Gerdab.IR | گرداب

اداره غذا و داروی آمریکا از ای‌میل کارمندانش جاسوسی می‌کند

تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۱

اعلام خبر جاسوسی اداره غذا و داروی آمریکا از ای‌میل کارمندانش، واکنش خشم آلود افراد شاغل در این اداره را به دنبال داشته است.

به گزارش گرداب به نقل از نیویورک تایمز، این اداره با اجرای یک برنامه گسترده کنترل و نظارت علیه تعدادی از دانشمندان شاغل در بخش های مختلف، محتوای هزاران ایمیل را که این دانشمندان به طور مخفیانه برای اعضای کنگره، حقوق دانان، اتحادیه های کارگری، روزنامه نگاران و حتی شخص "اوباما"، رئیس جمهور آمریکا ارسال کرده بودند را بررسی کرده بود و از جزئیات آنها اطلاع داشت.

مدیران اداره مذکور فهرستی 21 نفری از منتقدان سیاست های خود تهیه کرده و به دقت آنها را تحت کنترل داشته اند. در این فهرست هم اسامی کارکنان و هم اسامی همکاران اداره غذا و داروی آمریکا به چشم می خورد.

برای کنترل دقیق این افراد نرم افزار نظارتی بر روی لپ تاپ ها و رایانه های آنان نصب شده بود. در اواسط سال 2010 که تحقیقات مفصلی در مورد نحوه افشای اطلاعات محرمانه این اداره از سوی 5 دانشمند شاغل در آن آغاز شد و این رسوایی با انتقادهای گسترده ای مواجه شد، مدیران این اداره با جاسوسی در ایمیل کارکنان خود بیش از 80 هزار صفحه کپی از محتوای این ایمیل ها تهیه کرده و مطالعه کردند.

به دنبال اعلام این خبر مقامات اداره غذا و داروی آمریکا موسوم به FDA از چنین اقدامی دفاع کرده و این کار را محدود به تنها 5 دانشمند دانسته اند که مشکوک به افشای اطلاعات محرمانه در مورد امنیت و طراحی وسایل بهداشتی بوده اند. با این حال تحقیقات دقیق تر در مورد نحوه جاسوسی این اداره از کارکنانش آغاز شده است. برخی دانشمندان شاغل در این اداره که سال گذشته به این موضوع مشکوک شده بودند، شکایتی را تقدیم دادگاه کرده بودند.

منبع: فارس