Gerdab.IR | گرداب

بررسی وب سایت رسانه ملی آمریکا؛

آیا ایران می‌تواند به آمریکا حمله سایبری کند؟

تاریخ انتشار : ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۱

اکثر کارشناسان جنگ سایبری معتقدند که هکرهای ایرانی فعلا چنین توانایی ندارند، ولی شاید با توانایی امروزی خود قادر باشند در وب سایت بانک‌های آمریکایی و بین‌المللی نفوذ کرده و خرابکاری کنند.

به گزارش گرداب، سایت "رادیو فردا" وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، از نگرانی مقام‌های آمریکایی نسبت به افزایش چشمگیر توانایی‌های ایران در عرصه "جنگ سایبری" و احتمال حمله سایبری ایران به آمریکا در صورت رفتن به سمت جنگ خبر داد.

رادیو فردا نوشت: وب سایت آمریکایی "ان پی آر"، در تحلیلی می‌نویسد که مقامات امنیتی آمریکا و کارشناسان مستقل در این کشور همواره نگران حملات سایبری از سوی کشورهایی نظیر چین و روسیه به زیرساخت‌های حساسی نظیر شبکه انرژی و ارتباطات یا سیستم‌های مالی در آمریکا بوده‌اند؛ ولی اکنون از تهدید سایبری جدیدی صحبت می‌شود که ایران است.

شاید ایران امکانات روسیه و چین را نداشته باشد ولی در سال‌های اخیر به خاطر بحران هسته ای دشمنی آن کشور با آمریکا تشدید شده و احتمال تداوم این دشمنی‌ها در روابط ایران و آمریکا بسیار قوی است. در صورت تداوم این خصومت‌ها آیا ایران حملات سایبری به آمریکا را مد نظر قرار خواهد داد.؟

این سایت در ادامه به نقل از "دیم‌تری آلپرویچ"، پژوهشگر جنگ سایبری می‌نویسد: در صورت اعمال فشار بیشتر به ایران نگرانی‌ها در مورد توانایی آنها در به راه انداختن یک جنگ سایبری افزایش خواهد یافت. اگر حکومت ایران به این نتیجه برسد که موجودیت آن به طور جدی به خطر افتاده و یا ممکن است حمله نظامی به آن کشور اتفاق بیفتد آنها مسلما برای پیشگیری از وقوع این حملات و یا برای تلافی کردن حملات نظامی از جنگ سایبری استفاده خواهند کرد.

افزایش چشمگیری توانایی‌های ایران
وب سایت "ان پی آر" خاطر نشان می‌کند: در ارزیابی کنگره آمریکا که اوایل سال جاری انتشار یافت "جیمز کلپر"، مدیر امنیت ملی گفت که ایران اکنون آمادگی و تمایل بیشتری برای حمله به آمریکا دارد و افزود که توانایی‌های ایران در عرصه جنگ سایبری در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال دستگاه‌های امنیتی ایران در کنترل ارتباطات اینترنتی مخالفان رژیم توانایی خوبی نشان داده‌اند. با تشکیل نهادی تحت عنوان جنگ سایبری، تعداد زیادی از هکرهای طرفدار حکومت را سازماندهی کرده و تاکنون توانسته‌اند علاوه بر مسدود کردن وب سایت‌هایی نظیر توئیتر و یا نفوذ در شبکه گوگل، در داخل ایران نیز حملات سایبری موفقی را برای نفوذ در وب سایت‌های دیگر انجام دهند.

کارشناسان ایمنی شبکه کامپیوتر یادآوری می‌کنند که هکرهای ایرانی از سطح متوسط هکرها بهتر عمل کرده و قاعدتا رژیم ایران نیز باید به خوبی آنها باشد. شکی نیست که آنها از امکانات مالی لازم برخوردار هستند و انگیزه زیادی برای این نوع حملات دارند. در عین حال به بهترین دانشگاه‌های جهان برای کسب و آموزش فناوری‌های جدید دسترسی دارند.

رادیو فردا در ادامه می‌نویسد: "ان پی آر" وب سایت رسانه ملی آمریکا می‌افزاید که نگرانی اصلی، احتمال وقوع حملات سایبری و نفوذ در شبکه های ارتباطی حساس مثل عرصه انرژی و یا موسسات مالی آمریکاست. اکثر کارشناسان جنگ سایبری معتقدند که هکرهای ایرانی فعلا چنین توانایی ندارند، ولی شاید با توانایی امروزی خود قادر باشند در وب سایت بانک‌های آمریکایی و بین‌المللی نفوذ کرده و خرابکاری کنند.

این سایت تاکید می کند: "دیم‌تری آلپرویچ"، کارشناس تهدید سایبری دولتی می‌گوید: اگر کسی بتواند وارد سیستم اطلاعاتی بانک‌ها شده و بایگانی آنها را دست‌کاری کند اختلال گسترده ای به وجود خواهد آورد که پیامدهای آن تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت.

این سایت در ادامه از نگرانی مقاهای آمریکایی در انتقال توان سایبری ایران به گروه های مبارزی چون "حزب الله" لبنان خبر داده و خاطرنشان می‌شود: برخی از کارشناسان امور امنیتی و دفاعی معتقدند که ایران نیز همچون اکثر حکومت‌های جهان، توانایی‌های خود در عرصه جنگ سایبری و یا توانایی‌های هسته ای خود را به عنوان یک ابزار دفاعی و برای جلوگیری از حملات دیگران توسعه می‌دهد. ولی نکته ای که بیش از همه، جای نگرانی دارد احتمال انتقال این توانمندی و یا فناوری‌ها به دست گروه‌هایی است که در استفاده از آن برای حمله به منافع آمریکا تردید نخواهند کرد.

"ان پی آر" می‌افزاید که یکی از گروه‌هایی که ممکن است از ایران چنین کمک‌هایی دریافت کند، "حزب الله" لبنان است. این گروه در گذشته نیز برای شناسایی خبرچین‌ها در صفوف خود و یا برای انجام حملات به خاک اسرائیل از فناوری‌های سایبری پیشرفته‌ای استفاده کرده است.

این وب سایت آمریکایی در پایان به نقل از "پاتریک میهان"، رئیس کمیته امور امنیتی و مبارزه با تروریسم کنگره آمریکا می نویسد: ما می‌دانیم که اگر حکومت ایران به طور جدی احساس خطر کند حتما در عرصه جنگ سایبری فعال خواهند شد. ما می‌دانیم که آنها توانایی‌هایی دارند و به همین خاطر لازم است ارزیابی دقیق‌تری از این توانایی‌ها به دست بیاوریم.

منبع: جام نیوز