Gerdab.IR | گرداب

هافینگتون پست:

ایران تمامي راهبرد های آمریکا را از کار انداخته است

تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۳۸۹

با وجود رویکرد آمریکا مبنی بر فشار بیشتر بر ایران، این کشور با سیاست بازدارنده خود فشارهاي غرب را خنثی کرده است و با قاطعیت در برابر تهدید بر علیه مراکز هسته ای اش ایستادگی می کند.

یک روزنامه اینترنتی آمریکایی در گزارشی تحلیلی اذعان داشت که رویکرد های ضد ایرانی آمریکا با شکست مواجه شده اند و جمهوری اسلامی موفق شده است با راهبرد های خود سیاست های ضد ایرانی ایالات متحده را عقب براند.

به گزارش گرادب، روزنامه هافینگتون پست در آغاز گزارش خود می نویسد: با وجود رویکرد آمریکا مبنی بر فشار بیشتر بر ایران،این کشور با سیاست بازدارنده خود فشارهاي غرب را خنثی کرده است و با قاطعیت در برابر تهدید بر علیه مراکز هسته ایش ایستادگی می کند.

هافینگتون پست می نویسد: ایران به طور برجسته ای موفق شده است با وجود تحریم ها صادرات حیاتی خود را با کشور های مورد نظر انجام می دهد. این ها کشور هایی هستند که ما توقع داریم تا شریان فشار بیشتر بر علیه جمهوری اسلامی را شدید تر کنند.

در حقیقت ایران صادرات خود را بدون قید و بند به کشور هایی که آمریکا بر روی حمایت آن ها از تحریم ها حساب می کند ادامه می دهد. به عنوان مثال می توان به ژاپن، هند و اتحادیه اروپا اشاره داشت. کشور هایی چون کویت، عمان، امارات نیز اقدامی را برای متوقف کردن صادرات ایران انجام نداده اند.
در ادامه این گزارش آمده است: دیگر مورد بسیار مهم کمر بند ائتلافی است که ایران در شمال ایجاد کرده است و شامل سوریه، حزب الله، و ترکیه می باشد. ترکیه از اعضای ناتو هم اکنون متحد ایران است و همراه با این کشور مخالف آمریکاست و در شورای امنیت سازمان ملل متحد بر علیه واشنگتن رای داد و اجازه نمی دهد از پایگاه های ناتو مستقر در خاک این کشور در حملات تعرضی بر علیه ایران استفاده شود.

هافینگتون پست در ادامه افزایش غنی سازی اورانیوم از سوی ایران را به عنوان دیگر شکست راهبرد آمریکا بر علیه ایران عنوان می دارد و می نویسد: بر خلاف ادعای واشنگتن ایران سرعت برنامه های هسته ایش را افزایش داده است و نسبت به تهدیدات نظامی واشنگتن و هزینه هایی که باید آمریکا بابت آن پرداخت کند هشدار های لازم را داده است. چندی قبل نیز رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه سه صفحه ای هشدار داد که آمریکا سیاست واضحی را برای مهار ایران ندارد و تحریم ها تاکنون با شکست مواجه شده اند و نتوانسته اند مانع برنامه های هسته ای ایران شوند.

این گزارش می افزاید: سياست بازدارنگی درقبال كمونيست هاي شوروي موثر بود چون آنها به خدا اعتقاد نداشتند و در نتيجه به مرگ هم تمايلي نداشتند. اما در قبال مذهبي هايي كه از مرگ نمي ترسند، اين سياست جوابگو نيست. محمد البلطاجي از اخوان المسلمين مصر كه از سرنشينان كشتي اعزامي كمك ها به غزه بود مي گويد شهادت ما را به بهشت و آمرزش خداوند مي رساند. مشابه اين را خميني هم گفته بود. او مي گفت ما خداپرستيم و اسلام بايد به همه كشورها برود. با چنين ديدگاهي نمي توان مذاكره كرد و پيروز شد. به كار گرفتن سياست بازدارندگي نه تنها تقويت كننده امنيت آمريكا نيست بلكه شكست هم مي خورد و عواقب وخيمي براي ما خواهد داشت.
 
در انتهای این گزارش، این روزنامه در نتیجه گیری می نویسد: ایران در گفتار و کردار و عرض اندام کردن به مهار و از کار انداختن راهبرد های ایالات متحده ادامه داده است و به جای این که ایران متوقف شود، این کشور در حال بازدارندگی آمریکا می باشد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران