Gerdab.IR | گرداب

ناتوانی آمریکا در برابر حملات سایبری

تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۱

نرم‌افزارهای جاسوسی ارتش آمریکا که برای درک و پیش‌بینی حرکات دشمن طراحی شده‌اند، نمی‌توانند در برابر حملات سایبری مقاومت کنند.

گرداب- اندیشکده "شورای امنیت آمریکا" در گزارشی که با عنوان "یادداشت محرمانه: نمی‌توان به نرم‌افزار جاسوسی ارتش اعتماد کرد" به بررسی نرم‌افزارهای جاسوسی ارتش آمریکا که برای کمک به سربازان این کشور در درک حرکات دشمن و پیش‌بینی آنها طراحی شده پرداخته و تاکید می‌کند: این نرم‌افزارها نمی‌تواند در برابر حملات سایبری مقاومت کند. مسئول آزمایش نرم‌افزارهای جاسوسی ارتش آمریکا در یادداشتی محرمانه به رئیس ستاد ارتش این کشور نوشت که نرم‌افزار پردازش اطلاعات ارتش که به منظور کمک به سربازان در افغانستان در درک حرکات دشمن و پیش‌بینی اقداماتش طراحی شده چندان قابل اعتماد نیست و نمی‌تواند در برابر حملات سایبری مقاومت کند. این گزارش بسیار مهم اول آگوست درباره "سیستم زمینه مشترک توزیعی" در حالی ارائه شد که ارتش به دلیل دشوار کردن خرید یک نرم‌افزار رقیب با نام "پالانتیر" برای فرماندهان در افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است، نرم‌افزاری که به سربازان کمک می‌کند مهمترین قاتل خود یعنی بمب‌های جاده‌ای را شناسایی کنند.

ارتش آمریکا دستور از بین بردن گزارشات علیه نرم‌افزار قدیمی‌تر جاسوسی را صادر کرد
کمیته رسیدگی و اصلاحات دولتی مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که در حال تحقیق درباره تصمیم ارتش برای از بین بردن ارزیابی ماه ‌آوریل است که در آن به نرم‌افزار پالانتیر اشاره شده بود. ارتش دستور داد که این ارزیابی از بین رفته و گزارشی تهیه شود که در آن به مزیت‌های کمتری از پالانتیر اشاره شده باشد. یادداشت اول آگوست که یک نسخه از آن به دست روزنامه واشنگتن‌تایمز رسیده است، به وسیله سرگرد "گنارو دلاروکو" که فرماندهی بخش ارزیابی و آزمایش ارتش را به عهده دارد و تحقیقات درباره استفاده‌کنندگان از پالانتر را انجام داده و سپس آن را از بین برد، نوشته شد.

یادداشت ژنرال دلاروکو به ژنرال "ریموند تی. اودرینو" درباره نتایج آزمایشات عملیاتی بر روی نرم‌افزار سیستم زمینه مشترک توزیعی در ماه مه و ژوئن گزارش می‌دهد. این یادداشت از واژگانی مانند "نامناسب"، "غیرقابل بقا" و "موثر با محدودیت‌های قابل توجه" برای توصیف سیستم پایگاه‌های داده‌ها و پردازش‌گرهای تحلیلی طراحی شده به منظور کمک به سربازان در درک و پیش‌بینی تاکتیک‌های دشمن استفاده می‌کند. "جرج رایت"، یک سخنگوی ارتش در پنتاگون گفت که این سرویس به منظور ارتقای سیستم زمینه مشترک توزیعی کار می‌کند.

ارتش آمریکا دائما نرم‌افزارهای جاسوسی خود را به روز می‌کند
رایت افزود: این گزارش بازنگری اولیه‌ای از نرم‌افزار سیستم زمینه مشترک توزیعی است که محدودیت‌هایی در عملکردش شناخته شده است. بسیاری از این محدودیت‌ها تاکنون به وسیله ارتش شناسایی شده و این نرم‌افزار به منظور از بین بردن نگرانی‌ها به روز شده است. کاربردهای نرم‌افزار ارتش و ابزارهای آن امروزه شبیه تلفن‌های هوشمند ما هستند: کاربردها به طور مداوم به روز می‌شوند تا به نیازهای استفاده‌کنندگان پاسخ داده شود. مدل سیستم زمینه مشترک توزیعی که بر روی آن آزمایش انجام شده در حال ارتقای مداوم است.

گزارش دلاروکو مطمئنا ادعای سناتور جمهوری‌خواه "دانکن هانتر" از کالیفرنیا و عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان را تقویت می‌کند که ارتش را به حفظ سیستم ساخت خود با هزینه بیش از 2 میلیارد دلار در برابر درخواست چندین فرمانده از پنتاگون در سالهای گذشته برای خرید سیستم ارزانتر پالانتیر متهم می‌کند. این نرم‌افزار که از سوی شرکت فناوری پالانتیر در کالیفرنیا طراحی شده به وسیله واحدهای عملیات ویژه، پرسنل نیروی هوایی و برخی واحدهای ارتش که قادر به راضی کردن پنتاگون به خرید آن بوده‌اند، استفاده می‌شود. گزارش دلاروکو می‌گوید که احتمال خرابی سیستم زمینه مشترک حتی در آزمایش‌های عملیاتی ضعیف که از نبرد واقعی بسیار ضعیف‌تر بوده‌اند، وجود دارد.

ژنرال دلاروکو می‌نویسد: قابلیت اطمینان ضعیفی مشاهده شد. خرابی سرورها که منجر به ریبوت‌ها/ریستارت‌ها می‌شد در هر 5.5 ساعت آزمایش مشاهده شد. اپراتورهای ایستگاه کاری هر 10.5 ساعت استفاده فعال خراب می‌شد. بر اساس مشاهداتی که در بسیاری از برنامه‌ها شاهد آن بودیم، انتظار داریم که شرایط عملیاتی دشوارتر منجر به کاهش بیشتر قابلیت اطمینان به این نرم‌افزار شود.

ژنرال دلاروکو می‌گوید که استفاده از نرم‌افزار زمینه مشترک به حدی دشوار بود که بر اعتماد به نفس اپراتورها تاثیر گذاشته و آشفتگی آنها را افزایش داد. یادداشت وی به این نکته اشاره می‌کند که به منظور انجام یک کار واحد نیاز به باز بودن چندین صفحه است و اینکه رایانه‌ها به خاطر باز بودن چندین پنجره هنگ می‌کنند. علاوه بر این، استفاده‌کنندگان باید اطلاعات را به فرمت‌های گوناگون تبدیل کنند، روندی که نیاز به برداشتن گام‌های زیادی بوده و منجر به اشتباه می‌شود.

سیستم زمینه مشترک قابل هک شدن است
این ژنرال ارتش خواستار آن شد که یکی از مدیران برنامه سیستم زمینه مشترک توزیعی یک بولتن فناوری منتشر کرده و در آن به واحدها در افغانستان هشدار دهد که این سیستم قابل هک شدن است. مدیر برنامه در حال طراحی نقشه‌ای برای سیستم دفاع مشترک است تا درباره بسیاری از نواقصی که تشخیص داده‌ایم، اطلاع‌رسانی کند. ژنرال دلاروکو گزارش خود را با گفتن اینکه این نرم‌افزار در آزمایشگرهای غیرنظامی پنتاگون احتمالا تاثیرگذار، مناسب و قابل بقا نخواهند بود، به پایان رساند. رایت گفت که ارتش از آزمایشاتی برای به روز کردن سیستم دفاع مشترک استفاده می‌کند.

این سخنگوی ارتش به روزنامه تایمز گفت: ارتش در حال حاضر در حال کار برای ارتقای توانایی‌های سیستم زمینه مشترک است و ما نتیجه آن را از زبان سربازان و واحدهای جنگی می‌شنویم. رویکرد ارتش که بر توانایی‌های موثر ارائه شده به سربازان و نه محصولات تجاری خاص تمرکز دارد، به منظور دریافت تازه‌ترین فناوری‌ها در حالیکه ما به شدت خواستار پیشرفت هستیم، طراحی شده است. بر این اساس، بخش‌هایی از پیشرفت طراحی شده شامل ساده‌تر شدن استفاده برای سربازان جنگی می‌شود.

ارتش پاسخی به اتهامات درباره ارزیابی ماه آوریل و تلاش‌ها برای منع درخواست‌ها برای پالانتیر ارائه نکرده است اما مقامات ارتش در اسنادی که به وسیله روزنامه تایمز به دست آمده اعلام کردند که درخواست‌ها به وسیله پیمانکاران به صورت مخفیانه نوشته می‌شوند. چندین افسر ارشد در یادداشتهایی به پنتاگون از توانایی‌های پالانتیر تقدیر کرده‌اند. در جولای 2011، سرگرد "کریستوفر کی هاس" که در آن زمان فرمانده ارشد مخصوص عملیات در افغانستان بود خواستار دریافت 2.5 میلیون تومان برای خرید پالانتیر شد و آن را "ماموریتی مهم" خواند. دو ماه پیش سرگرد ارتش "مارک استاک"، فرمانده یکی از تیپ‌های ارتش، از پنتاگون درخواست دریافت پالانتیر را کرد و گفت که نیازهای ضروری که برای حفاظت از نیروها و هدف قرار دادن تهدیدهای بمب‌های جاده‌ای وجود دارد با سیستم‌های جاسوسی کنونی برآورده نمی‌شود.

بین نرم‌افزار پالانتیر و سیستم زمینه مشترک رقابت وجود دارد
در عین حال سرگرد ارتش "هارولد جی گرین"، معاون مدیریت سیستم‌ها و دریافت، درباره گزارشاتی در خصوص سیستم زمینه مشترک و پالانتیر و اینکه بین این دو نرم‌افزار رقابت است، ابراز نگرانی کرد. وی گفت که سیستم زمینه مشترک کارایی بیشتری نسبت به پالانتیر دارد.

ژنرال گرین به روزنامه تایمز گفت: سیستم زمینه مشترک کارهای مربوط به سازمان‌بندی برای عملیات، پردازش، استخراج و توزیع اطلاعات را انجام می‌دهد در حالیکه پالانتیر تنها قادر به انجام بخش کوچکی از قابلیت‌های سیستم زمینه مشترک است. سیستم زمینه مشترک ابزاری تحلیلی در اختیار دارد و در واقع نمی‌توان گفت که بین این سیستم و پالانتیر رقابتی وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات یافت‌شده در آزمایشات تکمیل‌شده، گفت: برخی قسمت‌ها هم در صحنه عملیات و هم در قاره آمریکا به خوبی عمل می‌کنند. همانطور که ما در حال یافتن نقاط ضعف و قوت هستیم، به آزمایشات خود نیز ادامه می‌دهیم. شما آزمایش انجام می‌دهید تا بفهمید بخش‌های مختلف چگونه کار می‌کنند و برخی چیزها در گزارشات هستند که ما باید آنها را تصحیح کنیم و تاکنون بسیاری از آنها را تصحیح هم کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا سربازان در افغانستان از پالانتیر راضی هستند و خواستار اجازه خاص ارتش برای خرید آن هستند، گفت: سیستم پالانتیر برخی از کارها را بسیار خوب انجام می‌دهد. استفاده و آموزش این نرم‌افزار بسیار ساده است و ما بر این مسئله تکیه می‌کنیم. ارتش خواستار افزودن این مشخصات مثبت پالانتیر به سیستم زمینه مشترک است.

منبع: فارس