Gerdab.IR | گرداب

چگونه بدون آنتی ویروس لپ‌تاپ را اسکن کنیم؟

تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ۱۳۹۱

با مطالعه این مطلب درخواهید یافت که اسکن‌ کردن لپ‌تاپ بدون نیاز به آنتی‌ویروس امری غیرممکن نیست.

گرداب- برای این کار ابتدا با مراجعه به my computer بر روی منوی organize کلیک کنید و از منوی حاصل بر روی عبارت folder and search option کلیک کنید سپس از منوی حاصل به تب view بروید و در این برگه تیک کنار عبارت show hidden files ،folder and drive را فعال کنید و در قسمت پایین تیک کنار عبارت Hide extension for known file types را بردارید و سپس OK را بزنید. اکنون به منوی start بروید و در قسمت search program and files عبارت C:/windows/system32 را تایپ کنید.

پس از ورود به پوشه system32 بر روی جدا کننده data modified کلیک کنید و آن را به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل‌ها به طور کامل نمایش داده شود.در پوشه system32 فایل‌های سیستمی مربوط به ویندوز است که اکثراً با پسوند dll است و این بخش معمولاً مورد هدف ویروس‌ها و spyware قرار می‌گیرد.

اگر دقت کنید تمامی این فایل‌ها دارای یک تاریخ مشخص هستند. این زمان معرف این است که مایکروسافت در این تاریخ برنامه مربوط به فایل های مورد نظر را به پایان رسانده است.

حال اگر ویروس یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل‌های سیستمی مطابقت ندارد‌ و زمان جدید‌تری دارد. البته باید توجه کرد که نصب یک سخت افزار جدید یا نرم افزار خاص می‌تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل‌های سیستمی مطابقت ندارد.

پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکنید روشی را مطرح می‌کنیم که این اشتباه رخ ندهد: اگر میان فایل‌های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردید که تاریخ آن با تاریخ فایل‌های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد بر روی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید، سپس در پنجره Properties بر روی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید.

اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود نام فایل مورد نظر را در موتورهای جستجوگر تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است حتماً آن را پاک کنید ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود، این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزاری به وجود آمده است.

افکارنیوز