Gerdab.IR | گرداب

گوگل تحت پیگرد قانونی!

تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۸۹

سازمان بین المللی نظارت بر حریم خصوصی اعلام کرد شرکت گوگل پس از جمع آوری اطلاعات از شبکه های وای-فای محافظت نشده تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

به گزارش گرداب، غول موتورهای جستجوی جهان به اتهام جمع آوری اطلاعات وای - فای به بهانه انجام بخشی از پروژه StreetView مورد بازرسی و تحقیقات دقیق قرار گرفته است.

برای بررسی چگونگی دستیابی گوگل به این اطلاعات این شرکت تحت بازرسی مستقل قرار گرفت در حالی که گوگل اعلام کرده بود این اطلاعات توسط نرم افزار StreetView و به اشتباه جمع آوری شده اند اما سازمان نظارت بر حریم خصوصی معتقد است در پشت جمع آوری این اطلاعات نیتی تبهکارانه پنهان شده است.

در بیانیه این سازمان آمده است بررسی بر روی سامانه گوگل نشان می دهد سامانه ای که برای جمع آوری اطلاعات وای-فای مورد استفاده قرار می گیرد مفاهیم غیر رمزی ارتباطاتی را از دیگر مفاهیم جدا کرده و به صورت خودکار بر روی حافظه های مجزایی به ثبت می رساند. این درست مشابه شنود صوتی از طریق تلفن و بدون کسب اجازه از مقامات است.

این اتهام می تواند گوگل را به جنگی بزرگ با 30 کشور جهان که این سامانه در آنها به اجرا گذاشته شده است وارد کند.

رئیس سازمان حفاظت از حریم خصوصی اعلام کرد: آلمانها قطعا از این شرکت شکایت کرده و درخواست تعقیب قانونی خواهند کرد زیرا عملکرد گوگل کاملا عمدی بوده و گزینه ای دیگر به جز پیگرد قانونی برای برخورد با آن وجود ندارد. انگلستان نیز در حال بازبینی تحقیقات انجام شده است اما هنوز تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرده است.

با این همه سازمان نظارت بر حریم خصوصی قصد دارد این پرونده را به پلیس ارجاع دهد. افشای اینکه گوگل در حال جمع آوری چنین اطلاعاتی بوده است باعث شد نمایده کمیسیون اطلاعات و ارتباطات آلمان درخواست کند حافظه سامانه گوگل را برای بازبینی اطلاعات به ثبت رسیده بر روی آن به این کمیسیون تحویل دهند.

پلیس استرالیا نیز برای بازرسی بر عملکرد گوگل برای کشف هر نوع تخطی از قوانین حریم خصوصی از دولت این کشور دستوراتی دریافت کرده است.

به گفته گوگل نرم افزاری که امکان جمع آوری این اطلاعات را در سامانه StreetView به وجود آورده است بخشی از پروژه آزمایشی وای-فای بوده است که توسط مهندسی ناشناس به منظور بهبود دادن خدمات مکان-محور گوگل ساخته شده و هرگز قصد استفاده از آن در پروژه StreetView وجود نداشته است.

در این رابطه سخنگوی گوگل اعلام کرد: "همانطور که قبلا هم گفته ایم این تنها یک اشتباه بوده است. گزارش تهیه شده نشان داده که گوگل اطلاعات محافظت نشده ارتباطاتی را جمع آوری کرده است اما این اطلاعات از شبکه های رمزگذاری شده به دست نیامده اند. ما به همکاری با مقامات مربوطه ادامه خواهیم داد تا بتوانیم نگرانی های آنها را در این زمینه برطرف کنیم."

بر اساس گزارش بی بی سی، با این همه سازمان نظارت این گفته ها را نپذیرفته و معتقد است فرضیه مهندسی ناشناس کاملا غیر منطقی و غیر قابل قبول است. برنامه مورد استفاده برنامه ای کاملا پیچیده است که برای دسترسی به آن باید سرمایه گذاری هایی صورت گرفته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر