مشاور اسبق امنيت ملي آمريكا:
ايران داراي شمار بالايي از مهندسان جوان و خبره فناوري اطلاعات است كه آنها را در يک ارتش سايبري نيمه مخفي جاي داده است. اين نيرو مي‌تواند به آساني تبديل به سلاحي براي پاسخ دادن به دشمنان ايران شود.
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۵
کد خبر: ۱۰۲۲۷
به گزارش گرداب، "گري سيك"، مشاور اسبق امنيت ملي آمريكا، در تحليلي كه براي سي ان ان نوشته، عرصه "جنگ مجازی" را حوزه ای از تخصص ايراني ها برشمرده و می گوید: به خلاف دستگاه هاي بزرگ نظامي، اينترنت به طور نسبي يك زمين بازي هموار است و ايران پيش از اين مهارت خود را در اين محيط نشان داده است.

ايران داراي شمار بالايي از مهندسان جوان و خبره فناوري اطلاعات است كه آنها را در يك ارتش سايبري نيمه مخفي جاي داده است. اين نيرو مي تواند به آساني تبديل به سلاحي براي پاسخ دادن به دشمنان ايران شود.

اخيرا بانكي اسرائيلي مورد حمله يك هكر قرار گرفت. هزاران حساب كارت اعتباري اسرائيلي ها در معرض ديد عام قرار گرفت. سپس، حمله هاي سايبري عليه بازار سهام اسرائيل و خطوط هواپيمايي ال عال انجام شد. آيا شما هرگز مي توانيد مطمئن باشيد كه چه كسي در اينترنت به شما حمله مي كند و چرا؟ كارشناسان امنيت اينترنت به طور دردناكي آگاهي دارند كه به نحوي مجازي همه سيستم ها از سد گرفته تا كارخانه ها، از ضايعات دستگاه هاي مصرفي تا سيم هاي برق وابسته به كنترل رايانه اي هستند و اين كنترل ها غالبا خيلي كم از اينترنت جدا هستند.

سیک می گوید: هنگامي كه تحريم ها آغاز شد، برنامه هسته اي ايران در مراحل ابتدايي، بدون حتي يك سانتريفيوژ قادر به غني سازي اورانيوم بود اما امروز، 16 سال پس از تحريم هاي هر چه شديدتر، آژانس بين المللي انرژي اتمي گزارش مي دهد كه ايران داراي يك برنامه اساسي هسته اي با حدود 8 هزار سانتريفيوژ در حال كار در دو سايت عمده و ذخيره حدود 5 تن اورانيوم غني شده با غلظت كم است. اين امر گواه يك راهكار شكست خورده است.

وي همچنين درگيري با ايران را داراي هزينه هاي هنگفت و غيرقابل جبران براي ايران دانسته و مي افزايد: مسلما پاسخ ايران به تهديد و تحريم هاي تازه، تسليم يا دست روي دست گذاشتن نخواهد بود.

گري سيك با اشاره به اين كه "مدير اطلاعات آمريكا تأييد مي كند ايران تصميمي براي ساخت بمب هسته اي نگرفته"، قدرت بازدارندگي و تلافي ايران را مورد بررسي قرار مي دهد و مي نويسد: ايراني ها توانستند دو هواپيماي بدون سرنشين ما را سرنگون و يك هواپيماي رادارگريز را سالم به زمين بنشانند. ايران به طور گسترده در يك ساختار قدرتمند اما نسبتا كم هزينه دفاعي سرمايه گذاري كرده كه هر مهاجم بالقوه اي را با هزينه هاي بسيار هنگفت رودررو مي كند. ايران همچنين سال هاي بسياري را صرف تكامل فنون جنگ نامتقارن، مانند جنگ هاي چريكي در خشكي و به كارگيري قايق هاي تندرو در دريا كرده كه موجب سردرگمي و شايد غلبه بر كشتي هاي بسيار بزرگتر مي شوند. ايران توليد انواعي از موشك هاي كروز را توسعه بخشيده كه به طور نسبي سلاح هايي ساده هستند اما هنگامي كه به صورت انبوه عليه يك هدف بزرگ استفاده شوند مي توانند بسيار مؤثر باشند.

