Gerdab.IR | گرداب

وبلاگ "سرباز صفر جنگ نرم"؛

صاحب الزمان روحی له الفداه در آینه پیامبران (2)

تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۳۹۱

مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و کنیه اش کنیه من و از نظر خَلق و خُلق شبیه ترین مردم به من است.

گرداب- قسمت دوم از برگزیده شباهت های امام زمان به ۳۳ پیامبر الهی و بابی دیگر از معرفت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برای عاشقان ایشان آماده شده است که مطمئنا مرگ بدون معرفت ایشان مرگ در غیر اسلام و بر کفر و جاهلیت است. نکته  قابل توجه در اینجا این است که این دو بخش خلاصه شده و برگزیده ۷۱ صفحه از کتاب شریف مکیال المکارم است که برای دسترسی بهتر جوانان به این معارف تهیه شده است.



شباهت به حضرت ذوالقرنین:
ذوالقرنین پیامبر نبود اما بر مردم حجت بود. چنانچه قائم علیه السلام نیز پیامبر نیست اما بر مردم روی زمین حجت است. ذوالقرنین مابین مشرق و مغرب را تصرف کرد و قائم علیه السلام نیز مشرق و مغرب زمین را تصرف خواهد کرد. ذوالقرنین پیغمبر نبود ولی به او وحی شد و امام زمان علیه السلام نیز پیغمبر نیستند ولی چنانچه در احادیث وارد شده به او وحی می شود.

شباهت به حضرت شعیب:
شعیب علیه السلام بعد از آنکه قومش را به خدا دعوت کرد از میان آن ها غایب شد سپس دوباره به صورت جوانی به سوی آنها بازگشت و قائم علیه السلام نیز با وجود عمر زیاد به صورت جوانی ظاهر خواهد شد. شعیب در میان قوم خود گفت : «بقیة الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین» آنچه خداوند باقی گذارده برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید، قائم نیز حضرت امام باقر علیه السلام درباره ایشان می فرمایند: «هنگامی که قائم خروج کند به کعبه تکیه می زند و سیصد و سیزده مرد نزدش حاضر می شوند پس اولین سخنی که به زبان می آورد این آیه است: «بقیة الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین» سپس می گوید من بقیة الله در زمین و خلیفه خدا و حجت او بر شما هستم، پس هیچ مسلمانی بر او سلام نمی کند مگر اینکه اینچنین می گوید: «السلام علی بقیة الله فی ارضه...»

شباهت به حضرت موسی :
در کمال الدین از حضرت باقر علیه السلام در بیان شباهت حضرت قائم به جمعی از پیامبران آمده است: «و اما روشی از موسی علیه السلام که ترس مداوم و طول غیبت و پنهان بودن ولادت و رنج و زحمت شیعیان بعد از او بر اثر آزار و خواری که از دشمنان ببینند تا آنگاه که خدای عزوجل ظهور حضرتش را اجازه دهد و او را یاری کند و بر دشمنش تایید کند و نیز بنی اسرائیل منتظر قیام موسی بودند چون که به آنها خبر داده شده بود که فرج آنها به دست اوست و در مورد شیعیان قائم علیه السلام نیز چنین است.»

شباهت به حضرت هارون:
هارون علیه السلام را خداوند متعال به آسمان بالا برد و سپس بار دیگر به زمین بازگرداند، قائم علیه السلام را نیز خداوند بعد از ولادت به آسمان بالا برد سپس به روی زمین بازگرداند. هارون چنانچه در کتاب بدایع الزهور آمده از راه دور سخن موسی را می شنید و نیز موسی سخن هارون را و امام صادق علیه السلام فرمودند: «هنگامی که قائم ما به پا خیزد خداوند عزوجل در گوشها و چشم های شیعیان ما خواهد افزود به طوری که بین آنها و حضرت قائم پیکی نخواهد بود، با آنها سخن می گوید و آنها می شنوند و به او نگاه می کنند در حالی که در جای خودش باشد.

شباهت به حضرت یوشع:
پس از وفات موسی علیه السلام منافقان امت با حضرت یوشع جنگ کردند چنانچه منافقان این امت با حضرت قائم جنگ خواهند کرد.

