Gerdab.IR | گرداب

چه کسی مالک اطلاعات اینترنتی شماست؟

تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۸۹

اینترنت اطلاعات شخصی که در سایت های مختلف ثبت می کنیم، هیچ گاه فراموش نخواهد کرد.

گرداب- هر روز اطلاعات شخصی زیادی را در سایت های مختلف ثبت می کنیم که هیچ گاه اینترنت آنها را فراموش نخواهد کرد. موتورهای جست و جو بیت بیت اطلاعات مان را لحظه به لحظه می بلعد و به محض آنکه اطلاعات مان روی وب سایتی قرار می گیرد، به یکباره در هر گوشه ای از اینترنت زاد و ولد کرده و از هر سروری سر در می آورد.

خیلی اوقات هم شده که از وب سایتی دیدن می کنیم و با آنکه از آن فضا چندان خوش مان نمی ‌آید و محال است که دیگر به آن سری بزنیم، گاهی مجبور می شویم پروفایلی در آنجا ایجاد ‌کنیم. به این ترتیب اطلاعات‌ و جزییات زندگی مان در منظر عموم قرار گرفته و توسط موتورهای جست و جو از جمله گوگل، فهرست و رده بندی می شوند.

توافق نامه های کاربری و احکام حریم خصوصی
وب سایت ها و اساساً هر شرکت‌ و آژانس دولتی در دنیا توافق نامه کاربری و اصولی به منظور حمایت از حریم خصوصی مشتریان خود دارد که کاملا روشن می کند آیا آن کسب و کار یا نهاد مسؤولیتی در قبال حریم خصوصی و اطلاعات محرمانه مشتری اش دارد یا خیر.

تقریبا نیم میلیارد نفر از مردم جهان عضو فیس بوک هستند، شاید خود شما هم یکی از آنها باشید. اما آیا خودتان متن اصول حریم خصوصی این سایت را مطالعه کرده اید؟ به احتمال خیلی زیاد جواب شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر خیر است؛ به این معنا که این سایت به راحتی می تواند اطلاعات شخصی شما را با سایت های دیگر به اشتراک بگذارد. بسیاری از اطلاعات نظیر نام، نشانی، ارزش ملک و سوء پیشینه، عمومی اند. این اطلاعات قبل از اینکه در اینترنت هم منتشر شوند عمومی اند، اما همین که در اینترنت منتشر می شوند دسترسی به آنها بیش از حد راحت و فراگیر می شود. به عبارتی پاسخی که شاید در بررسی های دستی روی اسناد ساعت ها وقت بگیرد، با یک جست و جو در گوگل و در چندین ثانیه قابل دسترس است.

بیشتر وب سایت ها با کاربران خود صادق اند و سیاست های داده گرانی و حریم خصوصی شان را با آنها به اشتراک می گذارند، اما می توان گفت که خیلی از کاربران حتی یک بار هم وقت صرف خواندن این سیاست ها که خود نیز نادانسته تاییدشان کرده اند، نمی کنند. شاید همین مسأله باعث می شود که کاربران از فاش شدن اطلاعات شخصی شان جلوی چشم دیگران چندان شوکه و دلخور نشوند.

اسرار اینترنتی
آیا تا به حال خودتان را گوگلیده اید (نام تان را در گوگل جست و جو کرده اید)؟ تنها با نوشتن نام تان و کلیک جست و جوی گوگل شجره نامه تان جلوی چشمان تان ظاهر می شود. به غیر از این White Pages.com، BeenVerified.com و PublicRecords.com همگی سایت هایی هستند که با ارایه اطلاعات کاربران اینترنت - که یک زمانی در یک سایتی آنها را ثبت کرده اند - کسب و کار می کنند. برخی کاربران می توانند با یک جست و جوی سریع در سایت White Pages آدرس خانه‌، شماره تلفن، سن شان و حتی نام افرادی که با آنها زندگی می کنند را بیابند.

چه کسی مالک اطلاعات اینترنتی شماست؟
لیندا کریدل، مدیر اتحادیه اینترنت امن سوالی بنیادی مطرح می کند: چه کسی مالک اطلاعات اینترنتی شماست؟ وی می گوید: اگر بخواهیم در مورد مالکیت اطلاعات آنلاین بحث کنیم باید ساختار ذهنی مان را کمی تغییر دهیم. زیرا هر نوع اطلاعاتی که در فضای مجازی به اشتراک می گذارید از روی صداقت شماست، اما لغو دسترسی به آنها دیگر دوست و آشنا نمی شناسد. اما موضوع اینجاست که حتی اگر ساختار ذهنی مان را نیز تغییر دهیم، باید حداقل فوت و فن هایی برای لغو دسترسی به اطلاعاتی که روزی در اینترنت به اشتراک گذاشته ایم وجود داشته باشد.

اگر بخواهیم آب پاکی را روی دست تان بریزیم، باید بگوییم که کاملا نمی توانید هویت دیجیتال تان را پاک کنید، البته شاید بتوانید تا حدودی از حریم خصوصی تان حمایت کنید. اولین گام برای رفع این مشکل ردیابی تمامی سایت هایی است که در آنها پروفایل ایجاد کرده اید و سپس حذف آنهایی است که دیگر سروکاری با آنها ندارید.

اطلاعات دیجیتال فیس بوکی و گوگلی
البته سیاست فیس بوک در مقابل حریم خصوصی کاربران تشریح می کند که حتی اگر اکانت تان را نیز حذف کنید، جا پای آن کماکان باقی خواهد ماند. براساس همین سیاست یک سوم ارایه دهندگان اینترنتی طبق توافق نامه شان با فیس بوک اطلاعات مشتریان خود را حفظ می کنند.

اما در عوض گوگل ابزاری با نام گوگل داشبورد دارد که به کاربران امکان می دهد اطلاعات شان را در سایت های مختلف گوگل ویرایش و حذف کنند. این ابزار لینک هایی را در اختیار کاربران می گذارد تا مستقیماً به سایت های حاوی اطلاعات شان بروند.

جیک جیک هاتان را پاک کنید
اگر پیامی در سایت وبلاگ نویسی خرد یا همان توییتر منتشر کرده اید و دوست ندارید از موهبت فنا ناپذیر اینترنت بهره‌مند شده و اطلاعات تان را تا ابد برای نوادگان تان به ارث بگذارید حتماً آنها را حذف کنید. حتماً شوکه خواهید شد اگر بدانید که توییتر تنها اجازه حذف توییت های نامناسب را به شما می دهد: آن هم فقط یک توییت در هر بار.

اگر توییت های ناخواسته زیادی دارید باید با فریب دادن روند این سایت، با جا زدن توییت ها به جای توییت های نامناسب به تدریج آنها را حذف کنید. البته ممکن است باز هم توییت ها در جایی ثبت شده باشند. روش دیگر، استفاده از ابزاری چون Twit Wipe است که می توانید با كمك آن کل تاریخچه‌ توییتی تان را محو کنید.


منبع: تبیان