا-فرستادن هدایا
۲- برنامه های عضو پذیری
۳-تخفیفهای ویره
۴-تکرار
۵-برنامه های خریداران
۶-فروشهای دوره ای ویا فصلی
دلیل اینکه چرا این موارد به ذهن شما خطور می کند این است که انجام تمام این موارد بسیار مشکل است مگر آنکه نرم افزار انرا تهیه نمایید.در این حالت بصورت مسایلی پیش پا افتاده در خواهد آمد.


برنامه های معرفی کننده سایتها
(پذیرش سایتها برای معرفی )
امروزه بخش اعظم دورنمای تجارت الکترونیکی،برنامه های معرفی کننده یا آشنا سازی سایتهای دیگران است.
سایت آمازون در این زمینه پیشگام این امر است واین امکان را برای هر کسی بوجود اورده است که تا بطور مثال کتابفروشی مختصر خود را جهت معرفی شدن از طریق این سایت پر آوازه قرار دهد وچنانچه کتابی لز این طریق بفروش برسد سایت آمازون تا میزان ۱۵% از قیمت کتاب را بعنوان حق کمیسیون از صاحب آن کتابفروشی که کتابش بدین صورت بفروش رسیده است در یافت می دارد .سایت آمازون با ارایه نمودن چنین امکاناتی بخوبی خود را دراین زمینه عرضه داشته است زیرا در این مورد (فروش کتاب از طریق اینترنت )صدها هزار کتابفروشی بطور گسترده ای بر روی اینترنت در حال پدید آمدن هستند .بنابراین هزاران سایتی که دارای تجارت الکترونیک می باشند از این مسیله الگوبرداری نموده اند.
چنانچه شما سایتی مربوط به الکترونیک برروی شبکه اینترنت بنا سازید ،برای معرفی کردن آن نیاز به استفاده از چنین برنامه هایی خواهید داشت.
Links shareوBefree دوشرکتی هستند که به سایتهای تجارت الکترونیکی جهت استفاده از برنامه های آشنا سازی کمک می کنند.
جدیدترین نوع مناسب از این روشها معروف بهcpc(محاسبه بر حسب کلیک Cost Per Click)ویا معروف به کلیکهای معرف می باشند!
بدین معنی که شما لینکی از یک شرکت بر روی سایت خود قرار دهید وآن شرکت به ازا هر کلیک مبلغی به شما می پردازد-معمولا نرخ متعارف برای هر کلیک بین ۵ تا ۲۰ سنت می باشد.
لینکهای معرف معمولا به دوحالت ّبنرهای تبلیغاتی ّ و یا برنامه های آشنا ساز بر پایه حق کمیسیون است ،می باشند(آمازون) .در روش بنر های تبلیغاتی آگهی دهنده دست به ریسک زده وچنانچه کسی به بنر اومراجعه نکند تمام پول خود را به هدر داده است .در روش دوم معرفی شدن توسط سایتهای معتبر دیگر که محاسبه هزینه بر پایه حق کمیسیون است ،سفارش دهنده تمامی ریسک خودرا بر روی یک سایت می گذارد و چنانچه سایت وی از این طریق مورد هجوم سیل آسای کاربران شود منتهای مراتب کسی خریدی صورت ندهد ارز شی در بر نخواهد داشت .
بنابراین با صرفه ترین وبهترین راه برای معرفی شدن وارایه سایت خود روشcpc مناسبتر بوده چرا که دو طرف قضیه به یک میزان برد و باخت دارند.


عوامل مهم برای داشتن یک سایت
چنانچه خواسته یاشید یک سایت بسازید به ۳ پارامتر مهم در این مورد توجه داشته باشید:
۱-سرمایه گذاری کامپیوتری
۲- خدمات مجازی میزبان
۳-داشتن یکE_COMMERCE ساده شده