شباهت به حضرت حزقیل:
در روضه کافی از امام باقر و صادق علیهما السلام ذیل آیه 234 سوره بقره که درباره هزاران تنی است که پس از مرگ دوباره زنده شدند اشاره به این امر می فرمایند که اینها هفتاد هزار خانوار از اهل یکی از شهرهای شام بودند که گاه و بی گاه طاعون در آن ها می افتاد و به خاطر در امام ماندن از طاعون از شهر و دیار خود خارج شدند ولی در مسیری به فرمان خدا جان آنها گرفته شد، سپس در ادامه می فرمایند پیغمبری از بنی اسرائیل که نامش حزقیل بود بر آنها گذشت و هنگامی که استخوان های آنها را دید، گریه کرد و از خدای بزرگ تقاضا کرد که آنها را زنده کند، سپس کلماتی را گفت که امام صادق فرمود آن اسم اعظم بود که آنها را دید که به فرمان خدا زنده می شدند.

و در مورد قائم علیه السلام ذیل آیات مختلف اهل بیت علیهم السلام خبر از زنده شدن دو گروه در زمان ایشان داده اند. گروهی از جبابره که حضرت از ایشان انتقام کشند و نیز یاران صدیق حضرت که در یکی از آنها از امیرالمومنین علیه السلام روایت است که فرمود : ...ای شگفتا و چگونه تعجب نکنم از مردگانی که خداوند آنها را زنده برانگیزد، گروه گروه با تلبیه و پاسخگویی به دعوت کننده الهی به کوچه های کوفه وارد شوند...

شباهت به حضرت داوود:
خداوند چنانچه در آیه 10 سوره سباء آمده، آهن را برای داوود نرم کرد که قائم علیه السلام نیز این معجزه را برای مردم نشان می دهد و سنگ با داوود سخن گفت که: ای داوود مرا بگیر و جالوت را با من به قتل برسان و نیز علَم و و شمشیر قائم علیه السلام او را صدا می زنند که: ای ولی خدا خروج کن و دشمنان خدا را به قتل برسان و دیگر آنکه داوود به الهام در میان مردم حکم می کرد نیز حضرت قائم به حکم داوود قضاوت خواهد کرد و نیازی به بینه و شاهد و پرسیدن از آنها ندارد.

شباهت به حضرت سلیمان:
سلیمان در حالی که هنوز بالغ نبود و کودک بود به فرمان خدا به وسیله داوود برای جانشینی او معرفی شد و قائم را خداوند عزوجل خلیفه قرار داد و حال آنکه کودکی تقریبا پنج ساله بود. سلیمان گفت: «خدایا به من ملکی عنایت کن که برای هیچ کس بعد از من شایسته نباشد.» که او بر جن و انس و پرندگان حکومت می کرد و قائم علیه السلام نیز بر شرق و غرب عالم حکومت می کند و در زمان او عدالت مطلق حکم فرما می شود و نیز حکومتش تمام اهل آسمانها و زمین را شامل می شود.

شباهت به حضرت آصف:
آصف علمی از کتاب را داشت اما قائم علیه السلام علوم کتاب نزدش حاضر است.

شباهت به حضرت دانیال:
دانیال علیه السلام مدتی از بنی اسرائیل غایب بود و او را در چاهی بزرگ با شیر درنده ای انداخته بودند تا آن شیر او را از بین ببرد اما خداوند تعالی او را حفظ کرد و گرفتاری پیروان او در زمان غیبتش شدید بود و نیز قائم علیه السلام نیز دشمنان قصد کشتنش را داشتند و گرفتاری شیعیان در غیبت او بسیار است.

شباهت به حضرت عُزیر:
عزیر وقتی به سوی قومش بازگشت و در میان آنها ظاهر شد، تورات را آن طور که بر موسی بن عمران علیه السلام نازل شده بود خواند و قائم نیز هنگامی که ظاهر شود برای اهل زمین قرآن را آن چنان که بر حضرت خاتم النبیین صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است خواهد خواند.

شباهت به حضرت جرجیس:
در بحار آمده که زنی خدمت جرجیس علیه السلام آمد و گفت: «ای بنده صالح گاوی داشتیم که با آن امرار معاش می کردیم و آن مرده است.» جرجیس به او گفت: «این عصا را بگیر و آن را بر گاوت قرار ده و بگو که جرجیس می گوید به اذن خداوند برخیز.» پس چون آن زن این کار را کرد، آن گاو زنده شد و آن  زن به خدا ایمان آورد.

