Gerdab.IR | گرداب

بازی‌های ویدئویی سرطان را درمان می‌کنند

تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۱

بازی رایانه‌ای ماموریت دوباره، باعث کشف ارتباط بین بازی‌های ویدئویی و درمان سرطان شد.

به گزارش گرداب، محققان دانشگاه استنفورد و HopeLab به این نتیجه دست یافته‌اند که بازی "ماموریت دوباره" (Re-Mission) که یک بازی ویدئویی درباره کشتن سلول‌های سرطانی است، بخش‌هایی از مغز را که هنگام انجام بازی تحریک می‌شوند، فعال می‌کند.

در بازی ویدئویی ماموریت دوباره، بازیکنان هدایت یک روبات میکروسکوپی به اسم Roxxi را در دست می‌گیرند و Roxxi درون بدن بیماران سرطانی ساختگی حرکت کرده و سلول‌های سرطانی آنها را منفجر می‌کند.

مطالعه جدیدی که با استفاده از اسکن MRI ده‌ها نفر از میان بازیکنان و تماشاگران این بازی به طور تصادفی انجام شد، نشان داد که مدارهای محرک مثبت مغز افرادی که در بازی شرکت داشتند، فعال‌تر شده در حالی که هیچ افزایش فعالیتی در مغز آنها که صرفا تماشاگر بازی بودند، دیده نشده است.

"برایان نوتسون"، استاد روان‌شناسی و علم اعصاب دانشگاه استنفورد و نویسنده مقاله‌های new data در خبرها گفته بود: «یافتن یک ارتباط مستقیم بین بازی‌های ویدئویی و تحریک مدارهای عصبی مغز مرحله‌ای کلیدی در ساختن ابزارهایی مبتنی بر بازی‌های ویدوئویی است که الهام بخش رفتارهای مثبت و بهبود سلامتی است.»

نوتسون به همراه محققان HopeLab، یک بنیاد غیر انتفاعی که هدفش توسعه محصولاتی است که تاثیرات مثبت روی سلامت بدن بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن دارد، تاثیرات بازی ماموریت دوباره را بر روی مغز به آزمایش گذاشت. یافته‌های آنها در مجله PLoS ONE منتشر می‌شود.

مطالعات این گروه بر مبنای تحقیقاتی که قبلا انجام شده بود و ارتباطی مستقیم را بین فعالیت‌های مدارهای پاداش در مغز و درمان‌های آنتی بیوتیکی و شیمیایی نشان می‌داد، پایه ریزی شد.

در این مطالعه، اسکن‌های MRI مغزی نشان داد که مدارهای پاداش مثل کادیت، پوتامن و هسته اکومبنس، هنگامی که فرد در حال بازی کردن با ماموریت دوباره بود فعال می‌شوند اما این اتفاق وقتی که فرد تنها تماشاگر منفعل بازی است یا در حال استراحت است یا رخ نمی دهد.

محققان به این نتیجه دست یافتند که مدارهای عصبی مزولیمبیک با یک بازی واقعی فعال می‌شوند نه با تحریک حسی که وقتی از عده‌ای می‌خواهیم تماشاگر بازی باشند.

"استیو کال"، یکی دیگر از همکاران نویسنده و معاون رئیس بخش تحقیقات و توسعه HopeLab و استاد پزشکی دانشگاه کالیفرنیای شهر لس آنجلس در این باره گفت: «HopeLab این یافته‌ها را برای کار کردن روی نسل جدیدی از بازی ماموریت دوباره به کار می‌گیرد تا شاید راهی برای درمان بیماران جوان سرطانی بیابد.»

بازی ماموریت دوباره یک بازی رایگان است تنها بر روی فرمت‌های CD یا DVD و فقط برای ویندوز قابل استفاده است.

منبع: خبرآنلاین