سرمایه گذار ی کامپیوتری:
سرمایه گذاری کامپیوتری یعنی خرید سخت افزار ،نرم افزار واستخدام افرادیکه بتوانند در ساختن وب سایت تجارت الکترونیکی به شما یاری رسانند .دوشرکت Amazon,Dell ودیگر شرکتهای بزرگ کامپیوتری با ارایه دادن این خدمات در امر تجارت الکترونیکی سهیم می شوند.
شما نمی توانید مسایل ومشکلات زیر را با کمک گرفتن از سرمایه گذاری کامپیوتری حل نمایید.
داشتن ترافیک بسیار زیاد برروی سایت یعنی ماهانه میلیونها بازدید کننده خواهید داشت.
داشتن Data Base بسیار قوی که اطلاعات مربوط به محصولات شما را در خود نگهداری نمایید(بویره اگر اطلاعات بطور دایم تغییر نمایند)
داشتن چرخه فروش بسیار پیچیده که در این صورت نیازمند فرمهای بسیار زیادی برای مشترک وجداول مربوط به قیمت گذاری محصولات خواهید بود.
در صورتیکه کارهای تجاری دیگری نیز داشته باشید وبخواهید تا سایت تجارت الکترونیکی شما این امور را نیز پوشش دهد.
خدمت مجازی میزبان
خدمات که از سرمایه گذاری اینترنتی انجام می دهید تواناییها وقابلیتهایی را برای شما بوجود می آورد،اما آنچه نصیب شما می گردد بستگی به فروشنده این خدمات دارد .بطورکلی وظیفه فروشنده ،نگهداری تجهیزات ونرم افزار وفروش آنها در بسته بندیهای استاندارد است .بسته بندی کالا ،مسایل حفاظتی وایمنی آنرا شامل می شودوتقریبا همیشه می توانید یک حساب تجاری در این خصوص را در اختیار داشته باشید .دسترسی DataBase نیز بخشی ازبسته بندی کالا محسوب می گردد
شما این امکان را این امکان را برای طراحان صفحه وب وهمچنین توسعه دهندگان آن فراهم می سازید تا بتوانند سایت شما را ساخته وآنرا حفظ ونگهداری نمایند.
آن چیزی است که در اکثر شرکتهای کوچک وخرده فروشان از آن برای وارد شدن به تجارت الکترونیک استفاده می کنند. در این روش یک سیستم ویک برنامه ساده شده وآماده حاضر برای قرار دادن یک فروشگاه کوچک بر روی وب واینترنت می باشد.این سیستم عموما شامل یک سری فرمهای on-line است که توسط کاربران بر روی اینترنت پر می شوند.سپس برنامه فروش تمامی صفحات وب موجود این فروشگاه کوچک را جستجو ومراحل فروش را دنبال می کند.مثال این مورد را می توان بر روی سایتهایی نظیر Verio StoresوYahoo Stores مشاهده کرد.هزینه چنین سرویسی در ماه حدودا چند صد دلار می باشد.


مزیت و مضرات :
اکثرا تحقیقات که در زمینه تجارت الکترونیکی بعمل آمده نشان داده است که سرعت وسهولت آن باعث مقبولیت وگسترش آن شده است .اما به نظر می رسد چیزی بالاتر از این مسایل وجود داشته باشد .
در یک سمت فرصتی مناسب را برای مصرف کنندگان بوجود آورده است واز سوی دیگر خطری است وتهدیدی است برای تجارت به شیوه سنتی ،خلاصه آنکه تجارت اللکترونیکی موانع ومشکلاتی را که برای مدتها در سر راه فروش به روش معمولی وقدیمی بوده است را از میان بر داشته است .
مانند از میان بر داشتن محدودیتهای جغرافیایی که بدینوسیله از هر گوشه از جهان کاربران می توانند از خدمات ومحصولهای شما از طریق سایتتان استفاده کرده وخرید نمایند ونیازی به داشتن فروشگاههایی بطور فیزیکی در اقصی نقاط جهان ندارید.
زمانی باز نگه داشتن یک فروشگاه بطور ۲۴ ساعته باصرفه بود اما وب سایتهاهم هیچ وقت تعطیلی ندارند وهمیشه باز هستند .مقایسه نمودن فروشگاهها با یکدیگر نیز به راحتی یک آب خوردن شده است چونکه فروشگاه بعدی به دوری یک کلیک کردن است ! امروزه با این روش نمی توان با دادن اطلاعات ناکافی به مشتری اورا واداشت تا قیمتی بیش ازقیمت اصلی کالا را بپردازند چرا که باز هم مقایسه کردن کالا راهی به دوری یک کلیک کردن است تا از منبعی دیگر قیمت حقیقی کالا را استعلام نمود.
عواملی که باعث کند پیش رفتن وگسترش سریع یافتن دادوستدهای on-line بر روی اینترنت شده است نگرانی وعدم اطمینان کاربران وخریداران کامپیوتری است که معاملات مستقیم بر روی اینترنت را مطمین وامن نمی دانند وهمین امر باعث ناتمام ماندن معاملات بر روی این سایتها می شود وتجارت الکترونیک راه طولانی را در پیش رو دارد.
را ه اندازی یک فروشگاه تجارت الکترونیکی
امروزه داغترین بازی بر روی اینترنت E-COMMERCE می باشد که بازیکنان بسیار زیادی داشته وبرندگان این بازی بسیار اندک می باشند.مشکل ترین ومهم ترین
مسیله سایتهای تجارت الکترونیکی برنامه های E-COMMERCE می باشد.
این برنامه می تواند اگر درست انتخاب شود باعث پولسازی وکسب در آمد برای سایت شودواگر اشتباه انتخاب شود باعث زیان خواهد شد.
در یک تجارتخانه برای ساخت آن از مصالح ساختمانی استفاده می شود در حالیکه در ساخت یک سایت آنهم بر روی اینترنت سروکار ما با بیت وبایت خواهد بود. ودر اینجا تنها چیزی که مطلب را کمی دشوار می سازد بهره جستن از برنامه ها ونرم افزارهای مناسب برای ساختن یک سایت تجارت الکترونیک است .
ساختن صفحات وب تا مراجعه کنندگان به آن را از قسمتهای مختلف شامل صفحات
مربوط به تولیدات ومحصولات ،نحوه انجام معامله ودر خواست سفارش خرید ،بازتابها ونتایج عملکرد ومانند اینها را مطلع سازد.
پیچیده ترین حالت اینست که شرکت مربوطه برای ساختن سایت E_COMMERCEخود تصمیم به طراحی نرم افزارهای مربوطه بگیرد که این مسیله مستلزم در اختیار گرفتن متخصصان بسیار پیچیده ای در زمینه های طراحی صفحات وب وبرنامه نویسان مجرب تحت HTML وASP و… خواهد بود.
در حال حاضر ودر این مقوله ده ها شرکت بر روی اینترنت وجود دارند که ارایه دهنده فروشگاههای مجازی بر روی سرورهای مطمین وامن هستند وبرای قیمت دریافت وپرداخت پول نیز از برنامه هایی که توسط شرکتهایی نظیر IBM،مایکروسافت وسایر شرکتهای معتبر دیگری مانند ICAT تهیه شده است خریداری وسود جست .
در برخی موارد هم شما نیازی به خریداری کردن چنین نرم افزارهایی ندارید بلکه به راحتی می توانید یک وب سایت به همراه نیازمندیهای مربوطه آنرا از شرکتهای اجاره دهنده وب اجاره نمایید.


نرم افزارهای E_COMMERCE و مسایل امنیتی آن
از آنجاییکه دادوستد حالت حقیقی وواقعی وجود ندارد معاملات اینترنتی می توانند در کل با خطر ریسک همراه باشد . بنابراین امنیت بخشیدن به این مسیله لزوما احساس می شود.


خریدار باید قادر باشد تا نوع پرداخت خودرا مشخص سازد وبرنامه ای نیز وجود داشته باشد تا صحت توانایی پرداخت وجه توسط خریدارراکنترل وتایید نماید.این مواردمیتواند از طریق کارتهای اعتباری ،پرداخت نقدی الکترونیکی ویا در خواست سفارش صورت پذیرد.
نرم افزارهای مخصوصی به مانند Cyber-Cash ومایکروسافت Wallet قادر به تشخیص خرید وخریدار می باشند.
نرم افزار E_COMMERCEمعمولا تحت ارتباطات کد ورمز دار شده به مانند SSL (سوکتهای امنیت لایه ای) ویا SET (معاملات الکترونیکی محافظت شده )کار می کنند که تمام آنها برای کدگذاری کردن اطلاعات در هنگام انتقال اطلاعات محرمانه بین شرکتهای فروشنده کالا وخریداران ،برنامه ریزی شده است .
یکی از سایتهایی که خدمات الکترونیک را ارایه می دهد سایت AACART.COM می باشد.
این سایت نرم افزاری ارایه می دهد که به توسط آن می توانید یک وب سایت شامل کاتالوگی
از محصولات خودو یک سیستم خرید اعتباری ایجاد کنید . AACART سیستم خرید اعتباری قدرتمند ،حرفه ای وقابل دستیابی می باشد.
استفاده از آن هنوز بسیار آسان است .یک فروشگاه ONLINE می تواند در عرض چند دقیقه ایجاد شود، واز نرم افزار کارت خرید قدرتمند ما استفاده کند.
شما می توانید کنترل وب سایت تجارت الکترونیک خود را به عهده بگیرید بدون اینکه دانشی از اینترنت یا HTML داشته باشید.وهمه SETTING های وب سایت شما از از طریق مرور گر شبکه انجام می شود.
در تکنولوژی DATABASE اضافه کردن یک محصول به آسانی تایپ کردن نام آن محصول،،قیمت محصول داخل یک مرورگر شبکه است .نرم افزار کامل کارت خرید ما موارد زیادی را ارایه می دهد از جمله:
جستجوی ONLINE
پروسس REALTIME کارت اعتباری
خرید ایمن


