Gerdab.IR | گرداب

دبیرکل حزب الله لبنان:

ایران توازن قوا را به نفع امت اسلام تغییر داد

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۰

گناه ایران این است که شاه مزدور را ساقط کرد و توازن قوا را به نفع امت اسلامی تغییر داد.

به گزارش گرداب، دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران بیشترین گام ها را در راه تقویت وحدت اسلامی برداشته، تاکید کرد که این وحدت هرگز به نفع مستکبران و اشغالگران نیست و آن‌ها به دنبال متفرق کردن امت اسلام هستند.

"سید حسن نصرالله"، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم جشن سال‌روز ولادت پیامبر اعظم صلوات الله علیه که در مجتمع سید الشهدا در ضاحیه برگزار شد، به عملکرد رسانه های مختلف در دوره اخیر اشاره کرده و گفت که اوضاع عجیب و غریبی در این عرصه به وجود آمده است. در این اوضاع اظهاراتی را به اشخاص نسبت می دهند که اصلا از شخص صادر نشده است، بعد درباره این اظهارات مواضع و تحلیل‌ها و جنگ های مختلفی را آغاز می کنند. آن‌ها وقایع و اتفاقاتی را از خود می تراشند و مواضعی را بر اساس این اتفاقات که اصلا روی نداده و اتفاقاتی که مورد تحریف و شایعه سازی قرار گرفته، اتخاذ می کنند. این چیزی است که در هر ساعت و لحظه ای انجام می شود و اگر انسان بخواهد تمامی شایعات علیه خود را رد کند، نمی تواند غیر از صدور بیانیه های تکذیبیه کار دیگری انجام دهد.

وی در ادامه به موضوع وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت که در طول صدها سال گذشته حتی قبل از انقلاب اسلامی در ایران بسیاری روی این پروژه کار کرده بودند، اما شکی نیست که پیروزی این انقلاب به رهبری "امام خمینی" در سال 1979 و موجودیت دولتی با اهمیت و وسعت جمهوری اسلامی ایران و رویکرد این کشور در این خصوص و فعالیت های موسساتی فکری و رسانه‌ای آن طی سالیان گذشته در این زمینه ایده و پروژه وحدت اسلامی را به طور ویژه‌ای پیش برده است.

وی تاکید کرد که هنگامی که از وحدت اسلامی سخن به میان می آید، هرگز این معنی مد نظر نیست که مذهب های اسلامی در یک مذهب واحد ذوب شوند یا اینکه تمامی مسلمانان پیرو یک مذهب خاص باشند.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که هرگز این موضوع مطرح نبوده که شیعیان سنی یا سنی ها شیعه شوند، این یک توهم برای تحریک علیه این پروژه است، پروژه وحدت اسلامی از همان ابتدا ایده تکه تکه کردن مسلمانان و دور کردن آن‌ها از یکدیگر  و افزایش درگیری ها و دامن زدن به آن‌ها را رد و تاکید کرده که ملت های اسلامی باید به هم نزدیک شوند و همدیگر را بشناسند و به دنبال منافع عالی خود به عنوان امت اسلام باشند و با هم در راه خدمت به این منافع همکاری کنند. بنابراین هرگز از آن‌ها خواسته نمی شود که یکی از آن‌ها در زمینه جزئیات مسایل عقیدتی یا فروعات فقهی در مقابل دیگران عقب نشینی کند.

نصرالله تصریح کرد که ایده وحدت اسلامی به هر انسان عاقلی عرضه شود، اعلام خواهد کرد که این به نفع مسلمانان و مسیحیان است و کسانی که در شرق زندگی می کنند نیز باید مسلمانان را بشناسند و با آن‌ها همکاری کنند.

