وبلاگ "سرباز صفر جنگ نرم"؛
از غيرت نابجا بپرهيز زيرا اين كار، زن درستكار را به انحراف و زن پاكدامن را به ترديد مى‌كشاند.
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۲
کد خبر: ۱۱۸۶۹
گرداب- ادعای شیعه بودن داشتن و دم از علی زدن کار ساده ای است اما قسمت مشکل تر اما کارساز و موفقیت آور شبیه شدن به علی و پیروی از امیر بی مثال مومنان است.

بهتر است که در این شبها در کنار گریستن به محاسن خضاب شده به خون سر علی به غربت او و نهج البلاغه امیر کلام در میان شیعیان او نیز کمی بگرییم. علی نمی میرد او حی است و ناظر اعمال ما ولی این روح انسانی است که در خیلی از ماها مرده و یا در شرف مرگ است.

ای شیعیان و ای داغداران یکتا جوانمرد عدالت گستر عالم، بیایید این شبها کمی به حرف های دل علی و غم های او که ما برای او ایجاد کرده ایم گوش کنیم، باشد که آن قدم حیاتی را در این شبها برداریم که آن رسیدن به رضایت خدای تعالی در سایه رضایت علی است.غیرت در کلام علی علیه السلام
امیر المومنین علیه السلام شجاعت مرد را در غیرت او می بینند و می فرمایند: ثَمَرَةُ الشَّجاعَةِ الغيرَةُ1 ؛ غيرت ميوه شجاعت است و نیز اندازه این غیرت را به اندازه ننگ داشتن او از زشتیها و پستیها بیان می فرمایند2 و ایشان عنصر پاکدامنی را مرتبط با عنصر و صفت غیرت می دانند آنجا که در کلام مولا در نهج البلاغه آمده است: عِفَّتُهُ (الرَّجُل) عَلى قدرِ غَيرَتِهِ3 پاكدامنى مرد به اندازه غيرت اوست.

البته در کنار این مطلب امیر مومنان به افراط در این صفت نیز هشدار می دهند که آن باز مشکلات و مفاسد دیگری را به بار می آورد و در کلامی از ایشان در نامه سی و یکم نهج البلاغه آمده است: ... إِيّاكَ وَالتَّغايُرَ فى غَيرِ مَوضِعِ غَيرَةٍ فَإِنَّ ذلِكَ يَدعُو الصَّحيحَةَ إِلَى السُّقمِ وَالبَريئَةَ إِلَى الرَيبِ... از غيرت نابجا بپرهيز زيرا اين كار، زن درستكار را به انحراف و زن پاكدامن را به ترديد مى كشاند.

ریشه جوانمردی
بسیاری از افراد مروت و مردانگی را در بسیاری از چیزهای مختلف می دانند و بیان می کنند اما امیر جوانمردان ریشه جوانمردی را در صفت زیبای حیا می دانند که: اَصلُ المُروءَةِ الحَياءُ وَ ثَمَرَتُهَا العِفَّةُ4، ريشه مردانگى حيا و ميوه اش پاكدامنى است و نیز در بیان دیگری می فرمایند: اَلحَياءُ مِنَ اللّه يَمحو كَثيرا مِنَ الخَطايا5، حيا از خدا بسيارى از گناهان را پاك مى كند.

بی موالاتی در حفظ ناموس
اما همه این مطلب را برای شنیدن این کلام حضرت امیر و رسیدن به این جمله ایشان آوردیم که تلنگری غم انگیز به نشانه های دوری ما از فرهنگ شیعه و فرهنگ امیر المومنین و اسلام اصیل است که البته بی موالاتی ما در حفظ ناموس و در بسیاری از موارد ظهور بی غیرتی در میان شیعیان امیرالمومنین است که آقا با عتاب و خطاب می فرمایند: أَلَم يَبلُغنى عَن نِسائِكُم أَنَّهُنَّ يُزاحِمنَ العُلوجَ فِى السواقِ أَلا تَغارونَ؟ مَن لَم يَغِر فَلا خَيرَ فيهِ6، به من خبر رسيده كه زنانتان در بازار تنه شان به تنه مردان بى ايمان و لاابالى مى خورد آيا غيرت نداريد؟! كسى كه غيرت ندارد خيرى در او نيست.

باشد که در این شبها به فکر برنامه ریزی و پیمان بستن با مولایمان علی علیه السلام و خدای او در جهت اصلاح خود و خانواده مان به سوی فرهنگ ناب شیعی و زینت شدن برای نام شیعه و نام بلند آوازه علی ابن ابی طالب علیه الصلاه و السلام باشیم.


پی‌نوشت:

1-غررالحكم، ج3، ص328، ح4620

2-عَلى قَدرِ الحَمِيَّةِ تَكونُ الغَيرَةُ؛ غيرت به اندازه تعصّب و ننگ داشتن بستگى دارد.

غررالحكم، ج4، ص311، ح6175

3-نهج البلاغه، حكمت 47

4-غررالحكم، ج2، ص418، ح3101

5-غررالحكم، ج1، ص399، ح1548

6-كنزالعمال، ج3، ص780، ح8735

سرباز صفر جنگ نرم


برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۵
محمدگودرزی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۹
یا مولای یا امیر المومنین ...اهل البيت (ع)
عندما تفطر اليوم ....تذكر ان في مثل هذه الليلة كان آخر إفطار لمولاي أمير المؤمنين(ع)... وعندما تباشر في إحياء هذه الليلة .....تخيل كيف كان الامير يحيها بالدعاء والبكاء..... ذلك الإمام الذي كان يغشى عليه من كثرة البكاء خشية من الله ......وهو المعصوم من الذنوب...البريء من العيوب.....حبيب الله ووليه ......وحبيب رسوله ووزيره.....فكيف بنا نحنا الغارقون بالذنوب ..... والخطايا والمعاصي والعيوب..... لعل هذه التذكرة تنفعنا في التوجه بقلب خالص إلى الله .....بعين باكية... لنسأله ان نكون من الثابتين على ولاية أمير المؤمنين علي (ع).... والسائرين على خطاه ونهجه...... وعندما تسمع صوت المؤذن يرتفع فجرا:أشهد ان عليا ولي الله ... اسجد للرب العلي لعلك تسمع صوتا يعلو في كل محراب ....فزت ورب الكعبة.....فزت ورب الكعبة...... ثم انصت قليلا بعدها لعلك تسمع صوتا يزلزل الارض والسموات .....تهدمت والله اركان الهدى.....تهدمت والله اركان الهدى.....فسلام عليك يا وليد الكعبة الغراء ....... سلام عليك يا شهيد المحراب.....سلام على من كانت كل حيات
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۰
عالی.
اجرکم عندالله.
ali
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۲
حقیقتی تردید ناپذیر

یا مولای یا امیر المومنین
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۶
خیلی از این بی بندوباری های موجود ناشی از بی غیرتی و سهو انگاری افراد نسبت به اهل و خانواده خود می باشد و مسلما نتیجه کارهایشان را خواهند دید.
Angel
|
UNITED STATES
|
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۱
It was dark when I woke. This is a ray of snushnie.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد