Gerdab.IR | گرداب

بازتاب جهانی جشن پیروزی انقلاب

تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۰

سی و سومین سال‌روز انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و راهپیمایی میلیونی ایرانیان بازتاب متفاوتی در رسانه های مختلف جهان داشته است.

به گزارش گرداب، سی و سومین سالگرد پیروزی "انقلاب اسلامی ایران" و راهپیمایی میلیونی و شکوهمند ایرانیان امروز در صدر اخبار برخی از رسانه های منطقه و جهان قرار گرفت و در عین حال بسیاری از رسانه های عربی و غربی نیز در این باره همچنان سکوت اختیار کرده اند.

"خبرگزاری آلمان" به عنوان نخستین رسانه ای که به این امر مهم توجه نشان داده در این باره نوشت: راهپیمایی ایرانی ها در مناطق مختلف کشور به مناسبت سی و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی سال 1979 آغاز شده است.

این رسانه غربی در ادامه گزارش داد که پیش بینی می شود میلیون ها ایرانی در 850 شهر به طور هم زمان در راهپیمایی مشارکت داشته باشند و "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران نیز در میدان آزادی تهران سخنرانی کند.

"شبکه تلویزیونی المنار" با پخش مستقیم تصاویر و اخبار راهپیمایی عظیم 22 بهمن اعلام کرد که خیابان های منتهی به میدان آزادی مملو از جمعیت است و میلیون ها ایرانی برای تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی و انقلاب اسلامی در این راهپیمایی مشارکت کرده اند.

المنار همچنین در پایگاه اینترنتی خود بخشی را تحت عنوان سی و سومین سالروز انقلاب اسلامی ایران برای پوشش اخبار لحظه به لحظه حماسه حضور ایرانیان در راهپیمایی 22 بهمن اختصاص داد.

این پایگاه خبری سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران را لحظه به لحظه به صورت خبر فوری پوشش داد.

این در حالی است که شبکه های تلویزیونی عرب زبان همچون "العربیه" که همواره درصدد جوسازی علیه ایران است و درباره کشورمان رویکرد غیر واقعی و توام با دروغ را سرلوحه کار خود قرار داده است. امروز در برابر برگزاری راهپیمایی میلیونی ایرانیان تاکنون سکوت اختیار کرده است.

"شبکه تلویزیونی الجزیره" نیز در این رابطه دنباله رو العربیه بود با این تفاوت که این شبکه به پوشش تصویری و خبری راهپیمایی 22 بهمن نپرداخت و تنها در خبری فوری اعلام کرد که احمدی نژاد به زودی از یک دستاورد هسته ای خبر خواهد داد.

"فرانس 24" نیز از جمله شبکه های تلویزیونی بود که هیچ تصویر و خبری از سی و سومین سال روز انقلاب اسلامی ایران ارائه نکرد.

"روزنامه الشرق الاوسط" چاپ لندن نیز که از جمله روزنامه های عربی مهم منطقه به شمار می رود و ستونی تحت عنوان اخبار ایران را در صفحه خود می گنجاند، امروز هیچ خبری از ایران را در خروجی خود قرار نداده است.

"القدس العربی" دیگر روزنامه مهم عربی منطقه نیز از جمله رسانه هایی است که سکوت محض را درباره حماسه حضور در پیش گرفته است.

"پایگاه خبری فلسطین الیوم" نیز سخنرانی "اسماعیل هنیه" نخست وزیر دولت منتخب فلسطین برای مردم ایران در سال روز پیروزی انقلاب اسلامی کشورمان را تیتر یک صفحه خود قرار داده است.

این پایگاه خبری در تیتری به نقل از هنیه و خطاب به مردم ایران نوشت: شما در پیروزی ما در برابر اشغالگران سهیم خواهید بود.

"خبرگزاری رسمی قطر (قنا)" نیز تنها پیام تبریک امیر قطر و نخست وزیر این کشور به دولت و ملت ایران به مناسبت پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را خبرهای نخست صفحه خود قرار داده است.

خبرگزاری رسمی کشورهای عربی همچون "خبرگزاری عربستان سعودی (واس)"، "خبرگزاری کویت" و "خبرگزاری امارات (وام)" تاکنون اخباری را درباره حماسه حضور ایرانیان در خروجی خود قرار نداده اند.

"یونایتدپرس اینترنشنال" در بخش عربی خود نوشت: امروز شنبه جشن‌های سی‌ و سومین سال روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ بر نظام شاه، با مشارکت میلیون‌ها ایرانی در شهرهای متعدد به خصوص در تهران برگزار شد.

این خبرگزاری در ادامه افزود: رسانه‌های ایرانی اعلام کردند که میلیون‌ها ایرانی در شهرهای مختلف این کشور برای مشارکت در راهپیمایی به خیابان‌ها آمدند و صدها هزار نفر در میدان آزادی در تهران برای شنیدن سخنرانی محمود احمد‌ی‌نژاد گرد هم آمدند.

"خبرگزاری رویترز" تا ظهر امروز هیچگونه پوششی از راهپیمایی گسترده مردم ایران به مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مخابره نکرد و تنها به پوشش بخشی از سخنرانی "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران پرداخت.