وی ادامه داد: «طبیعی است که مستکبران و استعمارگران جهان و اشغالگران و کسانی که به دنبال مسلط کردن خود بر مردم هستند، هیچ منافعی در وحدت کلمه امت اسلام ندارند و در این راستا در محور "تفرقه بینداز و حکومت کن" عمل می کنند؛ آن‌ها هرگز اجازه این کار را نمی دهند، چرا که می خواهند بر منابع نفتی و گاز و مقدسات اسلامی مسلط باشند و تمامی این‌ها در گرو این است که امت اسلام تکه تکه و متفرق باشد و هر گاه که امت به پا خیزد و ندای وحدت و همکاری را سر داده، به معنی آن است که می خواهد تصمیم سازی و حاکمیت و منافع و آینده خود را در دست بگیرد و این چیزی است که مستکبران و شرکت های بسیار بزرگ که بر تصمیم سازی های سیاسی مسلط هستند، آن را نمی پذیرند.»

ایران "توازن قوا" را به نفع امت اسلام تغییر داد
دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه جنگ هشت ساله علیه ایران را آغاز کردند تا نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند، تاکید کرد که اتهام ایران این بود که نظام مزدور شاه را ساقط کرد. آمریکا و بیشتر کشورهای عربی از جنگ علیه ایران به شدت حمایت کردند و برخی اعراب میلیاردها دلار هزینه کردند.

سید حسن نصرالله در مراسم گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم صلوات الله علیه با اشاره به سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، آن را تبریک گفت. وی در بخشی از سخنان خود به فتنه میان مسلمانان و اختلاف میان اهل سنت و شیعه پرداخت و درباره آن هشدار داد.

نصرالله گفت: «در دهه‌های اخیر حوادث خطرناکی رخ داده است تا مانع همکاری و انسجام امت اسلامی شود. ما در سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران هستیم. از جمله این حوادث جنگی است که بر نهال جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد زیرا این نظام، رژیم شاه را که مزدور رژیم صهیوینیستی بود، ساقط کرد. زیرا این نظام،‌ شیعی بود و آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی موسوم به میانه‌رو همه آنان از شاه حمایت می‌کردند.»

نصرالله تاکید کرد: «شاه ایران شیعی مذهب بود. مسئله برای آمریکا مسئله مذهب حاکم نیست. مسئله دین او نیست. بلکه جایگاه سیاسی او و عملکرد و ولایت سیاسی او مهم است.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: «گناه ایران این است که این مزدور را ساقط کرد و توازن قوا را به نفع امت اسلامی تغییر داد. جنگ علیه ایران 8 سال طول کشید. این جنگ از طرف آمریکا و غرب و متاسفانه از جانب بیشتر کشورهای عربی حمایت می‌شد. برخی کشورهای ثروتمند عربی میلیاردها دلار برای این جنگ هزینه کردند اما این میلیاردها دلار برای کمک به فلسطین ممنوع است. این کمک‌ها به مقاومت فلسطین ممنوع است. مقاومتی که می‌خواهد خاک و سرزمین و مقدسات امت خود را پس بگیرد. اما این کشورها از جنگی حمایت کردند که علیه کشوری مسلمان و جوان بود که شعار فلسطین و خیزش به سوی قدس را سر داده بود. این جنگ عواقب بدی برای طرح وحدت امت اسلامی داشت.»

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: «پس از شکست جنگ تحمیل شده، و بر باد رفتن امیدها از سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران، راه‌های دیگری برای ممانعت از وحدت مسلمانان و امت مسلمان در پیش گرفته شد. همه ملت‌های مسلمان خواستار کرامت و عزت و استقلال هستند. پس از جنگ به سراغ فتنه مذهبی رفتند و چیزی را اختراع کردند به نام "هلال شیعی". این اختراع الان ماده اصلی جنگ نرمی است که آمریکا و غرب در مقابله با امت اسلامی به کار گرفته‌اند. من در ادامه به سخنان "امام خامنه‌ای" که جمعه گذشته ایراد کردند، خواهم پرداخت.»

نصرالله گفت: «اتهام ایران این است که الان در حال گسترش دادن شیعه در جهان اسلام است و می‌خواهد اهل سنت را در جهان اسلام شیعه کند. یعنی ایران می‌خواهد یک میلیارد و نیم مسلمان را شیعه کند. برای همین دائما از خطر بزرگی به نام هلال شیعی سخن می‌گویند. این اقدامی شیطانی است که کاملا بی اساس است.»

پیروزی مقاومت لبنان در جنگ ۳۳ روزه با حمایت ایران حاصل شد
دبیر کل حزب‌الله لبنان به تبعیت از رهبر جمهوری اسلامی ایران که اعلام کرد کشورش از مقاومت منطقه در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کرده است،‌ تصریح کرد: «به صراحت می‌گویم که ایران از سال 1982 همه نوع حمایت مادی، معنوی و سیاسی کرده است.»

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود از مسئولان ایران تقدیر و تشکر کرد و گفت که مسئولان ایران به دلیل ایستادگی‌شان در کنار مسئله [مقاومت] فلسطین و لبنان سختی‌های بسیار بسیار بزرگی را متحمل می‌شوند اما اگر ایران امروز فلسطین را بفروشد همه مشکلات حل می‌شود.

نصرالله گفت: «مشکل آمریکا دموکراسی نیست بلکه مسئله، اسرائیل و نفت است.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «جنبش مقاومتی که در جنگ تموز [33 روزه سال 2006] مقاومت کرد و پیروز شد، نمی‌توانست مقاومت کند و پیروز شود اگر این حمایت را از ایران و جنبش مقاومت در فلسطین دریافت نمی‌کرد.»

وی گفت: «این حمایتی که از ابتدا انجام شد، مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است زیرا این پیروزی که مقاومت لبنان به دست آورد و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پیروزی عربی بر رژیم صهیونیستی است، حاصل نمی‌شد اگر این حمایت معنوی، مادی و سیاسی ایران نمی‌بود.»

نصرالله گفت: «بله. ما در حزب‌الله از سال 1982 از ایران همه اشکال ممکن حمایت مادی، معنوی و سیاسی و همه حمایت‌های که میسر است، دریافت می‌کنیم.»

وی افزود: «این پیروزی که بدون قید و شرط تحقق یافت، با حمایت ایران به دست آمد و البته سوریه نیز نقش بزرگی داشت اما ما اینجا داریم از ایران صحبت می‌کنیم.»

ایران هیچ چشم‌ داشتی در حمایت از جنبش‌های مقاومت ندارد
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در حمایت ایران از جنبش‌های مقاومت لبنان و فلسطین گفت: «ایران هیچ چشم داشتی به این حمایت‌ها ندارد بلکه اعتقاد دارد به وظیفه دینی خود عمل می‌کند.»

سید حسن نصر الله در ادامه سخنانش در مراسم گرامی‌داشت میلاد پیامبر اکرم صلوات الله علیه اظهار داشت: «امیدوارم از این سخنان به این اعتقاد و باور برسیم و هیچ یک از ما به ویژه برادران اهل سنتی که در میان ما وجود دارند، حرف کذب و دروغی بر زبان نیاورد یا فتنه‌ای از این نوع ایجاد نکند و من به برادرانمان در طرف‌ها و جریان‌های مختلف فلسطینی و به برادرانمان که در پایگاه‌های آموزشی، آموزش می‌دیدند می‌گفتم که آموزش نظامی است و همه جا ممکن است باشد، اما آنچه مهم است فرهنگ است که به شخصیت آن‌ها و جریانی که در آن عضویت دارند، باز می‌گردد و ما گشودن باب هر نوع شک و شبهه از این دست را رد کرده و نمی‌پذیریم.»