روشهای تامین امنیت :
برای تامین امنیت فروشگاه که از مهمترین مسایل تجارت الکترونیکی است روشهای مختلفی وجود دارد که دوروش متداول آن عبارتند از:
۱- SSL
روشی است برای برقراری یک ارتباط امن بین فروشنده وخریدار .این روش توسط شرکت Netsapeدر اواخر سال ۱۹۹۴ طراحی شد واکنون به عنوان یکی از استاندارد های امنیتی اینترنت پذیرفته شده است .از روشSSL بطور گسترده توسط فروشگاههای الکترونیکی به منظور بکارگیری کارتهای اعتباری استفاده می گردد .با استفاده از این روش ،اطلاعاتی که از طرف خریدار به فروشگاه الکترونیکی ارسال می گردند تبدیل به رمزهای خاصی شده که فقط توسط فروشگاه قابل خواندن است . در عین حال این امکان در هنگام برقراری ارتباط با وی مطمین شده وحتی برای اثبات هویت خود اطلاعات را به همراه یک امضای الکترونیکی به طرف مقابل ارسال نمایند.روش SSL از دید خریدار شفاف بوده وبه محض آنکه ارتباط کامپیوتر خریدار با کامپیوتر سرویس دهنده فروشگاه مجهز به SSL شود از این پس کلیه اطلاعات بصورت امن مبادله می شود.


۲-SET
روشی است برای حفظ امنیت تراکنشهای کارتهای اعتباری بر روی اینترنت .SET از رمز نگاری برای رسیدن به اهداف زیر استفاده می کند:
۱-محرمانه کردن اطلاعات
۲- تامین درستی پرداخت
۳- تصدیق اصالت فروشگاهها ودارندگان کارت اعتباری
این روش علاوه بر آنکه اطلاعات را رمز کرده وصحت ادعای طرفین را به یکدیگر ثابت می کند دارای یک امتیاز نسبت به روش SSL است .در روش SET فروشنده هیچ دسترسی به اطلاعات کارت اعتباری خریدار نخواهد داشت ،بعبارت دیگر اطلاعات کارت اعتباری خریدار به هنگام خرید به سایت فروشنده ارسال نشده بلکه بین خریدار وخود بانک مبادله می شود.در حال حاضر SSL به خاطر ارزانتر وساده تر بودن بیشتر از روش SET مورد استفاده است .


انواع تجارت الکترونیک


C۲B یا CONSOMER-TO-BUSINESS
به این مطلب اشاره می شود که با بهره گرفتن از بستر اینترنت امکانات ویژه ای برای مصرف کنندگان در عرصه دادوستد وتجارت فراهم شده است ونقش مهمی را به آنها در این رابطه داده است.
در C۲B توسط اینترنت این امکان بوجود آمده است تا مصرف کننده بدون نیازبه فروشنده کالاهای خود را مستقیما در سطحی وسیع خرید نماید که این امکان بر روی سایت ،بیایید آن را بخریم ، (LETSBYIT.COM) برای مصرف کننده بوجود آمده است تا بر ضد فروشندگان ودر معذورات قرار دادن آنها در زمینه تجارت اجناس در اندازه های بزرگی همچون تلویزیونهای صفحه بزرگ را هم خریداری نمایندویا سایت دیگری به نام ، (SHARE YOUR WORLD) ،بیایید دنیایتان را قسمت کنیداین توانایی وامکان را برای آماتور ها وتازه کارها ی با استعداد فراهم ساخته تا خودشان که در اینجا نه فروشگاهی،نه مغازه ای نه شرکتی وتجربه ودادوستدی دارند بتوانند از طریق این عکسها ویا فیلمهای ویدیویی خود را به تلویزیون ویا سایر رسانه های دیگر معرفی و به فروش برسانند.
از طرفی دیگر در این حالت مصرف کنندگان در ایجاد رقابت بین فروشندگان کالا جهت بوجود آوردن بهترین شرایط فروش اجناس خود بطور قسطی برای جلب هر چه بیشتر آنها نقش تعیین کننده ای را ایفا می کنند.


