Gerdab.IR | گرداب

از سوی پرس‌ تی‌وی عنوان شد؛

دلایل ساختگی بودن فیلم آمریکایی‌ها از شهرام امیری

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۸۹

با مقایسه دو فیلم ویدیوئی که این روزها از این دانشمند هسته‌ای ایرانی منتشر شده، می‌توان به برخی نتایج قابل توجه رسید.

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی در گزارشی با اشاره به دلایل ساختگی بودن فیلم منتشرشده از سوی رسانه‌های آمریکایی آورده است: با مقایسه دو فیلم ویدیوئی که این روزها از این دانشمند هسته‌ای ایرانی منتشر شده، می‌توان به برخی نتایج قابل توجه رسید.
 
به گزارش گرداب، رسانه‌های آمریکایی روز گذشته در واکنش به فیلم افشاگرانه‌ای که نشان می‌داد شهرام امیری دانشمند ایرانی زنده است و توسط نیروهای آمریکایی دزدیده شده،‌ فیلمی منتسب به شهرام امیری پخش کردند.

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی در گزارشی با اشاره به دلایل ساختگی بودن فیلم منتشرشده از سوی رسانه‌های آمریکایی آورده است: اعتبار این فیلم ویدیوئی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است اما زمان انتشار آن، این سوال را مطرح می‌کند که آیا این ویدئو در شرایط عادی تهیه شده است؟

این شبکه تلویزیونی در ادامه تاکید کرده است که با مقایسه دو فیلم ویدیوئی که این روزها از این پژوهشگر ایرانی منتشر شده، می‌توان به برخی نتایج قابل توجه رسید:

1. با دیدن فیلم دوم و نحوه فیلمبرداری و گفتار شهرام امیری، این موضوع بسیار بدیهی به نظر می‌رسد که این فیلم صحنه‌سازی شده و مصنوعی است. فضای مصنوعی در این فیلم به حدی است که او در حالی که حتی یک پلک هم نمی‌زند، مشغول خواندن متنی است که پیش از آن، برای وی تهیه شده است. او حتی هیچ ایراد گفتاری در خواندن آن ندارد و بسیار سلیس و روان در حال خواندن آن متن است.
این در حالیست که در فیلم افشاگرانه‌ای که از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، او به طور واضح در حال صحبت با دوربین است، او در حال صحبت، اشتباه گفتاری داشته و حتی مکث هم می‌کند. امیری طی صحبت مدام پلک می‌زند و بدیهی است که او در شرایطی عادی در حال صحبت کردن است.

2. موضوع دومی که نشانگر مصنوعی بودن فیلم دوم است، این است که شهرام امیری در فیلم دوم، از بازگشت به خانه و دلتنگی برای خانواده‌اش سخن می‌گوید و خواستار برگشتن به خانه می‌شود و این در حالیست که بنا بر ادعای رسانه‌های غربی، او اعلام کرده که پناهنده شده و مشغول ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آمریکایی است.

3. فرض را بر این بگیریم که مقامات آمریکایی درست می‌گویند و وی به ایالات متحده پناهنده شده است، اما آنچه مبرهن است این است که طبق روال معمول، افراد یا بر اساس شرایط سیاسی و یا اقتصادی خود، به کشورهای دیگر پناهنده می‌شوند.

شهرام امیری در هر دو فیلم خود بر این موضوع تاکید دارد که وی فردی سیاسی نیست، بنابراین موضوع پناهندگی سیاسی وی را نمی‌توان تایید کرد و در خصوص پناهندگی اقتصادی نیز می‌توان گفت که شهرام امیری دانشمند هسته‌ای ایران بوده و مطابق معمول از حقوق خوبی در ایران برخوردار بوده و این موضوع نیز درخواست پناهندگی اقتصادی وی را رد می‌کند. بنابراین با رد دلایل سیاسی و اقتصادی برای توجیه پناهندگی وی هیچ دلیل خاصی باقی نمی‌ماند.
 
منبع: شبکه ایران