سید حسن نصرالله افزود: «در لبنان ما اعتقاد داریم و باور داریم و پذیرفته‌ایم که در کشوری کثرت‌گرا زندگی می‌کنیم و هنگامی که من مسلمان و از حیث اعتقاد و تفکر و مذهب محمدی هستیم، این به بدین معنا نیست که گزینه سیاسی دیگری جز تاسیس و برپایی دولت اسلامی وجود ندارد و این عظمت و بزرگی دین اسلام و انعطاف‌پذیری و پویایی و بزرگی اسلام به عنوان یک دین و عقیده و شریعت است که اظهار می‌کند، هر جماعت مسلمانی در هر کشور دارای شرایط خاص و دیدگاه خاص درباره امور است و به همین دلیل ما به عنوان یک جنبش اسلامی در لبنان هنگامی که از همکاری ملی میان مسلمانان، مسیحیان و ضرورت ایجاد دولت ملی در لبنان سخن می‌گوییم که در آن همه مشارکت داشته باشند و همه حضور داشته باشند و به منافع ملی خدمت کنند، در اینجا از سیاست سخن نگفته‌ایم، بلکه این سخنان ریشه در اصول و اعتقادات مذهبی و فقهی ما دارد و از تاکتیک سیاسی ما نشات نمی‌گیرد.»

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: «همه علمای ما از "امام موسی صدر" گرفته تا علامه "محمد حسین فضل الله" و "محمد مهدی شمس الدین" و تمام مراجع کنونی ما به این نکته باور دارند و ما نیز در حزب الله ایمان داریم که امکان ندارد در انتخابات پارلمانی یا ریاستی شرکت کنیم که توجیه مذهبی یا دینی نداشته باشد و این موضع فقهی ماست و ما به آن توجه داریم، چراکه این بخشی از دین و آیین ماست و نمی‌تواند مانع تشکیل دولتی با دیگر جماعت‌‌ها و مجتمعی همکار و دوست با یکدیگر بنا کنیم.»

سید حسن نصر الله افزود: «برخی اقدام به فتنه‌انگیزی کرده و به مواضع اتخاذ شده از سوی ما طی سال‌های 1982 و 1983 استناد می‌جویند که گفته بودیم خواهان تاسیس جمهوری اسلامی هستیم، من می‌گویم که این درست است ما اوایل دهه هشتاد چنین سخنانی بر زبان آوردیم، اما اینجا می‌خواهم این نکته را به یاد رهبران مسیحی بیاندازم که از زندگی مسالمت‌آمیز سخن می‌گویند، اما در آن زمان از تقسیم لبنان و تشکیل یک کشور فدرال و مسیحی سخن می‌گفتند.»

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: «اکنون بیش از 20 سال است که سخنان سیاسی و خطابه‌های سیاسی حزب الله کاملا آشکار و واضح است و این باور ماست که آن را تشخیص می‌دهیم و اعتقاد داریم منافع ملت لبنان از هر طایفه‌ای در این نهفته است.»

سید حسن نصر الله گفت: «در راستای فرمایشات روز جمعه مقام معظم رهبری که ایشان آشکار فرمودند، جمهوری اسلامی ایران از جنبش‌های مقاومت در لبنان و فلسطین حمایت می‌کند و در برابر این حمایت خواهان چیزی نیست یا چشم داشتی به این حمایت ندارد، بلکه اعتقاد دارد، به وظیفه دینی خود عمل می‌کند، می‌توانم بگویم این اولین باریست که از بالاترین مقام در جمهوری اسلامی این‌گونه آشکار، عیان و شفاف چنین فرمایشاتی ایراد می‌شود و با توجه به این سخنان به بسیاری از مسائل و قضایای موجود خواهم پرداخت.»

نصرالله حمله رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته‌ای ایران را بعید دانست و گفت: «اگر به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله شود، رهبران جمهوری اسلامی ایران از حزب‌الله درخواست کمک نمی‌کنند. بلکه ما خودمان باید بنشینیم و فکر کنیم که چه واکنشی باید نشان بدهیم.»

منبع: فارس