این خبرگزاری که کوچکترین اعتراضات علیه ایران در فتنه ۸۸ را چندین بار روی تلکس خبری خود مخابره می کرد و در قالب خبر و تحلیل و گزارش روی خروجی خود قرار می داد تا کنون هیچ خبر و یا گزارشی در خصوص تظاهرات میلیونی مردم ایران در سی و سومین سال چشن پیروزی انقلاب منتشر نکرد.  

این خبرگزاری انگلیسی حتی بدون اشاره به میدان آزادی محل سخنرانی رئیس جمهور ایران و اجتماع گسترده مردم تهران در این میدان نوشت که محمود احمدی نژاد اعلام کرد که به زودی دستاوردهای بسیار مهمی در زمینه هسته ای اعلام می شود.

خبرگزاری رویترز نوشت که احمدی نژاد در سخنرانی که به طور مستقیم به وسیله تلویزیون پخش می شد، گفت: در روزهای آینده، جهان شاهد اعلام ایران در مورد دستاورهای هسته ای بسیاربزرگ و مهم خواهد بود.

"خبرگزاری چینی شینهوا" طی خبری نوشت که صدها هزار ایرانی با حمل پرچم ایران و نشان هایی در حمایت از نظام اسلامی، سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.

شینهوا نوشت که تلویزیون ملی ایران مردم را در تهران پایتخت ایران و دیگر شهرها نشان می داد که مملو از جمعیت بودند و تصاویر بنیانگذار جمهوری اسلامی "آیت الله سید روح الله موسوی خمینی" و جانشین وی، "آیت الله سید علی خامنه ای" را در دست داشتند و جمعیت شعارهای ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی سر می دادند و مردم در سرتاسر میدان آزادی و مناطق اطراف آن دیده می شوند.

"خبرگزاری فرانسه" طی خبری نوشت که ایرانی ها روز شنبه که برخی از آن ها تابلوهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 را با راهپیمایی گسترده و سخنرانی محمود احمدی نژاد بزرگ داشتند.

این خبرگزاری غربی نوشت که ده ها هزار نفر در شهرهای مختلف ایران در هوایی زمستانی به راهپیمایی پرداختند. نقطه مرکزی تظاهرات در تهران بود، جایی که احمدی نژاد برای مردمی که جمعیت آن ها حدود 30 هزار نفر بودند سخنرانی کرد.

این خبرگزاری ادامه داد: در اقدامی بر خلاف سال های گذشته، "اسماعیل هنیه" نخست وزیر مردمی در غره به ایراد سخنرانی پرداخت و طی این سخنرانی تاکید کرد که حماس هرگز اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.

"جروزالم پست" در گزارشی نوشت: محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران امروز شنبه در مراسم سی و سومین سالگرد انقلاب اسلامی در میدان آزادی گفت ایران به زودی از پیشرفت های بسیار مهم در زمینه هسته ای خود خبر می دهد.

جروزالم پست در ادامه به حمل پرچم ها و تصاویری از آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب از سوی تظاهرات کنندگان و شعار "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" در سراسر ایران پرداخت.  

"شبکه خبری دولتی انگلیس بی‌بی‌سی" در  خبری کوتاه در زمینه پوشش راهپیمایی ۲۲ بهمن اعلام کرد که تلویزیون دولتی ایران در حال پخش تصاویری از حضور ده‌ها هزار نفر از حامیان دولت ایران است که در سراسر این کشور به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب در اسلامی در ایران راهپیمایی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، این شبکه خبری بدون اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی سی‌و سومین سالگرد انقلاب اسلامی افزود که در این تصاویر ماکتی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در ابعاد واقعی دیده می‌شود که در میدان آزادی تهران به نمایش درآمده است. این هواپیما در ماه دسامبر گذشته در مرز با افغانستان به دست ایران افتاد.

"روزنامه صهیونیستی هاآرتص" در پوشش خبر راهپیمایی امروز مردم ایران به مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به پوشش بخش های از سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران پرداخت.

هاآرتص نوشت که احمدی نژاد اعلام کرده است که کشورش به زودی دستاوردهای بسیار مهمی را در زمینه هسته ای اعلام خواهد کرد.

بر اساس گزارش هاآرتص، تظاهرات کنندگان پرچم های ایران و تصاویر "آیت الله علی خامنه ای" رهبر ایران را حمل می کردند و فریاد "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" سر می دادند.

هاآرتص در ادامه به انتشار بخش هایی از سخنان رئیس جمهور ایران پرداخت و در پایان نوشت که تنش ها میان ایران و غرب درباره فعالیت های هسته ای در هفته های اخیر افزایش یافته است و آمریکا و متحدان غربی اش تحریم های جدیدی را علیه ایران تحمیل کرده تا این کشور را مجبور به بازگشت به میز مذاکرات کنند.

AFP در گزارشی به سفر روز گذشته "اسماعیل هنیه" نخست وزیر منتخب فلسطین به تهران و حضور وی در مراسم راهپیمایی سی و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پرداخت.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت: اسماعیل هنیه در جمع راهپیمایان حاضر در میدان آزادی به نمایندگی از مردم مبارز "فلسطین" که هم اکنون در "بیت المقدس" و اطراف بیت المقدس مبارزه می کنند، سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت.

منبع: مشرق