شباهت به حضرت ایوب:
ایوب علیه السلام چنانچه از امام صادق علیه السلام روایت شده، هفت سال بر بلا صبر کرد و قائم علیه السلام از هنگام وفات پدر بزرگوارش تا کنون صبر کرده و نمی دانیم این صبر تا کی ادامه خواهد داشت؟

شباهت به حضرت یونس:
از محمد بن مسلم روایت شده که گفت: بر حضرت ابوجعفر محمد بن علی باقر علیه السلام وارد شدم و می خواستم از قائم آل محمد علیه السلام از آن حضرت سوال کنم که خود آغاز سخن کرد و فرمود: «ای محمد بن مسلم به درستی که در قائم آل محمد صلی الله علیه و آله وسلم از پنج پیغمبر شباهت است: یونس بن متی و یوسف بن یعقوب و موسی و عیسی و محمد صلوات الله علیهم، اما شباهت از یونس بن متی اینکه پس از غیبت در قیافه جوانی در سن پیری به سوی قومش بازگشت.

شباهت به حضرت زکریا:
فرشتگان زکریا را ندا کردند در حالی که به نماز ایستاده بود و خداوند قائم علیه السلام را مورد خطاب قرار داد و فرشتگان در هر شب قدر او را ندامی کنند... و در حدیث مفضل از امام صادق علیه السلام روایت شده که: جبرئیل به آن حضرت عرض می کند: ای سرور من فرمانت پذیرفته و دستورت اجرا می شود. زکریا چنانچه در خبر احمد بن اسحاق آمده سه روز در مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین گریه کرد کما این‌که حضرت قائم هر صبح و شام بر ایشان اشک می‌ریزد.

شباهت به حضرت یحیی:
حضرت یحیی در شکم مادر سخن گفت. در حدیثی از امام عسکری علیه السلام آمده که: روزی مریم بر مادر یحیی وارد شد ولی او برایش برنخواست، یحیی در شکم مادر ندا کرد: بهترین زنان عالم در حالی که بهترین مردان جهان را با خود دارد بر تو وارد می شود، برایش بر نمی خیزی؟ پس مادرش متنبه شده از جای برخواست. قائم علیه السلام نیز چنانچه در روایت حکیمه آمده در شکم مادر سخن گفت و سوره قدر را قرائت کرد.

شباهت به حضرت عیسی:
عیسی از بهترین زنان زمانش متولد شده است و قائم نیز فرزند بهترین زنان زمانش است، عیسی در شکم مادر تسبیح می گفت و در گهواره سخن گفت و قائم علیه السلام نیز در شکم مادر سخن گفت و در گهواره نیز آمده که: حضرت حجت بعد از ولادتش تکلم کرد و گفت: اشهدان لا اله الا الله وحده لا شریک له و ان محمدا رسول الله صلی الله علیه و آله... عیسی حکمت و ویژگی های نبوت در کودکی به او داده شد و قائم نیز حکمت و ویژگی های امامت در کودکی به ایشان داده شد و در مورد عیسی اختلاف شد که بعضی گفتند عیسی کشته شد که خداوند در قرآن آنها را تکذیب کرد و در مورد قائم علیه السلام به خاطر غیبت طولانی ایشان بعضی از امت ایشان را انکار کنند و بعضی می گویند هنوز متولد نشده است... عیسی به اذن خداوند مرده زنده می کرد و قائم نیز به اذن خداوند مردگان را زنده خواهد کرد... عیسی فرمود: من به شما خبر می دهم از آنچه در خانه هایتان ذخیره می کنید و قائم علیه السلام نیز از همه احوال و کارهای ما آگاه است که در روایات فراوان بدین مطلب اشاره شده است.

شباهت به خاتم النبیین صلی الله علیه و آله وسلم:
سخن جامع در این باب فرمایش رسول اکرم است که فرمود: «مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و کنیه اش کنیه من و از نظر خَلق و خُلق شبیه ترین مردم به من است.»     

سرباز صفر جنگ نرم