Gerdab.IR | گرداب

فیلترینگ صدای انگلیسی‌ها را هم درآورد

تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۱

اپراتورهای همراه به سانسور اینترنت در انگلستان می‌پردازند، اما افراط در این کار باعث عدم شفافیت، سردرگمی کاربران و حتی نارضایتی آنان شده است.

به گزارش گرداب به نقل از وی تری، نتایج یک بررسی در انگلیس نشان می دهد که استفاده گسترده اپراتورهای تلفن همراه از ابزار فیلترینگ، مانع دسترسی کاربران به بسیاری از وب سایت های عادی شده است.

اپراتورهای همراه از این ابزار برای سانسور اینترنت در انگلستان استفاده می کنند، اما افراط در این کار باعث عدم شفافیت، سردرگمی کاربران و حتی نارضایتی آنان شده است.

گروه Open Rights که در این زمینه مطالعاتی داشته، معتقد است بلوکه شدن بسیاری از وب سایت های اینترنتی به وسیله اپراتورهای تلفن همراه هیچ مبانی منطقی و قانونی ندارد.

در گزارش این گروه با عنوان بلوکه کردن بیش از حد و نظام مند وب سایت ها، تصریح شده که دامنه سانسور اینترنت به وب سایت های حاوی اظهارنظرهای سیاسی، وبلاگ های شخصی و حتی سایت هایی کشیده شده که به وسیله گروه های شهروندی برای بحث و تبادل نظر شکل گرفته و هیچ محتوای حساسیت برانگیزی هم ندارد.

این گروه وب سایتی را راه اندازی کرده تا شهروندان بتوانند در صورت سانسور غیرمنطقی وب سایت های اینترنتی در این مورد اطلاع رسانی کرده و شکایات خود را ثبت کنند. جالب آنکه اپراتورهای انگلیسی حتی وب سایت هایی که طریقه دور زدن فیلترینگ را به کاربران آموزش می دهند را هم مسدود کرده اند.

گزارش یاد شده در شرایطی منتشر شده که گفته می شود دولت انگلیس درصدد تشدید قوانین فیلترینگ و مجبور کردن ISP های مختلف به اجرای آن است.

منبع: فارس