C۲C یا CONSOMER TO CONSOMER
در بستر اینتر نت این امکان فراهم شده است تا دوطرف معامله ودادوستد کننده هر دومصرف کننده باشند!
بطور مثال فرض کنید شما یک کالای دست دومی برای فروش دارید بدون آنکه زحمت آنرا بخود دهید تا آنرا به مغازه محلتان برای فروش برده وصبر کنید تا به فروش برسدمی توانید به راحتی درمنز ل خود بنشینیدواز طریق اینترنت آن راحراج کنید وبه مانند شعبده بازان اجناس کهنه ودست دوم خودرا از این طریق تبدیل به پول نقدکنید.
وانگهی نکته دیگر اینکه با وجود اینکه مشتری قیمت ارزان جنس را می بینید وآن جنس نیز بواقع بیش از آن می ارزد منتهای مراتب به دلیل سود ومنفعتش ریسک کرده وآن را می خرد.
به این طریق یکی از لا یه های راکد اقتصادی از رکود خارج شده ویا به عبارتی از بوجود آوردن اقتصادی راکد جلوگیری خواهیم کرد.


G۲G یا GOVERNMENT TO GOVERNMENT
برای بستن قراردادهایی در زمینه های مختلف میان دو کشور از این سرویس استفاده می شود.
مثلا چنانچه دو کشور بخواهند قرارداد هایی را در زمینه صادرات وواردات با یکدیگر منعقد نمایند باید از G۲G سرویس استفاده کنند.


B۲A یا BUSINESS TO ADMINSTRATION
این نوع تجارت شامل کلیه تراکنشهای تجاری /مالی بین شرکتها وسازمانهای دولتی است .تامین نیازهای دولت توسط شرکتها وپرداخت عوارض ومالیاتها از جمله مواردی است که می توان در این گروه گنجاند.
این نوع تجارت در آینده ای نزدیک ویعد از آنکه دولتها به ارتقاءارتباطات خود به واسطه تجارت الکترونیکی توجه نشان دهند،به سرعت رشد خواهد کرد.


C۲A یا CONSUMER TO ADMINISTRATION
این گروه هنوز پدیدار نشده است ولی بدنبال رشد انواع B۲A,B۲C
دولنها احتمالا تراکنشهای الکترونیکی را به حیطه هایی همچون جمع آوری کمکهای مردمی پرداخت مالیات بر در آمدو هر گونه امور تجاری بین دولت ومردم انجام شود،گسترش خواهند داد.


B۲B یا BUSINESS TO BUSINESS
آیا اینترنت در روش عملکرد تجارت محلی با تهیه کنندگان کالای دیگر دادوستد ها تغییری ایجاد می کند؟
B۲B فرصتهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید هزینه ها ومشکلات مربوط به ارتباط با تهیه کنندگان را کاهش دهید .با چند شماره گیری از طریق تلفن می توانید سفارش خود را دقیقا آنگونه که مایلید دریافت کنید.با فکرکردن به سفارش خودمیتوانید وقوع اشتباه را کاهش دهید اما چند بار شما در رابطه با خواندن فاکس دیگران (دست خط) دچار مشکل شده اید ؟
مثلا مورد سفارش شما۱۱ بوده یا ۷۷؟در تجارت الکترونیکی شمامی توانیدکاتالوگ تهیه کنندگان کالا را در اینترنت دیده وفهرست کالاهای آنها را با قیمتهای جاری در اختیار داشته باشید وسفارش خود را در فرم سفارشات آنها وارد کنید.تهیه کننده کالا دقیقا سفارش مورد نظر شمارا در یافت می کند وآنها را فورا ومهمتر از آن بطور صحیح می فرستد .تجارت الکترونیکی با کاهش اشتباهات وهمچنین کم کردن دخالتهای انسانی (که هردو بسیار پر خرج می باشند)به تهیه کننده این اجازه را می دهد تا سفارش شمارا با هزینه های کمتری ارسال نمایند.
شما می توانید با مشتری خود نیز به همین روش عمل کنید ،بجای چاپ تعداد زیادی کاتالوگهای پرهزینه ،مجموعه ای از محصولات خودرا روی صفحه اینتر نت بگذارید واز این طریق شما می توانید کالای مورد نظر خودرا با نگاه کردن در اینترنت وبا استفاده از عملکردهای انسانی بسیار ناچیز سفارش دهد.
کاتالوگهای موجود در اینترنت سریعا به روز می شوند واین امر ناثیر بسیار زیادی در هزینه دارد.از یک ورودی ساده ومخصوص استفاده می کنید تا بتوانید مشتریانی را که با آنها کارهای تجاری انجام می دهید از سایر مشتریان جدا سازید .ماهیت تجارت الکترونیکی به شما اجازه می دهد تا پایگاههای داده ای خود را توسعه بخشید و بدینوسیله تمامی سفارشات وسوالات مشتریان را بطور خودکار پیگیری نمایید ودیگرنیاز ی ندارید تا میزان فروش خودرا باجستجو وبررسی حجم زیادی از برگه های فروش تجزیه وتحلیل کنید.
ارتباطات تجاری از طریق تجارت الکترونیکی به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به فروش محصولات ،اعتبار تجار ی،حمل ونقل وسایر سایتهای کاری خود را به طور مفصل ارایه دهید.نتیجه نهایی اینکه محصولات شما با هزینه ای بسیار کم به منزل خریدار حمل می گردد.