گري سيك، سلاح نفت را سلاح واقعي كشتار جمعي ايران خواند و نوشت: بهاي نفت، سلاح كشتار جمعي است. به كارگيري اين سلاح حتي نياز به بستن تنگه هرمز هم ندارد. هم اكنون اروپا ناگزير است 600 هزار بشكه نفت از ايران وارد كند و بخش بزرگي از اين تقاضا مربوط به كشورهاي اروپايي آسيب پذير است. در آغاز ژانويه 2012 و در پي تبادل تهديدها بين ايران و ايالات متحده درباره تنگه هرمز، بهاي نفت بيش از 6 درصد افزايش يافت و پس از آن در اين قيمت بالا باقي ماند. اين امر بدون شليك يك گلوله يا اعمال هرگونه تحريم جديد بود. چنانكه همه مي دانند، افزايش هاي بهاي نفت اثر خود را بر اقتصاد جهاني مي گذارد و تاثير آن نه فقط بر بهاي از نظر سياسي حساس بنزين، بلكه غيرمستقيم بر هر چيزي كه ساخته يا جابجا مي شود، مشهود خواهد بود. حالا هم غيرممكن است كه پيش بيني كنيم قيمت نفت تا چه حد بالا خواهد رفت. اين اثر تحريم هاي فلج كننده مورد ادعا عليه ايران است.

وي درباره درگيري نظامي نيز گفت: هم اكنون بر چهره مردم آمريكا نشانه هاي واقعي از خستگي جنگ را مي توان ديد. آن هم بعد از دو جنگ زميني در بيش از يك دهه كه با استقبال نظاميان هم روبرو نمي شود؛ جنگي كه از لحاظ مالي نسبت به جنگ عراق و افغانستان هزينه هايش نامشخص تر و غير قطعي تر است.

منبع: کیهان
   

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۷
آرش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۵
خدا قوت ارتش سایبری قوی ایران اسلامی انشاالله موفق و پیروز باشید
امیر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
.:من یک هکر نیستم اما هکر ها رو دوست دارم:.
یا علی گفتیم عشق اغاز شد
من
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
با سلام بنده يكي از هكرهاي عليه سايت هاي اسراييلي هستم فقط خواستم بگم كه اگه جنگ نظامي استراحت داره جنگ الكترونيك استراحت نداره
خود من شب و روز در حال آناليز ياست هاي حساس اسراييل هستم
به اميد روزي كه در ارتش سابري آقا قرار بگيريم
امیرعباس رضایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
ن یه هکر کلاه سفیدم و به تمام اعضای ارتش سایبری ایرون میگم دمتون گرم
حسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
آدم پاشو به اندازه گلیمش دراز میکنه ، اگر توانایی رودرویی با ایران را ندارید پس چرا اینقدر مرتب بر طبل جنگ میکوبید و مدام میگویید همه گزینه ها روی میز است!
میز شما ممکنه بزرگ باشه اما مطمئن هستم اینقدر بزرگ نیست که گزینه جنگ با ایران روی آن جا بشود.
پس بی خیال شوید و دستهایتان را بالا ببرید.
ناشناس
|
INDIA
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
وجود این همه عالم و دانشمند برجسته در همه عرصه های علوم و فناوری در آمریکا و تخصیص بودجه های نامحدود تحقیقاتی و زیرساختهای غیر قابل باور IT & ITC و هزاران شرکت بزرگ و کوچک فعال در این زمینه، از وجود و حضور اندکی از کارشناسان جوان و تازه کار در این عرصه در ایران واهمه دارند.
هرچند نباید منکر پیشرفت و توانمندی جمهوری اسلامی در زمینه بود، شاید هدف از طرح اینچنین مسائلی بیشتر در راستای ایران هراسی باشد.
امروزه این صنعت نو ظهور بطور غیر قابل وصفی توسط آمریکا کاربرد نظامی پیدا کرده و خطرات آن نیز به مراتب فراتر از سلاح های هسته ای است
محمدگودرزی
|
UNITED STATES
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۹
مومن هیچگاه مغرور نمیشود ..ما منکر قدرت الهی که در جوانان بسیجی ما است نیستیم .. ولی تکروی درست نیست چون هستند بچه های مومن و با هوش که کنار هستند
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد