Gerdab.IR | گرداب

پیشگویی مکان شما در 24 ساعت آینده!

تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۳۹۱

دانشمندان فرمولی ابداع کردند که از طریق آن می‌توان مکان یک فرد را با حاشیه خطای 60 فوت پیش‌بینی کرد.

به گزارش گرداب، دانشمندان علوم رایانه در دانشگاه بیرمنگام انگلیس الگوریتم یا فرمولی ابداع کرده اند که می تواند با تحلیل اطلاعات بر روی تلفن همراه، حرکات آینده افراد را پیش بینی کند.

این گروه موفق شدند موقعیت های آینده را با حاشیه خطای 60 فوت پیش بینی کنند که این امر ترس از تجاوز به حریم خصوصی را دامن زده است.

دانش پژوهان داده های یک فرد و نزدیک ترین شبکه اجتماعی را برای پیش بینی موقعیت آتی یک فرد بر اساس مکان و منطقه ای که پیش تر مراجعه کرده بود و همچنین فراوانی تماس رد و بدل شده بین این افراد، مقایسه کردند.

در این مطالعه از داده های تلفن همراه یک گروه 200 نفره در شهری در نزدیکی لوزان سوئیس استفاده کردند.

دکتر "میکرو موسولسی"، مجری این تحقیقات، گفت: «اطلاعاتی که به واسطه تلفن همراه به دست آمد یک منبع جذاب از داده ها درباره رفتار افراد تلقی می شود.»

وی افزود: «این فرمول منعکس کننده جمعیت کلی نیست و می تواند در شهرهایی که حرکات مردم هماهنگ تر است دقیق تر باشد.»

اگرچه این کاربرد می تواند کمک بزرگی برای شرکت های تجاری باشد و ممکن است اجرای آن قانونی شود، اما گروه هایی مانند "بیگ برادر واچ" بیم دارند که این امر تجاوز به حریم خصوصی را در پی داشته باشد.

محققان درصددند فرمول خود را برای پیش بینی رویدادهای جنایی در اختیار نیروی پلیس قرار دهند اما برخی معتقدند این تنها بهانه ای برای کنترل بیشتر فعالیت های مردم عادی است.

کارشناسان با ابراز نگرانی از ابداع این الگوریتم هشدار دادند که این اقدام گامی به سوی جاسوسی قانونی از حریم خصوصی شهروندان است.

منبع: مهر