Gerdab.IR | گرداب

گجت‌ها را در ویندوز غیرفعال کنید

تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۱

فعال ماندن گجت‌ها می‌تواند راه‌های نفوذ و دسترسی غیرمجاز به کامپیوتر را برای افراد بیگانه و خلاف‌کار فراهم آورد.

به گزارش گرداب، شرکت "مایکروسافت" به جای ترمیم یک نقطه ضعف در بخش Gadget سیستم عامل Windows، از کاربران خواسته که بخش Gadget در Win Vista و بخش Sidebar در Win 7 را به طور کامل غیرفعال کنند.


بخش‌های Gadget و Sidebar به کاربران امکان اجرای برنامه‌های کوچک و نمایش اطلاعات روزمره را بر روی صفحه اصلی Windows (یا Desktop) می‌دهند. مانند ساعت، وضعیت آب و هوا، عناوین آخرین اخبار و...

مایکروسافت با انتشار هشدار امنیتی شماره ۲۷۱۹۶۶۲ اعلام کرده که فعال ماندن این دو بخش می‌تواند راه‌های نفوذ و دسترسی غیرمجاز به کامپیوتر را برای افراد بیگانه و خلافکار فراهم آورد.

شرکت مایکروسافت یک راه حل سریع و آسان برای غیرفعال کردن بخش‌های Gadget و Sidebar ارائه کرده است. این راه حل به راحتی امکان فعال یا غیرفعال کردن این دو بخش را فراهم می‌کند. بدین منظور به نشانی زیر مراجعه کنید.

Support.microsoft.com/kb/2719662

تمام این هشدارها و اقدامات مایکروسافت در نتیجه اطلاعیه‌ای است که از سوی تعدادی کارشناس امنیتی درباره راه‌های سوءاستفاده از نقاط ضعف ناشناخته در بخش‌های Gadget و Sidebar در سیستم‌های عامل Vista و Win 7 پیش از برگزاری همایش سالانه نفوذگران (به نام Black Hat Conference) در ماه جاری در شهر لاس وگاس آمریکا، منتشر شده است.

امکانات Gadget و Sidebar هیچگاه مورد توجه و علاقه چندان کاربران در دو سیستم عامل Vista و Win 7 قرار نگرفت. در Win 7، شرکت مایکروسافت تنها ۹ برنامه برای Sidebar در نظر گرفت و به طور پیش فرض در سیستم عامل جای داد.

همچنین سایت ویژه‌ای که مایکروسافت برای عرضه انواع برنامه‌ها برای استفاده در Gadget و Sidebar راه‌اندازی کرده بود، اکنون مدت‌هاست که به روز نشده و در آینده نزدیک نیز جمع‌آوری و برچیده خواهد شد.

منبع: ایتنا