Gerdab.IR | گرداب

ترفندهایی برای خنک نگه‌داشتن رایانه

تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۱

ده ترفند کاربردي جهت خنک نگه‌داشتن قطعات کامپيوتر را بشناسید.

گرداب- يکي از مشکلات شايعي که به هنگام کار با کامپيوتر براي کاربران پيش مي‏‌آيد، گرم شدن بيش از حد قطعات سخت افزاري کامپيوتر است. اين موضوع علاوه بر آسيب‏ رساني به سخت ‏افزارها مي‌تواند عمر آن‏ها را نيز کوتاه ‏تر کند و حتي تأثير منفي بر روي عملکرد نرم افزارهاي در حال اجرا بگذارد.

اگر از کامپيوتر استفاده نمي‌کنيد، حتما آن را خاموش کنيد. اين يکي از بهترين راه‌ها براي صرفه‌جويي در مصرف برق و همچنين جلوگيري از توليد گرماي زياد است.

پاورهاي موثر در انرژي، در از بين رفتن انرژي زياد که تبديل به گرماي غيرقابل مصرف مي‌شوند، جلوگيري مي‌کنند. آن دسته از پاورهايي که واقعا در انرژي مؤثرند، امروزه حتما داراي ليسانس 80Plus هستند. اين مسئله بايد در هنگام خريد مورد توجه و اهميت قرار گيرد.در هنگام نصب خنک کننده "CPU" بايد به اين نکته توجه شود که ميزان حساب شده اي از خمير سيليکن (خمير هادي گرما) در ميان پردازشگر و رادياتور فن ريخته شود. چرا که هنگام گرم شدن پردازشگر، انرژي زيادي نيز مصرف مي‌شود.

بهتر است کامپيوتر در مکان خنکي قرار داده شود. ارتباط مستقيم با نور آفتاب و يا هر منبع گرمايي ديگر مانند لامپ‌هاي هالوژن باعث گرماي بسيار زياد کامپيوتر مي‌شوند.

کامپيوتر احتياج به فضايي کافي براي گردش هوايي مؤثر دارد. اين مسئله علي‌الخصوص براي نوت‌بوک‌ها صدق مي‌کند. توجه داشته باشيد که به هيچ وجه کامپيوتر را بر روي متکا، پتو و يا هر چيزي که به گونه‌اي دريچه‌هاي هوا را مسدود کند قرار ندهيد.

کيس کامپيوتر و همچنين در صورت وجود، فيلترهاي هوا، بايد به صورت منظم تميز شوند تا از گرد و خاک بر روي کامپيوتر محافظت شود. جمع شدن گرد و خاک مي‌تواند باعث ايزوله شدن قطعات الکترونيکي شده، مانع جريان هوا شده و اينگونه هواگيري را با دردسر مواجه کنند.

يکي از مسائل مهم ديگر براي سيستم، جريان هواي کافي است. به همين علت هم مسئله زير صدق مي‌کند: جلوگيري از ايجاد کابل‌هاي تو در تو، زياد و به هم پيچيده در کيس سيستم.

براي اين کار کافي است هر کدام از کابل‌ها را به کابل مورد نظر ارتباط داده و سپس آنها را از سيستم مديريت کابل‌ها عبور داد.

براي خنک نگه داشتن آن دسته از قطعاتي که در مسير مستقيم جريان هوا نیستند، يک سيستم خنک کننده مؤثر و هدف دار بسيار مهم است.

بهتر است به فکر يک خنک کننده آبي نيز براي پردازشگر خود باشيد، چرا که هم سيستم خنک کننده‌اش بسيار عالي است و هم صدايي کمتر از صداي خنک کننده‌هاي عادي دارد.

از آنجا که در نوت‌بوک‌ها، خنک‌کننده‌ها و دريچه‌ها کوچک‌تر مي‌شوند، مسئله استفاده از سيستم خنک کننده مناسب بسيار مهم است. يک خنک کننده ماهرانه و متناسب مي‌تواند عمر دستگاه و بدنه را تا چند سال افزايش بخشد.

باشگاه خبرنگاران