B۲C یا BUSINESS TO CONSUMER
آیا فروش از طریق اینترنت صحیح است ؟
اینتر نت فرصت بسیار زیادی در اختیار مصرف کنندگان کالا قرار می دهدتا بتوانید دامنه خرید خود را توسعه بخشند.افراد اکنون قادرند کالاهای خودرا به همان راحتی که در داخل کشور تهیه می کنند از سراسر جهان نیز خریداری نمایند.این امر برای مصرف کننده مزیتی به شمار می رود امامی تواند تهدیدی برای تجارت داخلی محسوب شود .با این وجود به آن طرف قضیه نظری بیافکنیم :تنها در صورتی که شما بعنوان یک تاجر محلی بتوانید از طریق اینترنت محصولات خودرا عرضه نمایید افراد محلی می توانند به راحتی آن را از شما خریدار ی نمایند .
B۲C این امر تجارت با مصرف کننده از طریق تجارت الکترونیک نامیده می شود.
انجام هر گونه معامله ای بر روی اینتر نت صحیح نمی باشد!محصولاتی را که میخواهید بفروشید در نظر بگیرید،
چه کسانی مشتریان شما هستند ؟وآنها چرا معمولا از شما خرید می کنند ؟چه کسانی امکان دارد در آینده مشتر ی شما شوند؟وآنها چگونه می توانند به شما دستر سی داشته یاشند؟برای یک فروشگاه دم دست بسیار سخت است تا محصولات خودرا از طریق اینترنت به فروش بر ساندزیرا هدف آن فروشگاه بر آوردن نیاز های ضرور ی شما میباشد .با این حا اگر شما محصولات بی نظیری دارید که به آسانی قابل حمل است ،وب می تواند فرصتی برای شما فراهم سازد تا بتوانید محصولات خودرا بطور گسترده ای بفروش بر سانید.
آیا تا کنون از طریق یک کاتالوگ خرید کرده اید؟
اینترنت یک کاتالوگ بسیار عظیم است .مشتری از هر نقطه ای از جهان می تواند تنها با یافتن محصولات شما از طریق اینترنت و BROWSINGکردن آنها را سفارش دهد.
چرا نباید توریستهایی که تابستان امسال از شما خرید کرده اند برا ی راحتی وآسایش خانواده خود مجددا از شما خرید نمایند؟شاید آنها با دوستان خود در مورد کار شما صحبت کنند.اگر آنها یکبار ازشما خرید کنند شاید بار دیگر نیز مشتری شماشوند.اینترنت با هزینه ای نسبتا کم برای دادوستدهایی که در شهر های کوچک ومناطق روستایی صورت می گیرد این فر صت را فرهم می سازد تا حوزه فروش خود را تا بازار های جهانی توسعه بخشید.


نتیجه :
با توجه به توسعه روزافزون اینترنت در کشورمان نیاز به یک سرمایه گذاری در امر تجارت الکترونیک احساس می شود.در گذشته تجارت از طریق حضور اشخاص در کنار هم ممکن بود اما درحال حاضر این مسیله کاملا متفاوت شده بدین صورت که شما از طریق اینترنت می توانید وارد سایت هایی برای خریدوفروش شوید.

 

منبع: www.academist.ir